Arpacık Neden Olur? Gözde Arpacık Çıkmasının Bitkisel Tedavisi Nedir?

NAVİGASYONGözde Arpacık Çıkması Nedir?Gözde Arpacık Çıkmasının Nedenleri Nelerdir?Göz ve Göz Kapağı EnfeksiyonuStafilokokYanlış BeslenmeKozmetik ÜrünleriArpacık Bitkisel Yollarla Nasıl Tedavi Edilir?Arpacık için Sıcak UygulamaArpacık için SarımsakArpacık için ÇayArpacık için Papatya Gözlerde beliren siğil benzeri beyaz yapılara arpacık denmekte olup gözde arpacık çıkması kişi için sebebiyet verdiği acı ve batma hissi nedeniyle büyük rahatsızlık vermektedir. Arpacığın oluşum nedenleri ve doğal […]

24.10.2018 - 9:00
24.10.2018 - 2:29
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Gözlerde beliren siğil benzeri beyaz yapılara arpacık denmekte olupgözde arpacıkçıkması kişi için sebebiyet verdiği acı ve batma hissi nedeniyle büyük rahatsızlık vermektedir. Arpacığın oluşum nedenleri ve doğal tedavisi hakkında bilgi almak için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

arpacık

Gözde Arpacık Çıkması Nedir?

Vücudun bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesine bağlı olarak göz kapağı ya da göz pınarlarında beliren, kirpiklerin çizgisinde yer alan ve görünüm olarak akne ya da siğillere benzetilen yapılaraarpacıkdenmektedir. Gözaltı yağ bezesi şeklinde arpacık çıkan kişilerde yanma, batma, ağrı ve acı nedeniyle gündelik yaşamda ciddi rahatsızlıklar belirir.Arpacık tedavisiiçin genelde doktorlar ve eczaneler tarafından ilaç ya da damla kullanımı önerilmekte, bu basit tedaviler yeterli olmaktadır.

İçinde irin bulunan bu apseli yapının temel nedeni viral enfeksiyondur.

Gözde Arpacık Çıkmasının Nedenleri Nelerdir?

Stafilokok adı verilen bir tür virüsten ileri gelen bir apse olangöz arpacığıgöz kapaklarının derinlerine kadar ilerleyebilmektedir. Kirpiklerin diplerinde biriken kozmetik maddeleri ya da kirler gözün bakteri ve virüslerden etkilenmesine ve irinli yapılar meydana gelmesine yol açmaktadır.Arpacık neden olursorusunun yanıtları şu şekilde listelenebilir:

Göz ve Göz Kapağı Enfeksiyonu

Göz kapağının çevresinde yer alan yağ bezleri tıkandığı takdirde irinli enfeksiyonlar meydana gelmekte, kanında yağ oranı yüksek olan kişilerde bu tıkanma sorunu daha da sıklıkla yaşanmaktadır.

Blefarit olarak adlandırılan ve göz kapağının yağlanmasına bağlı gelişen enfeksiyonlar, gözün içine ya da dışına yansıyabilir.

arpacık

Stafilokok

Arpacığa yol açan temel neden olan stafilokok isimli mikroorganizma, nefes alışverişi, hapşırma ve öksürme yoluyla kolaylıkla göz çevresine bulaşabilir.

Yanlış Beslenme

Vitaminlerin ve minerallerin odak noktasına alınmadığı bir beslenme düzeni demek, dengesiz ve yetersiz beslenme demek olduğundan bağışıklık sisteminin yeterince desteklenememesi anlamına da gelir. A, C ve E vitaminlerinin mikroorganizmalara karşı koruyucu olduğu gibi göz ve göz çevresi sağlığını koruduğu da bilinmekte ve arpacık gibi göz kusurlarını önlemek için düzenli olarak alınması gerekmektedir.

Kozmetik Ürünleri

Kadınlar için daha yoğunluklu şekilde ön planda olan makyaj ve kozmetik malzemeleri, hijyenik ve kalıntısız şekilde temizlenmediği takdirdearpacık nedenleriarasında yer alabilmektedir.

Ergenlik dönemine giriş, bahar alerjileri, yağlı beslenme, stres ve genetik yatkınlık akne sorununa yol açmakta, bu aknelerin yarattığı yağlılık ise gözlere yansıdığında iltihaplanmalara yol açabilmektedir. Kişisel hijyene ve günlük bakıma dikkat etmek gözleri korumak için özenilmesi gereken alışkanlıklardır.

Göz arpacığının tedavisiiçin antibiyotik, sıcak kompres gibi basit uygulamalar yapılabileceği gibi geçmeyen durumlarda cerrahi işlemler gerekebilmektedir. Antibiyotik olarak uygulanan ilaçlar, hap formunda ya da damla olarak alınabilir, cerrahi ise enfeksiyonun ilerlediği durumlarda gerekli görülür. Sıcak suyla nemlendirilen temiz bir peçete ya da bezi 5 ila 10 dakika uygulamak da önerilen hijyenik çözümlerdendir.

Arpacık Bitkisel Yollarla Nasıl Tedavi Edilir?

Doğal yollarla ve hızlı bir şekilde arpacık sorununa çözüm bulmak istiyorsanız kolay bulunan malzemelerle kendiarpacık ilacıuygulamanızı yapabilirsiniz.

Arpacık için Sıcak Uygulama

Arpacığın erken dönemlerinde ilerlememesi adına yapılması tavsiye edilen bir uygulama olarak sıcak suya batırılan bezi 5-10 dakika gözde bekletmek yeterli olabilmektedir. Gözün hassas yapısı gereği suyun sıcaklığı iyi ayarlanmalı, ılığa yakın olmalı, ayrıca fazla baskı yapılmamalıdır.

Ağrıyı hafifleten bu işlemi yaparken sırt üstü uzanmak ve göz kapağı üzerine uygulama yapmak daha iyi olacaktır.

Arpacık için Sarımsak

arpacık

Dezenfektan olarak sıklıkla kullanılan bir bitki olan sarımsak, gözlerdeki enfeksiyonlar üzerinde de etkilidir.Arpacık sarımsakile çözülebilecek bir sorun olmakla birlikte bu etkili uygulama için öncelikle bir diş sarımsak iyice ezilerek gözün iltihaplı kısmına sürülmelidir.

Uygulama sonrasında birkaç dakika gözün yanması normal olmakla birlikte ertesi gün arpacık üzerinde ciddi bir küçülme semptomlarda rahatlama sağlanacaktır.

Arpacık için Çay

Bardakta demlemiş olduğunuz poşet çayı çıkarıp soğuttuktan sonra gazlı bez ya da pamuk üzerine yerleştirilir. Göz kapağı üzerine yerleştirilen pamuk 10 dakika bekledikten sonra kaldırılır ve bu işlem ardı ardına birkaç kere tekrarlanır.

İltihabın yanı sıra bakteriyel ortamın kaybolmasını da sağlayan çay kompresi sayesinde ağrı şikayeti büyük oranda azalacaktır.

Arpacık için Papatya

Bir avuç kuru papatyayı bir bardak su içerisinde demledikten sonra yaklaşık 10 dakika soğuması için bekletin. Papatya çayına bir miktar pamuk batırıp gözünüze kompres şeklinde uygulayın.

Arpacık için çözümolarak papatya çayını tercih ettiğinizde etkileri görmek için gün içinde birkaç defa uygulamayı tekrarlamanız gerekmektedir.

Yaşadığınız arpacık sorunu sonrası gelişebilen deformasyonlara yönelikGöz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Nedir, Nasıl Yapılır? yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim