1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Göz sulanması nasıl geçer
Göz sulanması nasıl geçer

Göz sulanması nasıl geçer

A+A-

Göz sulanması nasıl geçer?

Göz sulanması her yaştan insanda görülebilen oldukça yaygın olan göz hastalıklarından bir tanesidir. Göz sulanmasının pek çok nedeni de bulunabilir. Göz sulanmasını tek bir nedene bağlamak doğru olmaz. Gözlerimiz de bulunan gözyaşı kanalları ile gözyaşı üretiriz. Üretilen bu gözyaşları gözümüze dışarıdaki etkilerden korumak için vücudumuz tarafından oluşturulmaktadır. Gözyaşı sadece Ağladığımızda gözümüzden akan bir sıvı değildir. Gözyaşının asıl görevi gözü korumaktır. Gün içerisinde defalarca kez gözümüzü kırparız. Bu göz kırpması durumlarında da gözyaşları gözümüzü temizlemektedir. Zaten bu temizlemeler ile gözlerimiz sağlıklı olabilmektedir. Çünkü gün içerisinde mikroptan tutun da kira kadar pek çok etkiye gözlerimiz maruz kalmaktadır. Gözyaşları sayesinde bu durumlardan kurtulmak oldukça kolay olmaktadır. Gözyaşları gerektiğinden fazla üretilip vücuttan dışarı atılmaya çalıştığında ise göz sulanması meydana gelmektedir. Aşırı derecede gözyaşı üretimi de normalin altında gözyaşı üretiminde iyi değildir. Her zaman normal seviyede üretim sağlığımız için daha iyi olacaktır.

Göz sulanmasının nedenleri nelerdir?

Göz sulanmasını tek bir nedene bağlamak doğru olmayacaktır. Göz sulanmasının pek çok nedeni bulunabilir. Bu nedenlere göre bu farklı göz sulanmasını giderici yöntemler da uygulanabilir. Her diyorsun almasını aynı yöntemle uygulandığı takdirde olumlu bir yanıt alınmayabilir. Göz sulanmasının nedenlerinden bahsedecek olursak ise birkaç örnekle açıklayabiliriz.

• Göz tansiyonu hastalığı göz sulanmasına sebebiyet yaratabilir.

• grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi enfeksiyon hastalıkları da göz sulanmasına sebep olabilir.

• Kas veya herhangi bir nedenden dolayı meydana gelen göz kapağı düşüklüğü gibi rahatsızlıklar da gözün sulanmasına sebebiyet verebilir

• kişisel temizlik gibi gözlerimizin temizliğine de dikkat edilmediği takdir de veya kadınlarda makyajın sürekli olarak temizlenmemesi durumlarında ki dolayısı ile göz sulanması yaşanabilir.

• gözün kanallarında meydana gelen bazı göz hastalıklarından dolayı göz sulanması ortaya çıkabilir.

• Ani duygu durum değişimleri ve de ani ortam ya da sıcak soğukluk değişimlerinde de göz sulanması yaşanabilir.

• göze dışarıdan gelecek olan darbelerden dolayı da göz sulanması olabilir. Gözün içerisine bir şey kaçması durumunda göz sulanması yoğun olarak yaşanacaktır. Yabancı bir cismin göze kaçması durumunda cismin gözün içerisinden çıkarılması gerekmektedir. Aksi taktirde yabancı cisim göz içerisinde bulunmaya devam ettikçe göz sulanması daha da artacaktır.

Göz sulanması durumunda neler yapılmalıdır? Göz sulanmasının tedavisi nelerdir?

Göz sulanması durumu yaşıyorsanız ilk olarak gözünüzün içerisinde yabancı bir cisim olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer gözünüz temiz ise öküz sulanmanız hala devam ediyor ise öncelikli olarak gözünüzün temiz bir su ile yıkayabilirsiniz. Fakat gözünüzü yıkarken herhangi bir kimyasal kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Bu durumları yaptıktan sonra göz sulanmanın hala devam ediyor ise gözünüz kaynaklı bir hastalık olabileceği için gözünüze uzman bir müdahalesi için doktora başvurmanız gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum