1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Göz şaşılığı nasıl tedavi edilir?
Göz şaşılığı nasıl tedavi edilir?

Göz şaşılığı nasıl tedavi edilir?

A+A-

Göz şaşılığı nasıl tedavi edilir?

Şaşırmak yani göz kayması belli bir hizada olması gereken gözlerin rızasının bozulup farklı yönlere bakması demektir. Tedavi edilmediği takdir de ilerleyen zamanlarda görme kaybına kadar ilerleyen bir göz hastalığıdır. Göz şaşılığını belli bir yaş aralığı bulunmamaktadır. Her yaştan insanlar şaşılık durumu gözlenebilir. Gözlerimiz normalde bir yere bakarken ikisinin de birbirine paralel olarak hareket etmesi gerekmektedir. Fakat bu paralellik bazen bozulabilir. İşte bu durum şaşalı da beraberinde getirmektedir. Şaşılık durumu kaslarının bağımsız hareketi sonucunda da gözlenmektedir. Halk arasında herkesin bildiği şaşırdık hastalığı gibi daha dikkatli olarak ortaya çıkan gizli şaşılık da bulunmaktadır. Bu gizli şaşılık hastalığı iki göz birden açıkken fark edilmez. Gözlerden bir tanesi kapalı pozisyonda iken belli olan bir hastalıktır. Gizli göz kayması yani gizli şaşılık da toplumdaki pek çok insanda görülen bir hastalıktır. Bu hastalık genellikle hasta tarafından bile çok fazla fark edilmez. Ya da şaşılık hastalığı görme bozukluğundan daha ziyade baş ağrısı ve göz ağrısı gibi şikayetler ile kendini belli etmektedir. Görme gibi sorunlar bu hastalık ilerler ise ortaya çıkmaktadır. Yazın şaşılık ilaç tedavisinden ziyade göz egzersizleri ile tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Göz şaşılığının nedenleri nelerdir?

Göz şaşılığının nedenlerini tek bir sebebe bağlamak doğru olmayacaktır. Şaşılığın kişiye göre pek çok sebebi olabilir. Bu sebepler neticesinde göz kayması hastada görülebilir. Şaşılık durumu her zaman görülmese de gerçek yatkınlıklar ile de meydana gelebilir. Bunların yanı sıra ilerleyen yaşlarda kendini göstermekte olan şeker hastalığı kalp hastalıkları damar tıkanıklığı ve yüksek tansiyon gibi hastalık durumlarında şaşılık da bu hastalıklarla beraber ortaya çıkabilir. Veya bu hastalıklardan kaynaklı olarak inme durumlarıyla beraber Şaşılık da ortaya çıkabilir. Sonradan meydana gelen göz kayması bazen bir gözde bazen ise iki gözde beraber olabilir. Sonradan meydana gelebileceği gibi doğuştan da göz şaşalı olabilir. Özellikle yeni doğanlarda göz şaşalı çok fazla rastlanmaktadır. Yeni doğan bebeklerde göz şaşılığı olabilir. Fakat bu şaşılık durumu bebek büyüdükçe altıncı aydan sonra normale dönmektedir. Eğer altı aylıktan sonra şaşılık durumu devam ediyor İse bu duruma müdahale edilmesi gerekli olmaktadır.

Göz şaşılığı nasıl tedavi edilir?

Şaşılık hastalığının hastaya ve hastalığın durumuna göre farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Şaşılık durumunda kendi kendinize bir müdahale yapmaktansa doktorunuza başvurarak doktorun yönlendirdiği şekilde davranmanız en doğrusu olacaktır. Şaşılık daha çok ilerleyen zamanlarda ameliyat durumu gerektirebilir. Fakat ameliyat durumu en son başvurulan yol tabi olmakla beraber doktorunuz size önerdiği zaman yapılması en doğru zaman olacaktır. Ameliyattan önce doktor tarafından önerilen göz egzersizleri ile göz şaşılığı tedavi edilebilir. Eğer egzersizler ile göz şaşılığı düzelmiyor ise ekibiniz tarafından cerrahi müdahale edilerek Şaşılan neden olan kasların değişimi yapılarak şaşılık durumu düzeltilebilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.