Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Göz Rengi Nasıl Değiştirilir? Göz Rengini Değiştirmek Mümkün mü?

Son Güncelleme:
 Göz Rengi Nasıl Değiştirilir? Göz Rengini Değiştirmek Mümkün mü?

Kişilerin kalıcı görsel özelliklerinden biri olan göz rengi, ömür boyu onların kimliğini oluşturmaktadır. Kişinin yaşı çok küçükken ya da çok ileriyken hafif renk değişiklikleri görülse de genel olarak göz rengi bir ömür değişmez bir şekilde kalır. Peki göz renkleri nasıl değişir? Göz rengini değiştirmek mümkün müdür? Göz rengini değiştirmek üzerine merak edilenleri aşağıda yer alan yazımızdan öğrenebilirsiniz.

göz rengi değiştirme

Göz Rengini Değiştirme

Göz Rengi Nasıl Oluşur?

İris, yani gözün renkli kısmı, genetik yapı tarafından belirlendiği üzere kahverengi, siyah, ela, yeşil ya da mavi renklerinde olabilir. Bu renklerin farklı tonları popülasyondan popülasyona çoğunluk gösterir. Elbette genetik faktörler söz konusu olduğunda bir çocuğun göz rengini aileye bakarak önceden söylemek mümkün olmamaktadır.

Göz rengi gündelik yaşam içerisinde küçük ton farkları ile değişiklikler gösterebilir. Bir kişinin göz rengi sabit olsa da güneş ışığına, çevresindeki manzaranın yansımalarına göre gözlerde küçük ton farkları olabilir. Bir başka göz rengi değişimi örneği vermek gerekirse, konuyla ilişkin olarak bebeklerin gözlerine bakılabilir. Genellikle birçok bebeğin doğduğu anda gözleri siyahtır ve bu durum hayatının ilk birkaç yılı devam eder. Ancak yaşın ilerlemesi ile birlikte vücudun melanin salgıları düzene girer ve genetik kodlar doğrultusunda göz renginde değişimler belirir. Yine yaşlanmaya bağlı olarak göz renginde sararma ya da açılma da doğal bir karşılanan bir olaydır.

göz rengi değiştirme

Göz Rengi

Göz Rengini Geçici Değiştirme

Göz rengini değiştirmek için bilindiği gibi günümüzdeki en yaygın uygulama lenslerdir. Kontakt lensler aracılığıyla kişi dilediği göz rengine kolayca sahip olabilir. Ancak nasıl bir değişiklik yapılması talep edildiğine bağlı olarak bu lensler de kendi içinde ayrılır. Görüş mercekleri, geliştirme lensleri ve opak lensler renkli lensler içerisinde alt kategorileri oluşturur.

Görüş lensleri, kişinin gözlerinde çok hafif renklendirme sağlar. Bu lens tipinin üretilme amacı kişinin kendi göz rengini daha iyi şekilde görebilmesidir. Geliştirme lensleri ise göz rengini kısmi olarak değiştirir, sadece göz rengini daha belirgin, koyu ve dikkat çekici kılar. Opak lensler ise irisi tamamen farklı bir renge kavuşturur. Kişiler doktor değerlendirmesi sonrasında kendilerine uygun türde kontakt lens seçer.

göz rengi değiştirme

Göz Rengini Kalıcı Değiştirme

Göz Rengini Kalıcı Değiştirme

Göz rengini lensin kullanımının dezavantajları olmaksızın kalıcı olarak değiştirmek isteyenler için iris implant cerrahisi geliştirilmiştir. Dünyanın belli başlı bazı ülkelerinde uygulanan bu özel cerrahinin kendi içinde birtakım riskleri mevcuttur. Bu işlem yalnızca göz rengini değiştirmek için değil, irise bağlı gelişmiş göz kusurlarını tedavi etmek için de kullanılabilir.

Göz renginde kalıcı değişiklik yapmak isteyenler için iris cerrahisi ne kadar popüler bir hal almış olsa da bu ameliyata ilişkin yaygın riskler vardır. Bu riskler göz enfeksiyonu, kornea hasarı, katarakt, kısmi görme kaybı şeklinde özetlenebilir.

Göz Rengini Doğal Yollarla Değiştirme

Doğal yöntemler ile göz rengini değiştirmek isteyenler için bal ve ılık su kullanımı oldukça yaygın ve alternatif bir çözümdür.Kademeli bir göz rengi değişikliği için kullanılan bu yöntemin ne yazık ki henüz hiçbir bilimsel dayanağı yoktur. Musluk suyu ve bal kullanılarak yapılan göz rengini açma yöntemleri yüksek enfeksiyon riski içermesinin yanında göz irisinde Horner sendromu, iris melanomu, pigmenter glokom gibi kalıcı rahatsızlıklar yaratabilir.

 


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Kavurma nasıl yapılır? Kurban kavurması yapılışı ve tarifi
31 07 2020 - 11:26
Hacamat ne zaman yaptırılır? Temmuz ayı hacamat takvimi 2020
19 07 2020 - 10:44
Yılan burcu özellikleri nelerdir? Yılan burcu hangi tarihler arasında?
16 07 2020 - 16:29
Burçlar değişti mi? NASA burç tarihlerinin değiştiğini doğruladı
16 07 2020 - 15:09
Haftalık Burç Yorumları 29 Haziran-5 Temmuz 2020 Haftalık Burç Yorumları
29 06 2020 - 11:57
22-28 Haziran 2020 Haftalık Burç Yorumları! Bu Hafta Burcunuz Ne Söylüyor?
22 06 2020 - 12:16
Yorum Yap