Yaşam

Göz Rengi Nasıl Değiştirilir? Göz Rengini Değiştirmek Mümkün mü?

Kişilerin kalıcı görsel özelliklerinden biri olan göz rengi, ömür boyu onların kimliğini oluşturmaktadır. Kişinin yaşı çok küçükken ya da çok ileriyken hafif renk değişiklikleri görülse de genel olarak göz rengi bir ömür değişmez bir şekilde kalır. Peki göz renkleri nasıl değişir? Göz rengini değiştirmek mümkün müdür? Göz rengini değiştirmek üzerine merak edilenleri aşağıda yer alan yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Göz Rengini Kalıcı Değiştirme

Göz rengini lensin kullanımının dezavantajları olmaksızın kalıcı olarak değiştirmek isteyenler için iris implant cerrahisi geliştirilmiştir. Dünyanın belli başlı bazı ülkelerinde uygulanan bu özel cerrahinin kendi içinde birtakım riskleri mevcuttur. Bu işlem yalnızca göz rengini değiştirmek için değil, irise bağlı gelişmiş göz kusurlarını tedavi etmek için de kullanılabilir.

Göz renginde kalıcı değişiklik yapmak isteyenler için iris cerrahisi ne kadar popüler bir hal almış olsa da bu ameliyata ilişkin yaygın riskler vardır. Bu riskler göz enfeksiyonu, kornea hasarı, katarakt, kısmi görme kaybı şeklinde özetlenebilir.

Göz Rengini Doğal Yollarla Değiştirme

Doğal yöntemler ile göz rengini değiştirmek isteyenler için bal ve ılık su kullanımı oldukça yaygın ve alternatif bir çözümdür.Kademeli bir göz rengi değişikliği için kullanılan bu yöntemin ne yazık ki henüz hiçbir bilimsel dayanağı yoktur. Musluk suyu ve bal kullanılarak yapılan göz rengini açma yöntemleri yüksek enfeksiyon riski içermesinin yanında göz irisinde Horner sendromu, iris melanomu, pigmenter glokom gibi kalıcı rahatsızlıklar yaratabilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu