Sağlık

Göz Kapağı Düşüklüğü Tedavisi İçin 4 Farklı Doğal Çözüm

Göz kapağı düşüklüğü özellikle ilerleyen yaşlarda yaşlılık belirtisi gibi ortaya çıkabilirken genç yaşlarda daha çeşitli hastalıkların sonucu ya da belirtisi olarak görülebiliyor. Bu sorun bazen tek göz kapağında bazen s2 göz kapağında birden oluşuyor. Göz kapağı düşüklüğü hem görsel anlamda farklılığa neden oluyor hem de insanın görüş açısını değiştiriyor. Göz kapağı sarkması sorunu ciddi bir rahatsızlık ya da ameliyat gibi nedenlerle ortaya çıktıysa elbette hemen bir doktora başvurmanız ve onun önerileri doğrultusunda önlem almanız gerekiyor. Fakat bir iltihap oluşumu ya da yaşlanma belirtisi gibi nedenle göz kapağı düşüklüğü sorunu yaşıyorsanız bitkisel çözümler de var.

Ne yazık ki bu bitkisel çözümler tamamen kalıcı bir sonuç vermiyor fakat uygulandıklarında uzun süre sizlere yardımcı oluyor. Eğer göz kapağı düşüklüğü sorunu konusunda bitkisel çözümler arıyorsanız sizi böyle alalım…

Papatya çayı kürü

İltihaplar papatya çayı sayesinde daha hızlı iyileşir. Eğer göz kapağı düşüklüğü bir iltihap nedeniyle kaynaklanıyorsa göz kapağı düşüklüğüne bitkisel çözümler arasında papatya çayı kürü başta gelir. Poşet papatya çayını bu kürü hazırlamakta kullanabilirsiniz. Önce çayınızı demleyip afiyetle için daha sonra da poşet soğuduktan sonra bir süre buzdolabına koyarak iyice soğutun. Göz kapaklarınızın üzerine bu soğuk poşet çayları koyarak yaklaşık 20-30 dakika kadar bekleyin. Her gün yatmadan önce makyajınızı temizledikten sonra bu yöntemi temiz yüzünüze uygulamanız durumunda göz çevrenizde olumlu etkiler yarattığını fark edersiniz.

Yumurta Akı Kürü

Aslında bu madde bitkisel değil hayvansal ama çok sayıda cilt sorununda yardımımıza yetişen doğal malzemelerden biri yumurta. Yumurta akı gözeneklerin sıkılaştırılmasından tutunda hücrelerin kendini yenileme hızını arttırmaya kadar birçok cilt bakımı konusunda yardımınızı yetişiyor. Hatta yumurta akını tek başına göz çevresi bakımında bile kullanabilirsiniz. Yumurtaları buzdolabında biraz soğuttuktan sonra hiç ısınmasını beklemeden kırın ve sarısı ile akını birbirinden ayırın. Daha sonra yumurta akının içerisine yuvarlak formda iki göz temizleme pamuğu nu batırın ve pamuğun her yerinin yumurta akına bulanmasını sağlayın.

Daha sonra bu pamukları göz çevrenize hafif olarak yerleştirin ve bu şekilde 20-30 dakika kadar göz çevrenize bekletin. Bu süre içerisinde yumurta akı kuruyacaktır pamukları dikkatli bir şekilde kaldırın. Göz çevrenizi pamukları kaldırdıktan sonra soğuk suyla durulayın ve son olarak nemlendiricinizi sürün.

Bu yöntemi pamukla kullanmak yerine parmak uçlarınızla da uygulayabilirsiniz. Temiz olan parmaklarınızla yumurta akını göz çevrenize sürün akmasına izin vermeden bu şekilde 20-30 dakika kadar bekleyerek kuruyan yumurta akını dikkatli bir şekilde göz çevrenizden temizleyin.

Yoğurt Ve Aleo Vera Macunu

Göz çevresi konusunda daha etkili bir karışım elde etmek istiyorsanız kesinlikle aloe vera ve yoğurdun gücünden yararlanmalısınız. Hemen sizlere bu mucize kürün tarifini verelim;

Malzemeler:

  • Bir yemek kaşığı aloe vera jeli
  • Bir yemek kaşığı ev yapımı kaymaksız yoğurt
  • Bir kalın yuvarlak dilim salatalık
  • Yarım yemek kaşığı yulaf ezmesi

Yapılışı:

Bu karışım göz kapağı düşüklüğüne gerçekten çok iyi geliyor. Karışımı yapmak için öncelikle kolon salatalık dilimini rendeleyin. Daha sonra bir kasenin içerisinde bütün malzemeleri iyice karıştırın. Cildinizi makyaj kirden tamamen arındırıldıktan sonra göz çevrenizde bu karışımı uygulayarak yaklaşık 20-30 dakika kadar bekletin. Sürenin sonunda soğuk suyla göz çevrenizi iyice durulayın ve uygun nemlendirici sürerek uygulamayı bitirin.

Sinir Otu Kürü

Göz kapağı düşüklüğü iltihaplanmalar nedeniyle olduysa, başka bir bitkisel yöntem olarak sinir otu kürünü tercih edebilirsiniz. Kurutulmuş sinir otunu aktarlardan kolaylıkla temin edebilirsiniz. Bir su bardağı temiz suyun içerisine bir tutam sinir otu ekleyin ve ufak bir sos tenceresinin içerisinde kaynatın. Karışım 5-10 dakika kadar kaynadıktan sonra süzün ve elde ettiğiniz sıvının soğumasını bekleyin. Su oda sıcaklığında soğuduktan sonra buzdolabına koyun ve iyice soğuyunca bu sıvıyı bir pamuk yardımı ile göz çevrenize uygulayın. Yaklaşık 20-30 dakika kadar bekledikten sonra göz çevrenizi durulayın. Her gün bu karışımı yapabilir ve cildinize uygulayabilirsiniz.

İsterseniz sinir otunu kaynattığınız bu karışımı temiz buz kalıplarına doldurarak buz küpleri halinde de bir göl bez yardımı ile göz çevrenizde uygulayabilirsiniz.

Dikkat: yukarıda tarifini verdiğimiz karışımlar kesinlikle tıbbi bir öneri değil sadece bitkisel tavsiyelerdir. Eğer bu malzemelerden birine bile alerjiniz varsa uygulamaları yapmayın. Aynı zamanda alerjiniz olmasa bile uygulama yaptıktan sonra göz çevrenizde kaşıntı aşırı derece kızarıklık gibi sorunlar yaşamanız durumunda hemen o bölgeyi durulayın ve sorunun devam etmesi halinde bir uzmana başvurun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu