Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Göz kapağı düşmesi nedir

Son Güncelleme:
 Göz kapağı düşmesi nedir

Gözümüz yok dış etkenlerden koruyan göz kapağı bazı insanlarda daha farklı yapıda görülebilir. Yani farklı yapı derken göz kapağına bakıldığın da kişi gözlerini kısarak bakmış gibi bir görüntü verebilir. Göz kapağının normal yapısından daha aşağıda durarak kişilere baygın bir bakış kazandırdı duruma göz kapağı düşüklüğü adı verilmektedir. Bu durum ptosis adını almaktadır. Ptosis adını alan göz kapağındaki düşme yani bu sarkma durumu sadece üst göz kapağı kapsayan bir durumdur. Yani bu durumu yaşayan kişilerde tamamen bir görme kaybı söz konusu değildir. Fakat göz kapağındaki düşüklük nedeniyle görme durumunu da etkilediği söylenebilir.

Göz kapağı düşmesinin nedenleri nelerdir?

Ptosis yani göz kapağı düşmesini belirli bir nedene bağlamak doğru olmaz. Göz kapağı düşmesinin pek çok nedeni bulunabilir. Bu durumun araştırılarak bulunması ve buna uygun bir tedavi uygulanması gerekmektedir.

Bu durum pek çok kişide göz kaslarını yeterli bir şekilde çalışmaması durumu ile ortaya çıkabilir. Yani göz kapağını tutan sinir kasları yeteri kadar işlemi gerçekleştiremedi için göz kapağı normal durması gereken yerden daha aşağıda durmaktadır. Buda kişilere baygın bir bakış kazandırmaktadır. Fakat bu durumun tedavisi bulunmaktadır. Bakış durumu kişileri görsel olarak rahatsız ediyor ise estetik açıdan kendinden memnun değiller ise doktora başvurabilir ve bu durumdan kolaylıklar kurtulabilirsiniz.

Closed up brown eye of an old woman

Ptosis yani göz kapağı sarkmasını seni kaslarının aşırı derecede yıpranması durumunu da etkilemektedir. Aşırı gerginlik ve sinir hasarı sonucunda insanın 100 kaslarında yıpranma durumu söz konusu olabilir. Herhangi bir nedenle yaşanan inme durumlarında da göz kapağı sarkması yaşanabilir. İnme durumu yaşandıktan sonra göz kapağı sarkması durumu kalıcı olabilir. Bu durumu karşısında doktorunuz uygun bir tedavi sizlere önerecektir.

Şeker hastalığı da göz kapağı sarkmasını neden olabilir. Çünkü şeker hastalığı kişilerin kaslarını etki edebilen bir hastalıktır. Bu nedenden dolayı ilerleyen şeker hastalığı durumunda bu tarz bir durum yaşanması söz konusu olabilir. Bunların yanı sıra baş ağrıları da göz kapağı sarkmasını tetikleyen durumlardan bir tanesidir. Sürekli yaşanan ve şiddetli geçen baş ağrıları dan dolayı göz kapağı sarkması olabilir.

Göz kapağı sarkması durumu nasıl anlaşılır? Ne yapılması gerekir?

Göz kapağı sarkmasını belirli bir yaş sınırlaması yoktur. Her yaşta ve cinsiyette kişide meydana gelebilir. Gözle görülebilen belirtileri olan bu hastalığın belirtileri karşısında doktorunuza başvurmanız gerekir. Doktorunuz bu hastalığın asıl bedeninde bulduktan sonra uygun tedavi ye size önerecektir. Genellikle estetik olarak tedavisi yapılan göz kafa düşüklüğü bazen ciddi hastalıklarında belirtisi olabilir. Bu nedenden dolayı ilk estetik müdahaleye karar vermeden önce ilk olarak hastalığın nedeni kesin olarak bulunması gerekmektedir. Eğer ciddi bir rahatsızlık söz konusu değil ve sadece estetik bir durumdan dolayı göz kafa düşüklüğü yaşanıyorsa O zaman estetik olarak müdahalenin yapılması doğru olacaktır.

Göz kapağı düşüklüğünün tek tedavisi estetik yöntemler değildir. Genel olarak hastalar göre tedavisi olan bu durum sinir kaslarının kuvvetlendirilmesi ile de çözülebilir. Eğer ilaç tedavisi gerekli olan yanıtı sizlere vermiyorsa en son çözüm olarak cerrahi müdahaleye başvurulabilir.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
69 Firma 136 Ürünü İfşa Oldu! İşte Sahte Ürünler Listesi
12 06 2020 - 13:53
Bakan Müjdeyi Verdi! İşte Merak Edilen Covid-19 İlacı
12 06 2020 - 12:35
Elma sirkesi ve karbonatla yapılan doğal diş beyazlatma dişlere zarar veriyor
10 06 2020 - 12:03
Evde Yıkanabilir Kolay Maske Yapımı
9 06 2020 - 17:51
Dakikalar içinde sonuç veren koronavirüs antijen testine FDA onay verdi
10 05 2020 - 19:50
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Yorum Yap