1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Göz kapağı düşmesi nedir
Göz kapağı düşmesi nedir

Göz kapağı düşmesi nedir

A+A-

Gözümüz yok dış etkenlerden koruyan göz kapağı bazı insanlarda daha farklı yapıda görülebilir. Yani farklı yapı derken göz kapağına bakıldığın da kişi gözlerini kısarak bakmış gibi bir görüntü verebilir. Göz kapağının normal yapısından daha aşağıda durarak kişilere baygın bir bakış kazandırdı duruma göz kapağı düşüklüğü adı verilmektedir. Bu durum ptosis adını almaktadır. Ptosis adını alan göz kapağındaki düşme yani bu sarkma durumu sadece üst göz kapağı kapsayan bir durumdur. Yani bu durumu yaşayan kişilerde tamamen bir görme kaybı söz konusu değildir. Fakat göz kapağındaki düşüklük nedeniyle görme durumunu da etkilediği söylenebilir.

Göz kapağı düşmesinin nedenleri nelerdir?

Ptosis yani göz kapağı düşmesini belirli bir nedene bağlamak doğru olmaz. Göz kapağı düşmesinin pek çok nedeni bulunabilir. Bu durumun araştırılarak bulunması ve buna uygun bir tedavi uygulanması gerekmektedir.

Bu durum pek çok kişide göz kaslarını yeterli bir şekilde çalışmaması durumu ile ortaya çıkabilir. Yani göz kapağını tutan sinir kasları yeteri kadar işlemi gerçekleştiremedi için göz kapağı normal durması gereken yerden daha aşağıda durmaktadır. Buda kişilere baygın bir bakış kazandırmaktadır. Fakat bu durumun tedavisi bulunmaktadır. Bakış durumu kişileri görsel olarak rahatsız ediyor ise estetik açıdan kendinden memnun değiller ise doktora başvurabilir ve bu durumdan kolaylıklar kurtulabilirsiniz.

Ptosis yani göz kapağı sarkmasını seni kaslarının aşırı derecede yıpranması durumunu da etkilemektedir. Aşırı gerginlik ve sinir hasarı sonucunda insanın 100 kaslarında yıpranma durumu söz konusu olabilir. Herhangi bir nedenle yaşanan inme durumlarında da göz kapağı sarkması yaşanabilir. İnme durumu yaşandıktan sonra göz kapağı sarkması durumu kalıcı olabilir. Bu durumu karşısında doktorunuz uygun bir tedavi sizlere önerecektir.

Şeker hastalığı da göz kapağı sarkmasını neden olabilir. Çünkü şeker hastalığı kişilerin kaslarını etki edebilen bir hastalıktır. Bu nedenden dolayı ilerleyen şeker hastalığı durumunda bu tarz bir durum yaşanması söz konusu olabilir. Bunların yanı sıra baş ağrıları da göz kapağı sarkmasını tetikleyen durumlardan bir tanesidir. Sürekli yaşanan ve şiddetli geçen baş ağrıları dan dolayı göz kapağı sarkması olabilir.

Göz kapağı sarkması durumu nasıl anlaşılır? Ne yapılması gerekir?

Göz kapağı sarkmasını belirli bir yaş sınırlaması yoktur. Her yaşta ve cinsiyette kişide meydana gelebilir. Gözle görülebilen belirtileri olan bu hastalığın belirtileri karşısında doktorunuza başvurmanız gerekir. Doktorunuz bu hastalığın asıl bedeninde bulduktan sonra uygun tedavi ye size önerecektir. Genellikle estetik olarak tedavisi yapılan göz kafa düşüklüğü bazen ciddi hastalıklarında belirtisi olabilir. Bu nedenden dolayı ilk estetik müdahaleye karar vermeden önce ilk olarak hastalığın nedeni kesin olarak bulunması gerekmektedir. Eğer ciddi bir rahatsızlık söz konusu değil ve sadece estetik bir durumdan dolayı göz kafa düşüklüğü yaşanıyorsa O zaman estetik olarak müdahalenin yapılması doğru olacaktır.

Göz kapağı düşüklüğünün tek tedavisi estetik yöntemler değildir. Genel olarak hastalar göre tedavisi olan bu durum sinir kaslarının kuvvetlendirilmesi ile de çözülebilir. Eğer ilaç tedavisi gerekli olan yanıtı sizlere vermiyorsa en son çözüm olarak cerrahi müdahaleye başvurulabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.