Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

Göz çevresi kırışıklığını gideren öneriler

Göz çevresi kırışıklıkları, cildin elastikiyetini kaybetmesinden oluşur. Elastikiyet kaybı genelde yaşlılık belirtisidir. Ancak elastikiyet kaybının oluşmasının yaşlılık harici sebepleri de var. Peki göz çevresi kırışıklığına ne iyi gelir?
Son Güncelleme:
 Göz çevresi kırışıklığını gideren öneriler

Göz çevresi kırışıklığı özellikle kadınlar için önemli bir sorundur ve birçok çeşitli etkene bağlı olarak meydana gelebilir. Peki göz çevresi kırışıklığını önlemek için ne yapmak gerekir? Göz çevresi kırışıklığına karşı öneriler yazımızın devamında…

Göz çevresi kırışıklığı neden olur?

Göz çevremizdeki ince derimiz, zaman içindeki kasılıp gevşemelerden ortaya çıkan çizgileri korur. Bu çizgiler gençlik yıllarında çok belli olmasa da yaş ilerledikçe belirginleşmeye başlar. Kırışıklıkların en sık nedenlerinden biri, göz çevresi mimikleridir. Çünkü göz çevresi, doğduğumuz andan itibaren hareketlidir. Gülerken, ağlarken, şaşırınca, korkunca göz çevresi kaslarımız hep kasılır. Gülerken kısılan gözler, bu çizgilere sebep olmaktadır. Tabi ki kimse kazayağım olacak diye gülmekten kendisini alıkoyamaz, bu yüzden düzenli bakımlar yaparak cildinizdeki kaz ayaklarının oluşmasını da önlemek veya oluşanı azaltmak elinizdedir.

Kadın erkek tüm insanlar arasında en çok tercih edilen kazayağı yok etme müdahalesi botoks ile sağlanmaktadır. Bu yöntem hem pahalı hem de geçicidir. Bunun yerine doğal yöntemler kullanarak da göz çevresi kırışıklıklarından kurtulabilirsiniz. Evinizde bulunan malzemelerle yapacağınız uygulamaların yanı sıra eczaneden almanız gereken ürünler de içeriğimizde vardır.

Göz çevresi kırışıklığı için doğal çözümler

Yazımızdaki önerilerin dışında sağlıklı bir beslenme ve yaşam tarzı benimsemek son derece önemlidir. İyi görünümlü ve sağlıklı bir cilt için gerekli olan çinko ve kalsiyum, kişinin beslenme rutini haline gelmelidir. Bunun dışında yeterli ve düzgün uyku ile gözleri yeterli şekilde dinlendirmelisiniz. Cildiniz için gereken özeni kırışıklar oluşmadan göstermeye başlarsanız, bu çizgilerle de o kadar geç tanışırsınız.

Limon

İçindeki asitler ve vitaminler sayesinde limonun gözenek sıkılaştırıcı etkisi olduğu bilinir. Limon kullanarak yapabileceğiniz göz çevresi bakımlarında, gözlerinize ürünü kaçırmamaya dikkat etmelisiniz. Limonun yarısını kesip, üzerine toz şeker ekleyerek göz çevrenize peeling de yapabilirsiniz. Ölü derilerden arınmanızı sağlayacak bu yöntemden sonra göz çevrenizi yıkayıp durulayın. Nemlendirmek için çok yağlı olmayan kremleri tercih etmelisiniz.

Yumurta

Göz çevresi kırışıklıklarından kurtulmanın yolları arasında yumurtanın önemi oldukça fazladır, yumurta beyazı sürüldüğü bölgede bir gerginlik ve sertlik hissi verir. Sarısından ayırdığınız yumurtanın beyazını göz çevrenize sürerek, gerginleşmesini ve kurumasını beklemelisiniz. Doğal olduğu için haftada birkaç kez uygulayabilirsiniz. Gözenekleriniz sıkılaşırken, cildiniz de gerilecek ve göz çevrenize bakım yapacak.

Süt

Sütün faydaları bilinmektedir dolayısıyla kaz ayaklarından kurtulmak için de süt tavsiye edilir. Bu sefer yumurta gibi dışarıdan değil içeriden de uygulayabilirsiniz. Sütü günlük olarak tüketmeye başlamanız sayesinde cildinizdeki parlaklığın arttığını gözlemleyeceksiniz. Protein kaynağı olan sütü dilerseniz ılık hale getirerek, bir bez ya da pamuk yardımıyla göz çevrenize masaj için de kullanabilirsiniz. Sabah ve akşam sütle bakım yaptıktan sonra kremlerinizle masaj yaparak cildinizdeki kırışıklıkların açılmasına ve düzelmesine yardımcı olabilirsiniz.

E Vitamini

E vitamini nemlendirici özelliğe sahip bir vitamin çeşididir. Eczanelerde kapsüller şeklinde satılan e vitaminlerinden alarak gözlerinize masaj yapabilirsiniz. Plastik kapsülleri küçük bir iğneyle delerek başlayacağınız işlemde, göz çevrenize bu ürünün içindeki vitaminle masaj yapmalısınız. Masajın ardından yarım saat dinlendirerek vitaminin tamamen emilmesi için beklemelisiniz.

Aloe Vera

Cildinizi yeniden şekillendiren ve nemlendiren ürünlerden birisi olan Aloe Vera’nın faydaları arasında:

Cilde ihtiyaç duyduğu nemi sağlama,

Gece boyunca ciltte kalarak, gözenekleri sıkılaştırma,

Suyu çıkartılarak içilebilir hale gelme,

Kendi özel maskelerinizi oluşturarak kullanma imkanı bulunmaktadır.

Cildinize gece yatmadan sürdüğünüz takdirde, tüm gece yüz ve göz çevrenizdeki deriyi yumuşatarak şeklinin korunmasını sağlama özelliğine sahiptir. Düzenli olarak Aloe Vera kullanarak kaliteli ve parlak bir cilde sahip olabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Misler gibi kokan hindistancevizi sadece tadıyla değil faydaları ile de karşımızda. Hindistancevizi ile kolaylıkla cildinizi besleyebilirsiniz. E vitamini kapsülü almak yerine dilerseniz hindistancevizi yağı da satın alabilirsiniz. Böylece hem güzel kokulu bir bakım ürününe merhaba hem de kaz ayaklarına güle güle diyebilirsiniz. Hindistancevizi yağını evde kendiniz de yapabilirsiniz.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Vajina sağlığını olumsuz etkileyen yiyecekler
23 10 2020 - 10:27
Hamilelerin uzak durması gereken meyveler
22 10 2020 - 14:34
Doğal saç bakım yağları ve faydaları
22 10 2020 - 13:27
Hamilelerin tüketmesi gereken 10 meyve
22 10 2020 - 10:21
Kırışıklık gideren doğal maske tarifleri
21 10 2020 - 16:08
Cilde iyi gelen vitaminler
21 10 2020 - 10:14
Yorum Yap