1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Göz Altı Torbası Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?
Göz Altı Torbası Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Göz Altı Torbası Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

A+A-

Göz altı torbalarının, hem erkekleri hem de kadınları etkileyen önemli bir estetik sorundur. Ancak göz altı torbaları söz konusu olduğunda oluşumuna dair tek bir neden yoktur. Göz altı torbalarının oluşmasına neden olan durumlar arasında yetersiz uyku, tuzlu yiyecekler ve stres bulunmaktadır. Yaş da bir faktördür. Yaşlandıkça, kollajen üretimi ve kan akışı azalır, bu da gözlerin altında torba benzeri şişliklere neden olabilir. Göz altı torbalarının oluşumu söz konusu olduğunda genetik de bir neden olarak görülebilir. Ebeveyni göz altı torbaları ile uğraşmış olan kişilerde göz altı torbalarının görülmesi muhtemeldir.

Göz altı torbalarının oluşumunda yaşam tarzı seçimleri de etkilidir. Eğer sigara içiyor, fazla alkol tüketiyor ve güneşte çok fazla zaman geçiriyorsanız, göz altı torbalarının oluşması mümkündür. Buğday intoleransı gibi alerjiler ve intoleranslar da bu duruma katkıda bulunabilir.

Göz altındaki cilt aynı zamanda vücuttaki en ince ve en hassas olan deridir, dolayısıyla buna göre davranmak ve uygun bakımı yapmak gereklidir. Göz bölgesi, güzellik rutininizde daha sonra olmamalıdır. Göz kremleri ve makyajı da dahil olmak üzere tüm ürünleri yumuşak bir dokunuşla ve hareketle uygulamak, cildi asla ovalamamak gerekmektedir.

Kimse göz altı torbalarının görünümünü sevmez ama ev ilaçları ve doğru krem ​​de dahil olmak üzere onlardan kurtulmanın birçok yolu vardır, bu yüzden ameliyat olmak zorunda kalmazsınız.

Göz Altı Torbası Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Göz Altı Torbaları Neden Oluşur?

Yaşlandıkça, göz kapaklarınızı destekleyen doku yapıları ve kaslar zayıflar. Bu nedenle cilt sarkmaya başlayabilir ve normalde göz çevresindeki alanla sınırlı olan yağ gözlerinizin altındaki alana kayabilir. Ayrıca gözlerin altındaki boşluk sıvıyı biriktirebilir. Bu da göz altı torbalarına neden olarak estetik açıdan sorun yaratabilir. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli etkenler bu duruma neden olur ve durumu kötüleştirebilir:

Yaş: Yaşlanma ile beraber ciltteki kollajen miktarı azalır ve cilt elastikiyetini kaybeder. Bunun sonucunda da özellikle çok hassas olan göz altı bölgesinde göz altı torbaları oluşabilir.

Uyku eksikliği: Uykusuzluk her zaman yüz üzerinde önemli etkilere sahiptir. Yeterince uykusunu alamayan kişiler ya da uyku problemi olan kişilerde göz altı torbalarının görülme riski daha yüksektir.

Alerjiler: Alerjiniz olduğunda, vücudunuz histamin salgılayarak tam bir saldırı moduna geçer. Bu da bazı durumlarda, histaminin cilde salındığı zaman, özellikle göz çevresi etrafında istenmeyen göz altı torbalarına neden olabilmektedir.

Kalıtım: Genetik göz altı torbalarının oluşumu söz konusu olduğunda önemli bir etkendir. Aile öyküsünde bu durumu yaşayan kişiler mevcutsa, sizin de göz altı torbası sorunu ile uğraşmanız muhtemeldir.

Göz Altı Torbası Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Yaşlanma ve Göz Altı Torbası İlişkisi

Göz bölgesindeki cilt yaşlanmanın belirtilerini gösteren ilk bölgelerden biridir. Pigment, elastikiyet ve kalınlık da dahil olmak üzere göz çevrenizdeki cildin kalitesine birçok faktör katkıda bulunabilir. Ancak yağ, kemik ve kas da büyük bir rol oynayabilir. Yaşlanmayla beraber vücut doğal kollajeni kaybettiği için ciltte sarkma ve elastikiyet kaybı meydana gelmektedir. Aynı zamanda göz çevresindeki yağlar da bu sarkma sonucunda göz altlarına yerleşmekte ve kötü görünümlü göz altı torbalarına neden olmaktadır.

Yaşlanma ve göz altı torbaları arasındaki ilişki de tamamen vücudun doğal sürecini devam ettirmesinden kaynaklansa da ek tedavilerle bu görünümü azaltmak da mümkündür. Yaşlılıkta göz altı torbalarının görünümünü azaltmaya yönelik ameliyatsız tedavi seçenekleri mevcuttur. Ancak aşırı bir torba görünümü ancak cerrahi ile çözümlenebilmektedir. Cerrahi söz konusu olduğunda göz bölgesindeki ciltte bulunan aşırı yağlar çıkarılarak gerilir ve daha genç bir görünüm elde edilir.

Göz Altı Torbası Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Göz Altı Torbalarından Kurtulmak İçin İpuçları

Göz altı torbalarına neden olan etkenlerin bilinmesinin ardından onlardan kurtulmayı da öğrenmek gerekmektedir. Göz altı torbalarından kurtulmak için ipuçları şu şekildedir:

Çift Yastıkla Uyuyun

Göz altı torbalarına yol açabilecek sıvı tutulmasını önlemek için  uyurken başınızın altına bir yastık daha eklemeniz mümkündür. Böylelikle göz bölgesindeki yağların, göz altına inmesi zorlaşacaktır.

Uykunuzu Tam Olarak Alın

Kaliteli bir uyku her zaman çok önemlidir. Sadece estetik olarak güzel görünmek için değil, sağlık için de yeterince uyumanız gerekir. Gece geç saatlere kadar ayaktaysanız göz altı torbalarının oluşması mümkündür. Bu nedenle çok geç olmadan uyumalı ve en az 7 saat uykunuzu almalısınız. Kesintisiz uyku için dikkat dağıtıcı objeleri yatak odanıza sokmamalı ve odanızın tamamen karanlık olmasını sağlamalısınız.

Yatmadan Önce Makyajınızı Temizleyin

Makyajla uyuma alışkanlığınız varsa, bu kötü davranışlarınızı düzeltmenin zamanı geldi. Göz makyajını temizlemeden yatmak, gözlere zarar verebileceği gibi, koyu halkalara neden olur ve göz altlarının şişmesini sağlayabilir. Bu nedenle uyumadan önce göz makyajınızı tamamen çıkarmalısınız. Eğer kullandığınız bir göz kremi varsa bunu yatmadan önce göz altlarınıza uygulayabilirsiniz.

Göz Altı Torbalarınızı Önlemek İçin Göz Kremi Kullanın

Zaten göz kremi kullanıyor olabilirsiniz, ama doğru göz kremini mi kullanıyorsunuz? Göz altı kremleri sadece nemlendirme işlevini yerine getirmez, doğru ürün seçimi ile nemlendirmeye ek olarak göz altı torbalarının görünümünü de azaltır. Bu nedenle probleminize uygun göz altı kremini tercih ettiğinizden emin olmanız önemlidir. Diğer yandan gece yatmadan önce göz kreminizi kalın bir tabaka halinde maske olarak uygularsanız çok daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Buz Küplerini ve Göz altı Kremini Beraber Uygulayın

Göz altı torbalarından kurtulmak için soğuk buz küplerini ve göz kreminin bir kombinesini kullanabilirsiniz. Göz altı torbalarının üzerine hafifçe masaj yapar gibi buz küplerini gezdirdikten sonra göz kreminizi sürerseniz daha iyi bir sonuç alırsınız. Bunu düzenli olarak tekrarlamak uzun vadede göz altı torbalarının görünümünü iyileştirecektir.

Göz Kremini Buzdolabında Saklayın

Soğuk olduklarında, göz kremleri kısa süreli vazokonstriksiyona (yani kan damarlarının sıkılaşması) neden olabilir, bu da göz altı torbaları veya koyu halkaları olanlar için faydalı olabilir. Göz kremini kullanmaya hazır olduğunuzda, buzdolabından çıkarın ve emilene kadar göz çevresinde küçük noktalara uygulayın. Göz kremini buzdolabında saklamak daha serinletici bir etki de yaratmaktadır.

Soğuk Kaşıklar Kullanın

Buzdolabınızın kullanışlı olmasının başka bir yolu da  birkaç metal kaşık bulundurmaktır. Kendiniz için biraz boş zaman bulduğunuzda, belki de en sevdiğiniz TV programının bir bölümünü izlerken, buzdolabından iki soğutulmuş kaşık alın ve göz altı torbalarının üzerine koyun. Kaşıklar, buzlu göz kreminize benzer şekilde çalışarak, görünümü azaltmaya yardımcı olur.

Salatalık Dilimlerine Bir Şans Verin

Salatalık dilimlerinin serinliği ve içeriğindeki vitaminler, göz altı torbalarının görünümünün azaltılmasına yardımcı olabilir. Cilt maskenizi uyguladıktan sonra göz altlarınıza salatalık dilimlerini yerleştirerek kısa süreli bir bakım yapabilir ve bir taşla iki kuş vurursunuz.

Çay Poşetlerini Soğuk Kullanın

Göz altı torbalarını yok etmek için çay torbası yöntemi kullanılır. Ancak bu yöntemi soğukken denemek çok daha yararlıdır. Özellikle papatya çay poşetini buzdolabında biraz soğuttuktan sonra kullanırsanız etkisini kısa sürede görebilirsiniz. Çay poşetlerinin sıcak kullanılması aslında yanlıştır. Çünkü sıcaklık uygulanan bölgenin daha da gevşemesine yardımcı olmaktadır.

Göz Maskelerini Deneyin

Günümüzde her şey için maskeler var. Yüz, saç, dudak ve hatta gözler! En sevdiğiniz yüz maskesinin gözlerine çok yakın olmasını istemezsin, değil mi? Yani, göz altı alanı için özel olarak tasarlanmış bir maskeye ihtiyacınız var. Göz maskeleri, göz altı torbalarınızdan kurtulmak için ideal bir çözümdür.

Gözlerinizi Güneşten Koruyun

Güneş kremi dışarıya çıkmadan önce mutlaka sürülmelidir. ancak göz altları uygulama bölgesi değildir ve bu nedenle güneş ışınlarından etkilenir.  Bunu önlemek için güneşin çok yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkmamak ve mutlaka güneş gözlüğü kullanmak önemlidir. Ancak güneşten korunmak için SPF ile formüle edilmiş bir göz kremi de kullanmak mümkündür.

Alerjilerinizi Yönetin

Mevsimler değiştiğinde, sulanmış, kaşıntılı ve şişmiş  gözlerle uyanmak anormal değildir. Nedeni ise elbette alerjiler. Kendinizi bu rahatsız edici deneyimden kurtarmak için alerjilerinizi yönetmek isteyebilirsiniz. Aynı zamanda alerjilerinizi kontrol altına almak da göz altı torbalarınızın azaltmanıza yardımcı olabilir.

Sağlıklı Yaşamı Tercih Edin

Çok fazla tuzlu yemek yemenin göz altı torbalarına nedeni olabileceğini biliyor musunuz? Tuz alımınızı izlemek gibi sağlıklı yaşam tarzı seçimlerini yapmayı deneyin. Böylelikle cildinize fayda sağlayabilir, vücudunuzun fazla su tutmasını da engelleyebilirsiniz.

Mükemmel Kapatıcınızı Bulun

Her şey başarısız olduğunda, göz altı torbalarını makyajla gizleyebilirsiniz! Herhangi bir istenmeyen göz altı torbasının üzerine hızlı bir şekilde uygulamak için yanınızda daima bir kapatıcı bulundurun. Henüz göz altı torbalarınızın azalması için erkense bu yöntem güzel görünmenize yardımcı olabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.