Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Görme Fonksiyonun Sağlıklı Kalması İçin Sahte Güneş Gözlüklerinden Uzak Durun

Son Güncelleme:
 Görme Fonksiyonun Sağlıklı Kalması İçin Sahte Güneş Gözlüklerinden Uzak Durun

Özel Esentepe hastanesi göz hastalıkları bölümünden Operatör Doktor Hasan Vatansever, sahte güneş gözlükleri konusunda önemli uyarılarda bulundu. Görme fonksiyonunun sağlıklı şekilde kalabilmesi için güneş gözlüğü kullanımının zorunlu olduğunu söyleyen Vatansever, ancak vatandaşların bu konuda çok dikkatli ve seçici olmaları gerektiğini vurguladı. Vatansever, göz için uygun olan güneş gözlüğü seçiminin büyük önem taşıdığına dikkat çekerek, ozon tabakasındaki delinme ve küresel ısınma sonucunda eski yıllara oranla güneşli gün sayısının arttığını dile getirdi. Artık güneş ışınlarının çok daha fazla zarar verdiğini söyleyen Vatansever, bu nedenle her yaşta güneş gözlüğü kullanılmasının zorunlu hale geldiğini ifade etti.

Dışarıda Çalışan Kişiler Dikkatli Olmalı

Vatansever, açık tenlilerin ve ailesinde sarı nokta hastalığı olanların güneş ışınlarının zararlı etkilerine daha fazla maruz kaldığını ifade ederek, özellikle gün boyunca dışarıda çalışan kişilerin bu konuda daha dikkatli olması gerektiğini vurguladı. Operatör Doktor Vatansever, güneşten yayılan zararlı ışınların gözün arkasında bulunan görme fonksiyonunu sağlayan sebepler üzerinde zararlı etkiler yaratabileceğini dikkat çekerek, özellikle uzun vadede güneşin katarakt nedeni olduğunu dile getirdi. Güneş gözlüğü kullanımının erken yaşlardan itibaren başlamasının katarakt gelişimine önlemekte önemli rol oynadığına dikkat çeken Vatansever, sarı nokta hastalığı olarak da bilinen ileri yaşlarda görme bozukluğu ile sonuçlanan hastalığa zemin hazırlamak için mutlaka güneş gözlüğü kullanılması gerektiğini vurguladı.

Sahte Güneş Gözlüklerine Dikkat

Güneş gözlüğü seçiminin de bu konuda çok önemli olduğunu söyleyen Vatansever, mutlaka ultraviyole yüzde yüz filtre eden, kaliteli güneş gözlükleri alınması gerektiğini dile getirdi. Özellikle dışarıda çok fazla zaman geçirenlerin göze çok fazla ışık aldığını belirten Vatansever, polerize Güneş gözlüklerinin yerden yansıyan ışığı süzdüğünü, adeta bir panjur görevi görerek sadece göze gelmesi gereken ışınlara izin verdiğini ifade etti. Doğru güneş gözlüğü seçiminin büyük önem taşıdığını belirten Vatansever, güneş gözlüğü alırken sertifikalı (CE) olmasına dikkat etmek gerektiğini ve sahte güneş gözlüklerinden kesinlikle uzak durmak gerektiğini vurguladı.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Koronavirüs Hastalarına Büyük Şok! Tedavi Gören Hastalarda Böbrek Yetmezliği Başladı
19 04 2020 - 09:59
Aşırı kahve tüketmek bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilir
18 04 2020 - 18:14
Ücretsiz maske için kod nasıl alınır? Bir kişi kaç maske alabilir?
10 04 2020 - 19:27
Dang humması nedir, belirtileri nelerdir?
8 04 2020 - 14:19
Sağlık Ocağı hangi saatlerde çalışıyor?
6 04 2020 - 11:23