Görme Fonksiyonun Sağlıklı Kalması İçin Sahte Güneş Gözlüklerinden Uzak Durun

Sahte güneş gözlükleri tüketiciler tarafından daha ucuz olduğu için tercih ediliyor ancak tehlike saçıyor. Göz sağlığı açısından büyük tehlike yaratan sahte güneş gözlüklerinin kullanımı konusunda uzmanlar uyarıyor.

08.07.2019 - 20:28
08.07.2019 - 21:37
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Özel Esentepe hastanesi göz hastalıkları bölümünden Operatör Doktor Hasan Vatansever, sahte güneş gözlükleri konusunda önemli uyarılarda bulundu. Görme fonksiyonunun sağlıklı şekilde kalabilmesi için güneş gözlüğü kullanımının zorunlu olduğunu söyleyen Vatansever, ancak vatandaşların bu konuda çok dikkatli ve seçici olmaları gerektiğini vurguladı. Vatansever, göz için uygun olan güneş gözlüğü seçiminin büyük önem taşıdığına dikkat çekerek, ozon tabakasındaki delinme ve küresel ısınma sonucunda eski yıllara oranla güneşli gün sayısının arttığını dile getirdi. Artık güneş ışınlarının çok daha fazla zarar verdiğini söyleyen Vatansever, bu nedenle her yaşta güneş gözlüğü kullanılmasının zorunlu hale geldiğini ifade etti.

Dışarıda Çalışan Kişiler Dikkatli Olmalı

Vatansever, açık tenlilerin ve ailesinde sarı nokta hastalığı olanların güneş ışınlarının zararlı etkilerine daha fazla maruz kaldığını ifade ederek, özellikle gün boyunca dışarıda çalışan kişilerin bu konuda daha dikkatli olması gerektiğini vurguladı. Operatör Doktor Vatansever, güneşten yayılan zararlı ışınların gözün arkasında bulunan görme fonksiyonunu sağlayan sebepler üzerinde zararlı etkiler yaratabileceğini dikkat çekerek, özellikle uzun vadede güneşin katarakt nedeni olduğunu dile getirdi. Güneş gözlüğü kullanımının erken yaşlardan itibaren başlamasının katarakt gelişimine önlemekte önemli rol oynadığına dikkat çeken Vatansever, sarı nokta hastalığı olarak da bilinen ileri yaşlarda görme bozukluğu ile sonuçlanan hastalığa zemin hazırlamak için mutlaka güneş gözlüğü kullanılması gerektiğini vurguladı.

Sahte Güneş Gözlüklerine Dikkat

Güneş gözlüğü seçiminin de bu konuda çok önemli olduğunu söyleyen Vatansever, mutlaka ultraviyole yüzde yüz filtre eden, kaliteli güneş gözlükleri alınması gerektiğini dile getirdi. Özellikle dışarıda çok fazla zaman geçirenlerin göze çok fazla ışık aldığını belirten Vatansever, polerize Güneş gözlüklerinin yerden yansıyan ışığı süzdüğünü, adeta bir panjur görevi görerek sadece göze gelmesi gereken ışınlara izin verdiğini ifade etti. Doğru güneş gözlüğü seçiminin büyük önem taşıdığını belirten Vatansever, güneş gözlüğü alırken sertifikalı (CE) olmasına dikkat etmek gerektiğini ve sahte güneş gözlüklerinden kesinlikle uzak durmak gerektiğini vurguladı.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim