Google’ın Popüler Servisi Google Asistan Kullanıcıların Seslerini Gizlice Kaydediyor

Google'ın dünya genelinde en çok kullanılan servislerinden biri olan Google Asistan, büyük bir skandala imza attı. Google Asistan tarafından kaydedilen seslerin Google çalışanları tarafından dinlendiği öğrenildi.

12.07.2019 - 15:35
12.07.2019 - 15:35
Yorum Yap
30 sn okuma süresi

Google’ın en popüler servislerinden biri olan Google Asistan, kullanıcıların sesli ve yazılı komutlarını dinleyerek bu sorguları en hızlı şekilde internet üzerinde yapmaya çalışıyor. Ancak Google asistanın kullanıcıların seslerini gizli bir şekilde kaydettiği ve bu seslerin bazılarının Google çalışanları tarafından dinlendiği öğrenildi. Belçika kaynaklı VRT NWS tarafından hazırlanan raporda 1000 den fazla ses kaydının Google tarafından tutulduğu ve 153 tanesinin de yanlışlıkla kaydedildiği belirtildi. Ayrıca büyük bir skandala imza atan Googlenin kaydettiği sesler arasında kullanıcıların telefon başında yaptıkları günlük konuşmaları da ortalığa döktü.

Teknoloji şirketleri yapay zekayı savunuyor

Konu hakkında bazı teknoloji şirketleri yapay zekanın kendisini geliştirmesi için yaptığı bu ses kaydını zorunlu olduğunu savunuyor. Ancak Google çalışanlarının bu kayıtları dinlediğinin ortaya çıkmasına tepki gösterenler de var. Benzer bir olay daha önce Amazon’un sesli asistanı Alexa konusunda yaşanmış ve kullanıcıların seslerini haber vermeden dinlediği ortaya çıkmıştı.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim