Google, haritalar özelliğinin nasıl hazırlandığını açıkladı

Pek çok hizmeti bir arada sunan ve yeri doldurulması epey bir güç, internet çağının en temel firması olan Google, haritalar uygulama hizmetinin nasıl çalıştığını gösteren birkaç veri yayınladı.

29.07.2019 - 18:18
30.07.2019 - 11:30
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Arama motoru, çeviri hizmeti ve haritalar özelliği ile tüm dünyanın birçok alandaki işini kolaylaştıran Google, şuan yeri neredeyse doldurulamayacak bir konuma ulaşmış durumda.

Google’ın trafik kaydını nasıl tuttuğuna dair hemen hemen her teknoloji meraklısının bir fikri vardır. En bilinen yöntem ise Google’ın hat üzerinde biriken telefon sinyallerini saymak ve bu sinyallerden konum bilgisi yakalayıp karşılaştırmak olduğu. Google bu şekilde trafiğin durumunu öğrenip kontrol edebiliyor.

Peki Google aracın hangi yoldan gitmesi gerektiğini nasıl biliyor? Yol bilgisi nasıl bu seviyeye kadar gelmiş?

Amerikan firması, yaptığı açıklamada Google Haritalar uygulamasının ilki sokak görüntüsü, ikincisi ise uydu görüntüsü olmak üzere iki temel özelliği olduğunu söylüyor. Uygulama bu iki görüntüyü birleştirerek yolların, binaların ve suların tam konumunu neredeyse hatasız bir şekilde belirliyor.

Hepimizin sosyal medyada gördüğü 360 derece dönebilen sensörlü kameraları arabalarında taşıyan kişiler, adeta dağ bayır aşıp hemen hemen her yerin haritasını kaydediyor. Fakat her sokağa girmelerinin imkanı olmadığından dolayı Google bu iş için bine yakın yan şirketle beraber çalışıyor.

 

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim