Google, Android Mağazasında Temizlik Yaptı

Google ekibi kendi mağazası olan Play Store'da detaylı bir denetleme yaptı. Yapılan denetleme sonucunda 2040 program yüksek risk tespit edildiği için kaldırıldı.

25.06.2019 - 18:27
30.06.2019 - 16:14
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Play Store ve Apple Store milyonlarca insan tarafından kullanıldığı için kötü amaçlı yazılımcıların da ilgi odağı konumunda. Kötü amaçlı yazılım üreten gruplar ve hackerlar buraya koydukları uygulamaların arka planlarına yerleştirdikleri yazılımlarla kişilerin cep telefonlarına sızmayı amaçlıyorlar. Apple ve Google bu konuda büyük önlemler alsa da birçok kötü amaçlı yazılım yakalanamıyor.

POPÜLER UYGULAMALARDA KALDIRILDI

Kısa süre önce Google yönetimi binlerce uygulamayı Play Store’dan kaldırdı. Programların kaldırılma aşamaları ise iki farklı yöntemle yapılıyor. Hali hazırda Play Store’da çalışan bir mekanizma var ve her uygulanma onaylanmadığı gibi şikayet alınması durumunda da kaldırılıyor. İkinci kaldırma yönteminde ise Google çalışanları yoğun bir tarama sonucunda zararlı olarak tespit ettikleri uygulamaları kaldırıyorlar. İlk yöntem otomat bir sistem olduğu için çok etkili değilken, Google çalışanları tarafından yapılan taramalarda milyonlarca kişinin kullandığı uygulamalar bile kaldırılabiliyor.

Son yapılan taramada yapay zekadan da yardım alındı ve Play Store’da yer alan popüler uygulamalar denetlendi. Filtrelerden geçemeyen programlar ise VirusTotal tarafından kontrol edilerek 7246 adet programın kaldırılması kararı alındı. Bu programlar arasında ise yüksek risk tehdidine sahip 2040 uygulama bulunuyor.

Kaldırılan uygulamalar arasında en dikkat çekenleri ise Temple Run ve Hill Climb Racing uygulamaları. Bu iki oyunda milyonlarca insan tarafından oynanan oyunların başında geliyordu. Yayınlanan rapora göre, kötü amaçlı yazılım sayısında %50’den fazla artış söz konusu.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Etiketler
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim