1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Göğüs Küçültme (Meme Küçültme) Ameliyatı Detayları
Göğüs Küçültme (Meme Küçültme) Ameliyatı Detayları

Göğüs Küçültme (Meme Küçültme) Ameliyatı Detayları

A+A-

Göğüs küçültme ameliyatı büyük göğüslerden rahatsız olan veya bu durumdan dolayı tıbbi rahatsızlıklar yaşayan kişiler için çok uygundur. Kadınlar tarafından en çok tercih edilen estetik işlemlerden biri olan meme küçültme, doğal görünen göğüslere sahip olmak isteyen kişiler için idealdir.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Nedir?

Meme küçültme ameliyatı, göğüsten fazla yağ, doku ve cildi çıkarmak için kullanılan bir ameliyattır. Büyük göğüsleriniz varsa, rahatsızlığı hafifletmek veya vücudunuzla orantılı göğüsler elde etmek için göğüs küçültme ameliyatını seçebilirsiniz.

Kimler Göğüs Küçültme Ameliyatı Olabilir?

Meme gelişimi tamamlanmış 18 yaşından büyük olan herkes meme küçültme ameliyatı olabilmektedir. Aynı zamanda büyük göğüsleriniz nedeniyle bel ve sırt ağrıları yaşıyorsanız, göğüslerinizin altındaki bölgede yaralar oluşuyorsa veya kıyafet bulmakta zorlanıyorsanız göğüs küçültme ameliyatı size uygundur.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Gerektiren Durumlar

Hastanın aşırı sırt ve bel ağrıları varsa, göğüsler omuzlara fazla baskı yapıyorsa, kişi kıyafet bulmakta zorlanıyorsa, göğüsler vücut ile orantılı değilse ve çok büyükse meme küçültme ameliyatı yapılabilir.

Göğüs Küçültme (Meme Küçültme) Ameliyatı Detayları

Göğüs Küçültme Yöntemleri

Ameliyatsız Yöntemler

Özel Egzersizler

Göğüslerin sıkılaşmasını sağlayacak gögüs küçültme hareketleri ile hasta bir yere kadar sonuç alabilir. Ancak bu egzersizlerin en önemli yanı hastanın biraz da kilo vermesi gerekmesidir.

Aerobik Egzersizleri

Aerobik egzersizler genel anlamda vücut için de çok yararlı egzersizlerdir ve göğüslerin sıkılaşarak daha küçük görünmesine neden olabilir.

Kardiyo Egzersizleri

Kardiyo yağ yakmak için kullanılan bir egzersiz yöntemidir. Göğüslerdeki fazla yağ dokusu için kullanılabilir bir yöntemdir.

Yoga Egzersizleri

Fiziksel ve zihinsel olarak rahatlamak için yapılan yoga egzersizleri göğüsleri küçültmek için kullanılacaksa çok fazla uğraşılması gerekmektedir.

Göğüs Küçültme Diyeti

Göğüs küçültme diyeti sağlıklı beslenmeye teşvik etmektedir. Yağ yakımı sayesinde göğüslerden de bir miktar hacim kaybı yaşanacağı için göğüs küçültme diyeti ile bir miktar yol katetmek mümkündür.

Bitkisel Ürünler

Piyasada bulunan bitkisel ürünlerin göğüs küçültme vaadi bulunabilir. Ancak hastaların kafalarına göre bitkisel hiçbir ürünü kullanmaması gerekir. Bu ürünler bir süre göğüslerin küçülmesine neden olsa da daha sonra ciddi yan etkiler ortaya çıkabilir.

Krem ve İlaçlar

Göğüs küçültme etkisi olduğu belirtilen kremler ve ilaçlar mevcuttur. Ancak bu kremler ve ilaçlar uzun vadeli sonuçlar sunmadığı için sürekli kullanılması gerekmektedir.

Özel Masajlar

Özel masaj teknikleriyle göğüslerin sıkılaşmasını sağlamak mümkündür.

Ameliyat Yöntemleri

Vertikal Mammoplasti

Vertikal mammoplasti ameliyatında kesi meme başından itibaren aşağıya doğru dikey bir çizgi şeklindedir. Bunun haricinde tüm ameliyat işlemleri aynıdır.

Klasik Göğüs Küçültme Ameliyatı

Klasik göğüs küçültme ameliyatı ter T şeklindeki kesi ile yapılmaktadır. Bu meme başından aşağıya doğru inen bir dikey çizgi ve meme altında yatay bir çizgi oluşmasına neden olur.

Göğüs Küçültme (Meme Küçültme) Ameliyatı Detayları

Göğüs Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat genel anestezi uygulanmasıyla başlamaktadır. Daha sonra cerrahınız göğüslerinizde bir kesi yapacaktır. Kesi sonrası aşırı cilt, doku ve yağ alınır ve meme uçlarınız kozmetik amaçlarla yeniden yerleştirilir. Cerrahınız drenaj tüplerini kullanabilir ve kesi yeri dikilir. Göğüsleriniz özel gazlı bezlerle sarılacaktır.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Fiyatları

Göğüs küçültme ameliyatı fiyatları değişkendir. Her hasta için aynı işlemler uygulanmayabilir. Bu nedenle göğüs küçültme ameliyatı maliyeti ile alakalı detaylı bilgi doktorunuz tarafından verilecektir.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Öncesi

Göğüs küçültme ameliyatı öncesinde gerekli tüm tetkiklerin yapılması büyük önem taşımaktadır. Bu tetkikler ameliyat için doğru aday olup olmadığınızı belirler.

Anestezi Kontrolü: Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında yapıldığı için ameliyat öncesinde anestezi kontrolü yapılması önemlidir. Anestezi kontrolü anesteziye karşı bir alerjiniz olup olmadığını veya ameliyat sırasında bir sorun yaşanıp yaşanmayacağını belirlemek için kullanılır.

Kan Tahlili: Göğüs küçültme ameliyatı öncesinde kan tahlillerinin yapılması gerekmektedir. Kan tahlilleri herhangi bir sorun olup olmadığını anlamak için kullanılır.

3D Simülasyon: Meme küçültme estetiğinin öncesinde 3D simülasyon kullanılarak göğüslerinizin ameliyattan sonra nasıl görüneceğine dair bir fikir verilir.

Ölçüm ve Görüntüleme: Göğüslerin boyutları ölçülerek ideal göğüs ölçüsü hesaplanmaktadır.

Ameliyat Öncesi Sigara ve Alkol Tüketimi

Göğüs küçültme ameliyatından 2 hafta öncesinde sigara ve alkol tüketiminin durdurulması gerekmektedir. Sigara ev alkol kullanımı ameliyat sırasında ve sonrasında komplikasyon oluşmasına neden olabilir.

Kullanılan İlaçların Hekim ile Paylaşılması: Göğüs küçültme ameliyatı sırasında herhangi bir komplikasyon oluşmaması için öncesinde yaptığınız görüşme sırasında doktorunuzla hangi ilaçları kullandığınızı paylaşmanız önemlidir.

Beslenme ve Diyet: Ameliyattan önce beslenmenize aynı şekilde devam edebilirsiniz. Ancak göğüs küçültme ameliyatından iyi sonuçlar almak için eğer kiloluysanız fazla kiloları vermenin yollarına odaklanmanız daha iyi olabilir. Doktorunuz tarafından size herhangi bir diyet programı verilmeyecektir.

Mutfak Hazırlığı: Göğüs küçültme ameliyatı sonrasında bir süre dinlenmeniz ve çok fazla hareket etmemeniz gerekir. Bu nedenle ameliyat öncesinde mutfağınız için gerekli şeyleri almanız, hazır yiyecekler bulundurmanız önemlidir.

Göğüs Küçültme (Meme Küçültme) Ameliyatı Detayları

Göğüs Küçültme Ameliyatı Sonrası

Gögüs küçültme ameliyatı sonrası dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken birçok durum mevcuttur. Aşağıda ameliyatın ardından hastaların karşılaşabileceği durumlar mevcuttur.

Ağrılar: Göğüs küçültme ameliyatı sonrası hastada ağrı olması normaldir. Ancak bu ağrılar doktorunuz tarafından reçete edilecek ağrı kesici ilaçlarla giderilebilecek ağrılardır.

Ayağa Kalkma: Göğüs küçültme ameliyatının sonrasında ilk saatlerin ardından hasta ayağa kalkıp hareket edebilir. Ancak yine de kendisini çok fazla yormaması gerekmektedir.

Hareket Kabiliyeti: Göğüs küçültme ameliyatında işlemler göğüs bölgesinde olduğu için hareket kabiliyetinde bir sınırlama yoktur. Ancak sıvı birikimini önlemek amacıyla takılan drenler nedeniyle çok fazla hareket edemeyebilir ve kendinizi halsiz hissedebilirsiniz. İlk günün sonrasında hareket etmenizde herhangi bir sakınca yoktur.

Pansuman ve Doktor Kontrolü: Ameliyatın ardından pansumanlar için doktorunuzun belirttiği tarihte kontrole gitmelisiniz. Bu kontrolde pansumanınız yapılacak ve doktorunuz son durumu değerlendirecektir.

İlaç Kullanımı: Reçete edilen ilaçlar düzenli bir şekilde hiç aksatılmadan alınmalıdır.

Psikoloji: Göğüs küçültme ameliyatı sonrasında hastanın psikolojisinin bozulmaması için hep pozitif düşünmeli ve ameliyattan bir süre sonra göğüslerinin yeni halini göreceğini bilmesi gerekir.

Beslenme ve Diyet: Ameliyatın hemen ardından yemek yemeniz istenmeyebilir. Ancak birkaç saat sonra doktorunuz size özel olarak hazırlanan yemeklerden yemenizi ve su içmenizi önerecektir. Taburcu olduktan sonra ise günlük beslenme alışkanlıklarınıza geri dönebilirsiniz.

Yardımcı Materyal Kullanımı: Göğüs küçültme ameliyatının ardından iyileşmeyi hızlandıracak ev komplikasyon oluşmamasını sağlayacak bazı materyaller kullanılabilmektedir. Bunlar arasında drenler ve özel sporcu sutyenleri bulunabilir.

Gözetim Süresi: Hasta ilk gün gözetim altında tutulabilir. Ancak sonrasında doktor onayı ile evine dönmesi mümkündür.

İyileşme Süreci

Göğüs küçültme ameliyatı sonrası iyileşme süreci her hastaya göre değişmektedir. Ancak genellikle 2-3 ay içinde hasta tamamen iyileşmiş olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.