1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Göğüs Estetiği (Meme Estetiği) Yöntemleri Nelerdir, Nasıl Yapılır?
Göğüs Estetiği (Meme Estetiği) Yöntemleri Nelerdir, Nasıl Yapılır?

Göğüs Estetiği (Meme Estetiği) Yöntemleri Nelerdir, Nasıl Yapılır?

A+A-

Kadınlar arasında en yaygın olan estetik uygulamaların başında meme estetiği uygulamaları gelmektedir. göğüslerinin vücutlarıyla orantısından veya görünümünden rahatsız olan kadınlar meme estetiği uygulamalarıyla istedikleri görünüme kavuşabilmektedir.

Göğüs Estetiği Nedir?

Göğüs estetiği kadınların ideal göğüs ölçülerine sahip olmasını, göğüslerdeki sorunların çözümlenmesini sağlayan cerrahi bir tedavi biçimidir. Göğüs estetiği birçok farklı tedaviden oluşmaktadır ve her biri farklı sorunlar için kullanılır.

Göğüs Estetiği Nasıl Yapılır?

Göğüs estetiği için birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Ameliyat ortamında hastanın ideal göğüs boyununa ve şekline ulaşması için farklı teknikler kullanılmaktadır. Hasta meme büyütme estetiği istiyorsa protezler kullanılır, meme küçültme estetiğinde fazla dokular çıkarılır ve meme dikleştirme estetiğinde ise göğüs yeniden konumlandırılır.

Kimler Göğüs Estetiği Yaptırabilir?

Göğüslerinin boyutundan şikayetçi olan, göğüs boyutu nedeniyle sırt ve bel ağrısı yaşayan, meme kanseri atlatıp bir veya her iki memesini kaybetmiş olan, göğüslerinde asimetri bulunan ve meme gelişimi tamamlanmış olan genel olarak sağlıklı her birey meme estetiği yaptırabilir.

Göğüs Estetiği Riskleri

Göğüs estetiği cerrahi bir işlem olması nedeniyle her cerrahi işlemin taşıdığı riskleri taşımaktadır. Bu riskler arasında enfeksiyon, alerji, hissizlik, yanlış müdahale, kanama veya şekil bozuklukları bulunmaktadır. Ancak bu riskler herkes tarafından yaşanacak diye bir durum söz konusu değildir. Ancak olası risklerin ciddiyetinin anlaşılması şarttır.

Göğüs Estetiği (Meme Estetiği) Yöntemleri Nelerdir, Nasıl Yapılır?

Göğüs Estetiği Türleri

Meme Büyütme

Göğüs büyütme estetiği göğüslerin küçük olduğu durumlarda tercih edilmektedir. Hasta hayatı boyunca küçük göğüslere sahip olabildiği gibi, daha sonra gebelik, kilo alıp verme gibi durumlardan dolayı da göğüslerindeki hacmi kaybedebilir. Bu gibi bir durumda göğüs büyütme estetiği yapılır. göğüs büyütme estetiğinde memelerin büyümesi için silikon implantlar kullanılmaktadır.

Silikon implantlar hastanın vücuduna uyacak şekildeki boyutlardadır ve ameliyat ile göğüs dokusunun altına yerleştirilir. Böylelikle hasta istediği göğüs ölçüsüne de kavuşmuş olur.

Meme Küçültme

Göğüs küçültme ameliyatı çok büyük göğüslere sahip olan, göğüslerinin büyük olması nedeniyle sırt ve bel ağrıları yaşayan, estetik kaygıları bulunan kişiler için ideal bir ameliyattır. Meme küçültme estetiğinde fazla meme dokusu çıkartılır ve meme yeniden şekillendirilerek ideal ölçülere ulaştırılır. Eğer gerekliyse meme ucu da yeniden konumlandırılabilir.

Jinekomasti

Jinekomasti erkekler için uygulanan bir göğüs estetiğidir. Erkeklerde kadın tipi meme büyülmesinin görülmesi durumunda jinekomasti ameliyatı uygulanarak meme boyutu küçültülmekte ve hastanın şikayetleri giderilmektedir. Jinekomasti ameliyatı meem küçültme ameliyatına benzer şekilde uygulanmaktadır.

Meme Dikleştirme

Meme dikleştirme estetiği göğüslerin hamilelik, yaşlanma, yer çekimi etkisi veya kilo alıp verme gibi durumlarda sarkması nedeniyle oluşan estetik kaygının giderilmesi amacıyla gerçekleştirilmektedir. Meme dikleştirme ameliyatı sırasında eğer varsa göğüsteki fazla doku çıkarılır ve memeler dikleştirilerek gerekli görülürse meme ucu yeniden konumlandırılır.

Asimetri Onarımı

Meme asimetrisi her iki göğüsteki orantısız gelişim nedeniyle görülen bir durumdur. Memelerden biri veya ikisi belirgin bir şekilde orantısız durmakta ve kolaylıkla fark edilmektedir. Estetik açıdan ve psikolojik olarak hastanın etkilenmesine neden olan bu durum asimetri onarımı ameliyatı ile düzeltilebilmektedir. Bu ameliyat sırasında memeler birbirlerine hizalanacak şekilde düzeltilir ve asimetrinin yok edilmesi sağlanır.

Göğüs Estetiği (Meme Estetiği) Yöntemleri Nelerdir, Nasıl Yapılır?

Göğüs Estetiğinde Kullanılan Protezler

Jel Dolu Silikon

Göğüs estetiğinde kullanılan jel dolu silikonlar FDA tarafından onaylanmış, içeriğinde özel bir jel bulunan silikon çeşitleridir. Jel silikonlar sıklıkla kullanılmaktadır.

Jel Silikon Avantajları ve Riskleri

Jel silikonların en büyük avantajı ortadan ikiye bölünse dahi içeriğindeki jelin vücuda karışmamasıdır. Böylelikle herhangi bir komplikasyon riski oluşmaz. Jel silikon kullanılmasının herhangi bir riski bulunmamaktadır.

Jel Silikon Kimler İçin Uygundur?

Jel silikon meme estetiği yaptırmak isteyen herkes için uygun bir silikon türüdür.

Salin Dolu Silikon

Salin dolu serumlar, halk arasında tuzlu su solüsyonu olarak bilinen serum maddesiyle dolu olan silikonlardır.

Salin Silikon Avantajları ve Riskleri

Salin silikon implantlar günümüzde çok sık kullanılmaz. Bunun nedeni ise dezavantajlarının bulunmasıdır. Salin silikonlar eğer herhangi bir hasar alırsa içinde bulunan tuzlu su çözeltisi vücut tarafından emilecektir. Aynı zamanda hacim kaybı bozukluğu oluşma riski de daha fazladır.

Salin Silikon Kimler İçin Uygundur?

Salin silikon implantlar göğüs estetiği olmak isteyen herkez tarafından kullanılabilir.

Göğüs Estetiği Fiyatları

Göğüs estetiği tek bir işlemden oluşmaz. Farklı sorunların çözümü için uygulanan farklı yöntemler bulunmaktadır ve kimi zaman göğüs estetiği işlemleri kombine olarak da uygulanabilir. Bu nedenle göğüs estetiği fiyatları değişkenlik göstermektedir. Doktorunuzla bu konuyu konuşmanız çok daha doğru olacaktır.

Göğüs Estetiği Öncesi

 • Mamografi: Göğüs estetiği öncesinde memelerde herhangi bir sorun olup olmadığını belirlemek ve ameliyata girmekte bir sakınca olmadığını görmek için mutlaka mamografi çekilmelidir. Doktorunuz mamografi sonuçlarına göre ameliyat olup olmayacağınızı söyleyecektir.
 • Kan Tahlili: Herhangi bir cerrahi işlemde olduğu gibi göğüs estetiğinde de kan tahlillerinin yapılması önemlidir. Kan tahlilleri herhangi bir sorun olup olmadığını belirlemede yardımcı olacaktır.
 • Ultrason: Göğüslerde tespit edilmesi gereken bazı işaretler varsa ultrason istenmesi normaldir. Rutin işlemler olması nedeniyle endişelenmeye gerek yoktur.
 • Anestezi Kontrolü: Genel anestezi altında gerçekleştirilecek olan göğüs estetiği için mutlaka anestezi kontrolü yapılmalıdır. Bu kontrol ameliyat sırasında veya sonrasında herhangi bir sorun yaşanmaması için önemlidir.
 • Fiziki Muayene: Fiziki muayene doktorunuz tarafından genel sağlığınızın belirlenmesi amacıyla yapılacaktır. Bu muayene sırasında göğüslerin durumu kontrol edilecek, ölçüler alınacak ev cilt gerginliğine bakılacaktır.
 • Kullanılan İlaçların Hekim ile Paylaşılması: Göğüs estetiği öncesinde doktorunuzla görüşmenizde aktif olarak kullandığınız ilaçlar varsa mutlaka paylaşmanız gerekmektedir. Doktorunuz bu ilaçların belirli bir süre kullanılmamasını isteyebileceği gibi normal olarak kullanmanıza izin de verebilir.
 • Önceden Alınan Tedavilerin İncelenmesi: Göğüs estetiği öncesinde doktorunuzla yaptığınız görüşme sırasında eğer daha önce bir tedavi görmüşseniz veya ameliyat geçirmişseniz mutlaka paylaşmanız gerekir. Doktorunuz daha önceki tedavilerinizi inceleyerek göğüs estetiğine uygun olup olmadığınızı değerlendirecektir.
 • Beslenme: Göğüs estetiği ameliyatları öncesinde beslenme konusunda net bilgi almak için doktorunuza başvurmanız daha doğrudur. Ancak genel olarak ameliyattan bir gece öncesinde hiçbir şey yiyip içilmemesi gerekmektedir.
 • Sigara, Alkol Tüketimi: Göğüs estetiği ameliyatlarından en az 2 hafta öncesinde sigara ve alkol kullanımının bırakılması gerekmektedir. Sigara iyileşme sürecini yavaşlatarak daha fazla morluk oluşmasına neden olurken, alkol kan sulandırıcı etkisi nedeniyle ameliyat sırasında fazla kanama olmasına neden olmaktadır.

Göğüs Estetiği (Meme Estetiği) Yöntemleri Nelerdir, Nasıl Yapılır?

Göğüs Estetiği Sonrası

 • Ağrılar: Ameliyattan çıktıktan hemen sonra ağrılarınızın olması normaldir. Göğüs estetiği ciddi ve önemli bir cerrahi işlemdir ve bu nedenle işlemin yapıldığı bölgede hafif veya orta dereceli ağrılarınız olabilir.
 • İlk Gün Beslenme: İlk gün beslenmede en çok dikkat edilmesi gereken şey çok ağır besinler tüketilmemesi gerektiğidir. Bol su tüketimi önerilir ve hafif besinlerin tercih edilmesi istenir.
 • Müşahede Süresi: Doktorun isteğine ve hastanın durumuna bağlı olarak 1 gün boyunca gözetim altında olabilirsiniz. Müşahede süresinin ne kadar olacağı doktorunuz tarafından belirlenecektir.
 • Psikoloji: Göğüs estetiğinin ardından işlem bölgesi bandajlarla sarılmakta ve özel bir sutyen giydirilmektedir. Bu nedenle hasta ilk anda göğüslerinin yeni halini göremez ve bu nedenle psikolojik anlamda çöküş yaşayabilir. Ancak pozitif düşüncelere sahip olmak önemlidir ve bir süre sonra göğüslerinizin yeni halini göreceğinizi bilmeniz gerekir.
 • Kullanılacak İlaçlar: Ameliyatın ardından kullanılması gereken ilaçlar doktorunuz tarafından reçete edilecektir. Bu ilaçların düzenli kullanımı iyileşme aşamasında çok önemlidir.

Ameliyat Günü Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Aç Kalma: Ameliyattan bir gece önce mutlaka yeme içmenin kesilmesi gerekmektedir. Hastanın midesinin boş olması önemlidir. Aksi halde istenmeyen komplikasyonlar oluşabilir.
 • Zamanında Hastaneye Giriş: Ameliyat için hangi saat verilmişse mümkünse o saatten biraz önce hastanede olmak çok önemlidir. Ameliyat öncesi hazırlıkların tamamlanması ve hastanın ameliyata hazırlanması bu süreçte aksamadan gerçekleştirilmelidir.
 • Refakatçi ve Ameliyat Çantası Önemi: Göğüs estetiği sonrasında hasta araba kullanacak veya toplu taşıma araçlarına binecek durumda değildir. Bu nedenle mutlaka yanında bir refakatçi olmalıdır. Hastaneye gelirken ameliyat çantası hazırlanması da önemlidir. Bu çantanın içinde doktorunuzun istediği bazı şeyler olabileceği gibi ameliyattan sonra rahatça giyebileceğiniz kıyafetler, evraklar, kişisel eşyalar ve kimlik de bulunmalıdır.

Göğüs Estetiği (Meme Estetiği) Yöntemleri Nelerdir, Nasıl Yapılır?

Riskler ve Komplikasyonlar

 • Kanama: Kanama nadir görülen bir komplikasyondur ve hasta ameliyat sonrasında bakımına dikkat etmediğinde veya ameliyat sırasında işlemler doğru yapılmadığında ortaya çıkabilir.
 • Enfeksiyon: İşlem bölgesi iyileşme sürecinde çok iyi korunmalıdır. Hijyen açısından sorun yaşanırsa bölgenin enfeksiyon kapma olasılığı yüksektir.
 • His Kaybı: Göğüs estetiği sonrasında bir süre için göğüslerde his kaybı yaşanması normaldir. Ancak bu durum çoğu zaman kalıcı değildir.
 • Deformasyon: Ameliyatta hatalar olması durumunda göğüslerde deformasyon görülebilir.
 • Kalıcı Şekil Bozukluğu: Kalıcı şekil bozukluğu ciddi bir komplikasyondur ve tamamen ameliyatın doğru yapılmaması durumunda ortaya çıkmaktadır.
 • Kanser: Meme estetiği ameliyatı sonrasında kanser olmak estetik işlemle alakalı değildir. Ancak eğer göğüslere silikon takılmışsa herhangi bir kanser belirtisinin görüntülenmesi için çok daha titiz çalışılması gerekir.
 • Sarkma: Hasta ameliyatın ardından çok fazla kilo alıp verirse göğüslerde sarkma oluşabilir.
 • Psikolojik Komplikasyonlar: Hasta göğüs estetiği sonrasında yeni göğüslerine alışmakta zorlanabileceği gibi pişmanlık da duyabilir. Tüm bu durumlar hastanın psikolojik olarak çöküntü yaşamasına neden olmaktadır. Bu dönemde hastanın çok fazla yalnız kalmaması ve moralini yüksek tutması önemlidir.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Duş Almak: Göğüs estetiği sonrasında 4 günün ardından duş almanızda herhangi bir sakınca yoktur. Ancak işlem bölgesine çok fazla baskı yapmamanız gerekmektedir.
 • Seyahat: Ameliyatın hemen ardından seyahat etmenizde herhangi bir sakınca yoktur, ancak çok uzun seyahatlere çıkmak önerilmez.
 • Hareket Kabiliyeti: İlk gün hareket etmekte zorlanmanız doğaldır. Ancak daha sonra yavaş yavaş hareket etmeye başlayabilirsiniz.
 • Yüz Üstü Uyumak: Göğüs estetiğinden sonra en az 1 hafta boyunca yüz üstü uyunmaması gerekmektedir. Yüz üstü uyumak göğüslere aşırı baskı uygulamaya neden olmaktadır. Bu ameliyat sonuçlarının bozulmasını sağlayabilir.
 • Özel Spor Sütyen Kullanımı: Ameliyatın hemen ardından göğüsleriniz bandajlı olacak ve bir süre özel spor sutyeni kullanmanız gerekecek. Bu sutyen göğüslerinizi sıkı tutmayı ve daha az ödem oluşmasını sağlamaktadır.
 • İlaç Kullanımı: Ameliyat sonrasında doktorunuz tarafından reçete edilen ilaçları düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir. Bu ilaçlar iyileşmenizi hızlandıracak ve daha az acı hissetmenize neden olacaktır.
 • Dikişler: Ameliyat sırasında eriyen dikişler kullanılmışsa, bunları aldırmak için doktora gitmenize gerek yoktur. Ancak normal dikişler kullanılmışsa ameliyattan 12-14 gün sonra dikişleriniz alınacaktır. Bu süreye kadar dikişlerle oynamamalı ve o bölgeyi temiz tutmalısınız.
 • Solaryum: Göğüs estetiği ameliyatlarından sonra en az 6 hafta boyunca solaryumdan kaçınmak gereklidir.
 • Güneşlenme: Güneşlenmek göğüsteki kesi izlerinin koyulaşmasına ve görünür olmasına neden olacağı için en az 6 hafta boyunca güneşlenme olmamalı.
 • Cinsel Aktivite: Göğüs estetiği sonrasında cinsel aktivite hastanın yorulmasına neden olabileceğinden ve ters hareketler yapma ihtimali bulunduğundan ilk haftalarda önerilmemektedir.
 • Yüzme: Meme estetiğinin ardından yüzme en az 3 hafta süreyle önerilmez. Havuzda veya denizde işlem bölgesinin enfeksiyon kapma riski bulunabilir.
 • İyileşme süreci: Meme estetiği sonrası iyileşme süreci her hastaya göre farklılık göstermekle beraber genellikle işlem türüne de bağlı olmak üzere 6-8 hafta sürmektedir.
 • Meme Estetiği Kalıcılık Durumu: Meme estetiği işlemlerinin her biri kalıcı işlemlerdir. Ancak yine de bazı durumlarda çok fazla kilo alıp verme, egzersiz yapmama ve sağlıksız beslenme gibi konular söz konusu olursa memelerde deformasyon ve şekil değişikliği oluşabilir.
 • Beslenme: Meme estetiği sonrasında sağlıklı beslenmeye çalışmak önemlidir. Ancak hasta normal beslenme düzenine dönebilir.
 • Kontroller: Meme estetiği ameliyatlarının ardından kontrollerin hiç aksatılmaması gerekmektedir.

Göğüs Estetiği (Meme Estetiği) Yöntemleri Nelerdir, Nasıl Yapılır?

Göğüs Estetiği Sık Sorulan Sorular

Ameliyatsız Göğüs Büyütme Mümkün mü?

Ameliyatsız göğüs büyütme bazı kremler ve egzersizlerle mümkün olsa da bu sonuçlar kalıcı değildir ve hastanın sürekli göğüslerin aynı durumda kalması için bir şeyler yapması gerekmektedir.

Hangi Türdeki Protezi Tercih Etmeliyim?

Jel ve salin silikonların her birinin farklı özellikleri bulunmaktadır. Göğüslerinizde nasıl bir görünüme kavuşmak istediğinizi düşünerek protez tercihinizi yapabilirsiniz.

Silikon Taktırdığım Belli Olur mu?

Vücut ölçülerinize uygun boyutlardaki silikonları tercih ederseniz doğal bir görünüme sahip olursunuz. Bu da silikon taktırdığınızın anlaşılmamasını sağlar.

Ameliyat İzi Kalır mı?

Göğüs estetiği uygulamalarında kesi izleri genellikle göğüslerin altına saklanmaktadır veya meme ucu çevresine uygulanmaktadır. Bu bölgelerdeki izler zaman geçtikçe solgunlaşacağı için başka birinin görme ihtimali bulunmaz.

Meme Büyütme Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Meme büyütme ameliyatı kişiden kişiye ve yapılacak işleme göre değişmekle beraber yaklaşık 1,5-2 saat sürmektedir.

Meme Büyütme Ameliyatı Yaş Sınırı Nedir?

Meme büyütme ameliyatı yaptırmak isteyen kişinin en az 18 yaşında olması gerekmektedir.

Göğüs Estetiği Ameliyatı Zor mudur?

Göğüs estetiği ameliyatı göğüsleri şekillendirmek ve hoş bir vücut konturu yaratmakla alakalıdır ve tüm bu işlemler incelikle yapılması gereken zor uygulamalardır.

Erkeklerde Göğüs Estetiği Zor mudur?

Erkeklerde göğüs estetiği de kadınlarda olduğu gibi yapılmaktadır. Her iki durumda da detaylı planlama ve tecrübe gerekir.

Ağrılı Bir Uygulama mı? Ağrılar Ne Kadar Sürer?

Ameliyat sırasında hasta herhangi bir ağrı veya acı hissetmez. Ancak ameliyattan çıktıktan sonra ağrılarınızın olması normaldir. Ağrılar ilk birkaç gün sürebilir. Doktorunuzun verdiği ilaçlarla ağrılarınızı azaltmanız da mümkündür.

Doktor Kontrolleri Ne Kadar Sürer?

Bu yaptırdığınız işleme bağlı olarak değişmektedir. Doktorunuz ameliyattan sonraki ilk ziyaretinizde sonuçları görmek için daha detaylı bir inceleme yapabilir. Ancak süre konusunda net bir bilgi doktorunuz tarafından verilecektir.

Gebelik Döneminde Göğüs Estetiği Yapılabilir mi?

Gebelik döneminde herhangi bir göğüs estetiği uygulaması kesinlikle yapılamaz.

Göğüs Estetiği Yaptıranların Yorumları Önemli mi?

Yorumlar fikir almanız açısından önemlidir. Ancak yorumlara körü körüne inanmamak da gerekir. Bu sizin vereceğiniz bir karardır ve kimsenin etkisi olmaması gerekir.

Pişman Olanlar Var mı?

Her estetik ameliyatta olduğu gibi göğüs estetiği yaptırıp pişman olan kişiler vardır.

Beğenmediğim Durumda Yeniden Ameliyat Olabilir miyim?

Göğüs estetiği sonucundan memnun kalmazsanız yeni bir ameliyat için bir süre beklenmesi gerekmektedir. İyileşme sürecinin tamamlanması sonrası yeni bir ameliyat yapılabilir.

Kremler ve Masajlar, Ameliyat Kadar Etkili midir?

Kremler veya özel masaj tekniklerinin hiçbiri ameliyat kadar etkili olamaz. Göğüs estetiği ameliyatlarının sonuçları kalıcıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.