1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır? Göğüs Dikleştirme Yöntemleri
Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır? Göğüs Dikleştirme Yöntemleri

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır? Göğüs Dikleştirme Yöntemleri

A+A-

Göğüs dikleştirme ameliyatı, sarkmış ve hacmini kaybetmiş göğüslerin daha dik görünmesini sağlamak için uygulanmaktadır. Göğüs dikleştirme yöntemleri arasında ameliyatlı ve ameliyatsız çözümler mevcuttur. Ancak hangi yöntemin tercih edileceği hastadan hastaya göre değişmektedir.

Göğüs Dikleştirme Nedir? Nasıl Yapılır?

Göğüs dikleştirme ameliyatı cildin bir kısmının çıkarılarak göğüslerin dikleştirilmesi ve sıkılaştırılması ile sonuçlanan işlemdir. Genellikle iki göğüs için de uygulanır, ancak bir rekonstrüktif işlem izlenerek diğer göğüs ile simetri elde etmek için tek bir göğüste de yapılabilir.

Göğüs dikleştirme ameliyatı sırasında öncelikle doktor göğüste meme ucunun yeni konumunu belirlemek için işaretleme yapar. Daha sonra hastaya anestezi uygulanır ve göğüsler yeniden şekillendirilir. İşlem tamamlandıktan sonra kesiler dikişlerle kapatılır ve göğüsler bandajlanır.

Kimler Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Olabilir? Ameliyat İçin Uygun muyum?

Göğüs dikleştirme ameliyatı olmak istiyorsanız iyi bir aday olmanız gerekmektedir. Meme dikleştirme ameliyatı için uygun adayların özellikleri ise şu şekildedir;

 • Fiziksel olarak sağlıklısınız ve dengeli bir kilonuz var
 • Sigara içmiyorsunuz veya bir süre için bırakabilirsiniz
 • Göğüslerinizin sarkması veya şekli ve hacmini kaybetmiş olması sizi rahatsız ediyor
 • Göğüsleriniz düz veya sarkık
 • Meme uçları aşağıya bakıyor
 • Bir göğüs diğerinden daha sarkık ve asimetri var

Göğüs Dikleştirme Sebepleri

Göğüs dikleştirme ameliyatı olmak isteyen kişilerin ana sorunlarından biri göğüslerinin sarkmış olması ve hacimsiz görünmesidir. Diğer göğüs dikleştirme sebepleri arasında meme ucunun aşağıya bakması, göğüslerin asimetrisi ve kilo alıp verme sonucunda meme uçlarının büyük olması bulunmaktadır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır? Göğüs Dikleştirme Yöntemleri

Göğüs Dikleştirme Uygulamaları Tarihçesi

Plastik cerrahın kurucularından biri olan ünlü Fransız cerrah Hippolyte Morrestin, göğüs dikleştirme yöntemini tanımlayan ilk kişi oldu. Paul Kraske, 1923'te bugün kullanılan göğüs dikleştirme prensiplerinden birçoğunu kullanarak, göğüs dokusunu çıkardı, cildin zayıflamasını önledi ve geleneksel ters T kesisini uyguladı. Alman cerrah E. Schwarzmann, 1937'de meme başı ve areolanın yer değiştirdiği bir işlem geliştirdi. 1930'ların sonunda modern göğüs dikleştirme ameliyatının neredeyse tüm önemli unsurları geliştirildi ve günümüze kadar daha fazla gelişerek geldi.

Göğüs Dikleştirme Yöntemleri

Estetik Cerrahi ile Dikleştirme

Göğüs dikleştirme ameliyatı sarkmış göğüslerin istenen konuma getirilmesini sağlayan ömür boyu kalıcılığı bulunan bir yöntemdir. Ameliyatla fazla doku çıkarılır ve göğüsler dikleştirilerek hastanın istediği şekle getirilir.

Masaj Uygulamaları

Belirli yağları ve ürünleri kullanarak çeşitli masaj teknikleriyle göğüslerin toparlanması sağlanabilir. Ancak bu masajların sürekli tekrarlanması gerekmektedir, aksi halde göğüsler eski haline dönecektir. Aynı zamanda göğüs dikleştirme egzersizleri de tercih edilebilmektedir. Bu egzersizlerin de sürekli uygulanması gerekir ve kalıcılık garantili değildir.

Krem, Bitkisel Ürünler, Alternatif Yöntemler

Göğüs dikleştirme vaadinde bulunan kremleri bitkisel ürünler veya yağlar mevcuttur. Ancak göğüs dikleştirme kremi gibi ürünlerin kalıcı bir sonuç vermesi mümkün değildir. Aynı zamanda sadece bu ürünleri kullanarak göğüslerin istenen şekilde dikleşmesi mümkün değildir.

Anestezi Gerekir mi?

Göğüs dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında uygulanmaktadır. Bu sayede hasta ameliyat sırada uykuda olur ve gözlerini açtığında hastane yatağındadır.

Yoğun Bakım Gerekir mi?

Göğüs dikleştirme ameliyatı yoğun bakıma alınmayı gerektirecek kadar ciddi bir ameliyat değildir. Ameliyattan sonra hasta kendi yatağına alınır ve yatağında uyanır.

Refakatçi Gerekir mi?

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrasında hastanın ihtiyaçlarını yerine getirecek ve hastayı taburcu olduktan sonra evine götürecek bir refakatçi olması şarttır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır? Göğüs Dikleştirme Yöntemleri

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Fiyatları

Göğüs dikleştirme fiyatları değişkenlik gösterebilmektedir. Kimi zaman her iki göğüs için de göğüs dikleştirme ameliyatı uygulanırken, kimi zaman asimetriyi düzeltmek amacıyla tek bir göğüs için işlem yapılır. ameliyatlar kişiye özgü olduğu için fiyatlar da değişmektedir. Bu konu hakkında en net bilgi doktorunuz tarafından verilecektir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Öncesi

Göğüs dikleştirme ameliyatı öncesi ve sonrası yapılması gereken birçok şey vardır. Ameliyat öncesinde hastanın işleme hazırlanması için yapılması gereken bazı şeyler şu şekildedir:

 • Fiziki Muayene: Fiziki muayene hastanın durumunu görmek açısından önemlidir. Aynı zamanda muayene sırasında hastanın genel sağlığı da kontrol edilir.
 • Ölçümler: Göğüslerin ölçümü yapılarak göğüs dikleştirme oranının ne kadar olabileceği hesaplanmaktadır. Doğal görünecek sonuçlar için bu ölçümler önemlidir.
 • Sarkma Derecesinin Tespiti: Sarkma derecesinin tespit edilmesi ameliyat sırasında yapılacak işlemlerin belirlenmesi için gerçekleştirilmektedir.
 • Crisalix Simülasyonu: Crisalix simülasyonu sayesinde doktorlar hastanın ameliyattan sonra nasıl görünebileceğine dair bir fikir oluşturmak için 3 boyutlu görüntüleri kullanabilirler. Bu simülasyon sayesinde hastada uygulanacak değişiklikler 3 boyutlu bir şekilde görülebilir.

Ameliyat Öncesi Sigara ve Alkol Tüketimi

Göğüs dikleştirme ameliyatı öncesinde en az 2 hafta süreyle sigara ve alkol tüketilmemesi gerekmektedir. Sigara tüketimi hastanın işlem bölgesinde daha fazla morarma oluşmasına ve iyileşme süresinin uzamasına neden olurken, alkol tüketimi ise kan sulandırıcı etkisi ile kanama riskine neden olmaktadır.

Kullanılan İlaçların Hekim ile Paylaşılması

Göğüs dikleştirme ameliyatı öncesinde düzenli olarak kullandığınız ilaçlar varsa mutlaka hekiminiz ile paylaşmanız gerekmektedir.  Eğer ameliyatın seyrini değiştirecek ilaçlar varsa bunları bırakmanız istenebilir.

Beklentiler ve Psikolojik Hazırlık

Göğüs dikleştirme ameliyatı hastanın psikolojik olarak kendini hazırlaması gereken bir süreçtir. Ameliyat sonuçlarının hemen ortaya çıkmayacağı ve iyileşme sürecinin olduğu bilinmelidir. Bu nedenle gerçek dışı beklentiler ameliyat sonrasında beklenmedik hayal kırıklıklarına neden olabilir.

Ameliyat Öncesi Beslenme ve Diyet

Göğüs dikleştirme ameliyatından bir gece öncesine kadar bir şey yiyip içmemek gerekmektedir. Ameliyata girerken hastanın midesi boş olmalıdır.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Sonrası

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası hastaların karşılaşabileceği ve başa çıkması gereken birçok durum oluşacaktır. Ameliyatın ardından beklenebilir durumlar şu şekildedir:

 • Ağrı: İlk etapta ağrı olması normaldir. Cerrahi bir işlem olması nedeniyle bu beklenen bir durumdur. Ancak reçetenizde bulunan ağrı kesici ilaçlarla ağrı hafifleyecek ve daha konforlu olmanız sağlanacaktır.
 • Hareket Kabiliyeti: İşlem göğüslerde yapıldığı için hareket kabiliyetinizde herhangi bir sorun oluşmayacaktır. Ancak yine de ilk etapta çok fazla hareket etmenize gerek yoktur.
 • Ayağa Kalkma: Ayağa kalkma süreci ameliyattan bir süre sonra gerçekleşebilir. Doktorunuz ayağa kalkıp biraz hareket etmenizi isteyecektir.
 • Dren - Stepler - Tampon - Tüp Kullanımı: Göğüs dikleştirme ameliyatı sırasında fazla sıvının vücuttan atılması için dren, step, tampon ve tüp kullanılabilir. Bunlar daha sonra çıkartılacaktır.
 • İlaç Kullanımı: Doktorunuzun reçete ettiği ilaçların düzenli olarak kullanılması gerekmektedir.
 • Pansuman ve Doktor Kontrolü: İlk pansuman ameliyattan bir süre sonra yapılmaktadır. Tarih doktorunuz tarafından verilecektir. Bu sırada durumunuzun kontrolü için doktorunuz bir muayene isteyebilir.
 • Beslenme ve Diyet: Ameliyatın ardından beslenmenize geri dönebilirsiniz. Ancak yine de çok ağır besinler tüketmemeli ve sağlıklı beslenme konusunda dikkat etmelisiniz.
 • Psikoloji: Göğüs dikleştirme ameliyatının hemen sonrasında yeni göğüslerinize kavuşacağınızı düşünmüş olabilirsiniz. Ancak ilk aşamada göğüsleriniz sıkı bir bandaj işleminden geçirilmiş olacaktır. ancak endişelenmeye gerek yoktur. Bandajlar çıkarılınca yeni göğüslerinizi görebilirsiniz. Bu aşamada psikolojiniz iyi olmalıdır.
 • Gözetim Süresi: Gözetim süresi kimi zaman bir gündür. Ancak doktorunuz gerekli görürse ameliyat sonrasında aynı gün sizi taburcu edebilir.

Meme Dikleştirme: Riskler, Yan Etkiler, Komplikasyonlar

Meme dikleştirme yan etkileri ve riskleri ameliyatı düşünen kişiler tarafından merak edilmektedir. Göğüs dikleştirme ameliyatında görülebilecek riskler, yan etkiler ve komplikasyonlar şu şekildedir:

 • Sarkma: Nadir görülen bir yan etkidir. Ancak yine de ortaya çıkabilir. Bu ameliyatın yanlış yapılması durumunda oluşabilir. Eğer yeterli miktarda fazla doku alınmadıysa sarkma meydana gelebilir.
 • Enfeksiyon: Eğer ameliyat bölgesine iyi bakılmamışsa hastadan kaynaklı olarak enfeksiyon gelişme riski olsa da kimi zaman ameliyat sırasında yapılan bir hata nedeniyle de enfeksiyon oluşabilir.
 • Ödem: Göğüs dikleştirme ameliyatının ardından göğüslerde ödem olması normaldir. Ancak bu geçici, bir durumdur.
 • Kızarıklıklar: İşlem bölgesinde hafif kızarıklıklar görülebilir. Bu yan etki de ödem gibi geçicidir ve hayatı etkilemez.
 • Kan Birikimi: Kan birikimi ciddi bir yan etkidir ve derhal müdahale edilmesi gereken bir durumdur.
 • Alerjik Reaksiyonlar: Hastanın alerjisi varsa ve alerji testleri yapılmamışsa ameliyatın ardından böyle bir yan etki ortaya çıkabilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır? Göğüs Dikleştirme Yöntemleri

Göğüs Dikleştirme Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göğüs dikleştirme estetiği sonrasında hastaların iyileşme sürecinde sıkıntı yaşamaması açısından dikkat etmesi gereken durumlar bulunmaktadır.

 • Uyku Pozisyonu: İlk bir hafta boyunca hasta mutlaka dik şekilde uyumalıdır. 90 derecelik bir açı bu durum için gereklidir. doğru iyileşme için uyku kalitesi de çok önemlidir.
 • Duş Alma: Ameliyattan 24-48 saat sonra vücuttaki drenler alınacaktır. Drenler çıkarıldıktan sonra hasta 2 gün içinde duş alabilir.
 • Ağırlık Kaldırma: İlk haftalarda ağırlık kaldırmak kesinlikle yasaktır. Hastanın göğüslerine baskı uygulayabilecek herhangi bir şeyi yapmaması gerekir.
 • Otomobil Kullanımı: Hasta özellikle ilk gün kesinlikle araç kullanmamalıdır. Bunun için yanında bir refakatçi olmalıdır. Ancak ameliyattan bir hafta sonra yeniden otomobil kullanabilir.
 • Uçakla Seyahat: Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrasında uçakla yolculukta herhangi bir sıkıntı yoktur. Ancak yine de çok uzun yolculuklar önerilmez.
 • Solaryum: Solaryuma girmek için hastanın en az 3 hafta beklemesi önerilir. Solaryum göğüs dikleştirme ameliyatından sonra oluşan izlerin koyulaşmasına ve görünür olmasına neden olabilir.
 • Dövme ve Piercing: Göğüs dikleştirme ameliyatı göğüslere uygulandığı için bu alanlara dövme veya piercing yaptırmak için en az 1 ay beklenmelidir.
 • Ameliyat Bölgesi: Ameliyat bölgesindeki kesi izleri gün geçtikçe kaybolacak ve görünmez hale gelecektir. Bunun dışında ameliyat bölgesinde dikkatinizi çekecek herhangi bir durum oluşmayacaktır.
 • Spor ve Egzersiz: Ağır sporlar göğüs dikleştirme ameliyatının sonuçlarını değiştirebilir. Bu nedenle en az 1 ay ağır spor yapılmamalıdır. Hafif sporlar 15 günün ardından yapılabilir. Ancak yine de hastanın kendini çok fazla yormaması ve sınırını zorlamaması gerekmektedir.
 • Beslenme ve Diyet: Göğüs dikleştirme ameliyatından sonra beslenme ve diyet konusunda özel bir talimat bulunmamaktadır. Hastanın aynı beslenme düzenini sürdürmesinde bir sakınca yoktur.
 • Doktor Kontrolleri: Doktor kontrolleri kesinlikle aksatılmamalı ve zamanında yapılmalıdır.

İyileşme Süreci ve Tam Etkinin Gözlemlenmesi

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrasında tam iyileşme için 6-8 hafta beklemek gerekmektedir. Elbette bu sürenin sonrasında da hastanın kendini çok fazla yormaması gerekir. Tam etki ilk haftaların ardından gözle görülür hale gelecektir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Sık Sorulan Sorular

Ameliyatsız Göğüs Dikleştirmek Mümkün mü?

Ameliyatsız göğüs dikleştirmek belirli bir seviyeye kadar mümkün olabilir. Ancak tam etki ve uzun süreli kalıcılık isteniyorsa göğüs dikleştirme ameliyatsız istenen sonucu vermeyecektir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Zor mudur?

Göğüs dikleştirme ameliyatının da bazı zorlukları bulunmaktadır. Ancak uzman bir doktor bu zorlukların üstesinden gelmeyi bilir.

Ameliyat Ağrılı mı? Ağrılar Ne Zaman Sona Erer?

Ameliyat sırasında genel anestezi uygulanacağı için ağrı veya acı hissetmek mümkün değildir. Ancak ameliyatın ardından ağrı hissetmeye başlayabilirsiniz. Bu ağrılar birkaç gün içinde tamamen sona erecektir.

Ameliyat Kaç Saat Sürer?

Göğüs dikleştirme ameliyatı genellikle 1,5-2 saat arasında sürmektedir.

Doktor Kontrolleri Ne Zaman Yapılır?

Göğüs dikleştirme ameliyatının ardından doktor kontroller ilk 15 gün, sonraki 3 ay ve 6 ay sonra olmak üzere yapılır. Ancak net bilgi için doktorunuza danışmalısınız.

Masaj Uygulamaları, Ameliyat Kadar Etkili Olur mu?

Masaj uygulamalarının ameliyat kadar etkili olacağını düşünmek yanlıştır. Masaj uygulamaları belirli bir seviyeye kadar gelebilir. Ancak ameliyat tüm sorunun kökünden çözülmesini sağlar.

Krem ve Diğer Uygulamalar, Ameliyat Kadar Etkili Olur mu?

Ameliyat kadar etkili hiçbir yöntem yoktur.

Ameliyat Sonucu Kişiden Kişiye Göre Değişir mi?

Ameliyat sonuçları kişiden kişiye göre değişmektedir. Her kişi için ameliyat hazırlıkları farklıdır ve kişinin yaş, şikayeti, sarkma derecesi gibi birçok durum farklı sonuçların ortaya çıkmasını sağlar.

Göğüs Ölçülerim Ne Kadar Değişir?

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrasında göğüs ölçülerinizin ne kadar değişeceği göğüs boyutunuza bağlıdır ve doktorunuz tarafından size bilgi verilecektir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır? Göğüs Dikleştirme Yöntemleri

Beklentim Nasıl Olmalıdır? Nasıl Olmamalıdır?

Hastalar her daim gerçekçi beklentilere sahip olmalıdır. Tek bir ameliyatla hayatınızın değişeceğini ve tüm sorunlarınızın çözüme kavuşacağını düşünmek yanlıştır. Her zaman pozitif düşünmeli ve ameliyatın gerçekten nasıl bir sonuca neden olabileceğini bilmelisiniz.

Ameliyat Sonrası İz Kalır mı?

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrasında çok görünür olmayan şekilde bir iz kalacaktır.

Ameliyat Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Ameliyat fiyatları sarkma derecesine, yapılacak uygulamalara, ek bir işlem yapılıp yapılmayacağına göre değişmektedir.

Ameliyat Olanların Yorumlarını Takip Etmeli miyim?

Ameliyat olan kişilerin yorumları size bilgi verebilir. Ancak sadece bu yorumlara bakarak karar vermemeli veya verdiğiniz karardan geri dönmemelisiniz.

Ameliyat Olup Pişman Olan Var mı?

Göğüs dikleştirme ameliyatı olup beklentilerine uymadığını düşünerek veya başka sebeplerden dolayı pişman olan hastaların olması olasıdır.

Gebelik Döneminde Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Olabilir miyim?

Gebelik döneminde herhangi bir ameliyat yapılmamaktadır. Bu nedenle göğüs dikleştirme ameliyatı da yaptırılamaz.

Emzirme Döneminde Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Olabilir miyim?

Emzirme dönemi göğüs dikleştirme ameliyatı için uygun bir dönem değildir. Bu nedenle emziren anneler, emzirme dönemi sona erdikten sonra göğüs dikleştirme ameliyatı olabilir.

Diğer Estetik Uygulamalar ile Beraber Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Olabilir miyim?

Diğer meme estetiği uygulamalarıyla beraber göğüs dikleştirme ameliyatının yapılması mümkündür. Genellikle göğüs büyütme ve meme dikleştirme kombine tedaviler olarak aynı anda yapılabilmektedir.

Ameliyat Ertelenebilir ya da İptal Edilebilir mi?

Herhangi bir durumda ameliyat ertelenebilir veya iptal edilebilir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Göğüs dikleştirme ameliyatının en iyi avantajı hastanın kendini iyi hissetmesi ve beklediği görüntüye ulaşmasıdır. Aynı zamanda sarkmadan dolayı oluşan bazı sırt ve bel ağrılarından kurtulmak da mümkündür. Hasta sarkmadan dolayı istediği kıyafetleri giyemiyorsa ameliyattan sonra bunu da yapabilir.

Ameliyatla Dikleştirme Uygulattığım Belli Olur mu?

Günümüzde estetik uygulamalar her zaman doğal olacak şekilde yapılır. Bu nedenle sizi çok iyi tanıyan kişilerin haricinde diğer insanlar göğüs dikleştirme ameliyatı olduğunuzu anlayamaz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.