1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Göğüs Büyütme Yöntemleri Nelerdir? Göğüs Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Göğüs Büyütme Yöntemleri Nelerdir? Göğüs Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göğüs Büyütme Yöntemleri Nelerdir? Göğüs Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

A+A-

Göğüs büyütme ameliyatı, kadınlar tarafından en çok tercih edilen estetik işlemlerin başında gelmektedir. Meme büyütme estetiği ile vücuda uygun göğüslere kavuşmak ve vücudu yeniden şekillendirmek mümkündür.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Meme büyütme ameliyatı, göğüslerinizin boyutunu arttırmak için göğüs implantları veya yağ transferini kullanan bir estetik cerrahi işlemidir. Bu işlem aynı zamanda kilo verme veya gebelik sonrasında kaybedilen meme hacmini yeniden düzeltmek için de kullanılabilir veya doğal göğüs boyutu asimetrisini geliştirebilir.

Göğüs büyütme ameliyatı genel veya lokal anestezi altında yapılabilir. Göğüs büyütme ameliyatı nasıl olur sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Ameliyat öncesinde hasta uyutulduktan sonra memede implantların yerleştirilmesi için bir kesi yapılır ve implantlar bu kesi sayesinde göğüslere yerleştirilir. İşlem tamamlandıktan sonra kesi bölgesi dikilerek ameliyat sonlandırılmış olur.

Göğüs Büyütme Yöntemleri Nelerdir? Göğüs Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göğüs Büyütme Uygulamaları Tarihçesi

İlk göğüs büyütme implant ameliyatı 1895'de Almanya'daki Heidelberg Üniversitesi'nde yapıldı, ancak gerçekten kozmetik amaçlı değildi. Doktor Vincent Czerny, kadın hastanın kalçasından yağ aldı ve göğsüne implante etti. ilerleyen yıllarda bu şekildeki uygulamalr ve implantların ortaya çıkma aşamasının ardından Doktor Thomas Cronin ve meslektaşı Frank Gerow tarafından geliştirilen göğüs implantları 1960'lı yıllarda ilk olarak ortaya çıktı. Göğüs implantları ilk önce bir köpek üzerinde test edildi.

Göğüs Büyütme Yöntemleri

Göğüs büyütme yöntemleri, ameliyatlı ve ameliyatsız ya da göğüs büyütme masajı uygulanarak gerçekleştirilmektedir.

Özel Masaj Uygulamaları

Göğüslerin daha büyük olması için hastaların kendileri tarafından uygulanan bu masajlarda özel bazı yağlar da kullanılmaktadır. Göğüs büyütme masajı esasen göğüslerin daha diri ve toparlanmış görünmesini sağlamakla beraber bunun gözle görülür bir hale gelmesi uzun bir zaman almaktadır.

Göğüs Büyütme İlaçları

Göğüs büyütme ilaçları çeşitli hormon takviyelerinin olduğu ilaçlardır ve göğüsleri büyütmek için işe yarasa da aşırı hormon yüklemesine neden olabileceği gibi, hayatınızın sonuna kadar kullanmanızı gerektirecek ilaçlardır.

Göğüs Büyütme Ameliyatı

Meme büyütme ameliyatı cerrahi bir işlemdir ve göğüslerin istenen boyuta ulaşması için göğüs büyütme silikon ve salin implantlar kullanılarak yapılabilir.

Kimler Göğüs Büyütme Ameliyatı Olabilir? Ameliyat İçin Uygun muyum?

Göğüs büyütme ameliyatı için en uygun adayların özellikleri şu şekildedir;

 • Fiziksel olarak sağlıklısınız ve hamile değilsiniz veya emzirmiyorsunuz
 • Gerçekçi beklentileriniz var
 • Göğüsleriniz tamamen gelişti
 • Göğüslerinizin çok küçük olduğu hissi sizi rahatsız ediyor
 • Göğüsleriniz asimetrik

Refakatçi Gerekir mi?

Göğüs büyütme ameliyatı cerrahi bir işlemdir ve ameliyat sonrasında yanınızda refakatçinin bulunması önemlidir.

Anestezi Gerekir mi?

Göğüs büyütme ameliyatı anestezi gerektiren bir cerrahi işlemdir. Ancak anestezi türü değişebilir.

Göğüs Büyütme Yöntemleri Nelerdir? Göğüs Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göğüs Büyütme Ameliyatı Fiyatları

Göğüs büyütme ameliyat ücretleri kişiden kişiye göre değişmektedir. Herkes için göğüs büyütme ameliyatı aynı değildir ve aynı nedenlerden ötürü uygulanmaz. Bu nedenle her hasta için farklı fiyat seçenekleri ortaya çıkabilir. Bunun doğru yanıtı doktorunuz tarafından verilmelidir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Öncesi

Göğüs büyütme ameliyatı öncesinde fiziki muayenenin yanı sıra bir dizi başka işlem de gerçekleştirilmektedir. Bu işlemler vücutla uyumlu göğüsler için gereklidir ve şu şekildedir:

 • Göğüs Ölçülerinin Alınması: Göğüs büyütme ameliyatı hastanın istediği göğüs boyutuna ulaşmasını sağlamak amacıyla yapılmaktadır. Ameliyat öncesinde göğüs ölçülerinin alınması doğru sonuçlar için önemlidir.
 • Fiziki Muayene: Genel sağlık durumu hakkında bilgi almak ve göğüs büyütme ameliyatında yapılacak değişiklikleri saptamak için fiziki muayene şarttır.
 • Kan Tahlili: Her estetik işlemde olduğu gibi meme büyütme ameliyatında da ameliyat öncesinde kan tahlili yapılmaktadır. Kan tahlili yapılmasının amacı beklenmedik bir sorun oluşmasını önceden önlemek içindir.
 • Meme Röntgeni: Göğüs büyütme ameliyatı öncesinde meme röntgeni çekilmesi göğüslerde herhangi bir oluşum olup olmadığını tespit etmek için gerçekleştirilir.
 • Anestezi veya Sedasyon Kontrolü: Göğüs büyütme ameliyatı titizlikle yapılması gereken bir işlemdir. Bu nedenle anestezi kontrollerinin yapılması şarttır.
 • Ameliyat Öncesi Sigara ve Alkol Tüketimi: Göğüs büyütme ameliyatı öncesinde 2 hafta süreyle sigara ve alkol tüketiminin bırakılması gerekir. Her iki madde de hastanın iyileşme sürecini uzatmakta, aynı zamanda işlem sırasında beklenmedik komplikasyonların oluşma riskini arttırmaktadır.
 • Kullanılan İlaçların Hekim ile Paylaşılması: Göğüs büyütme ameliyatı öncesinde doktor görüşmenizde düzenli olarak kullandığınız ilaçları paylaşmanız önemlidir. Doktorunuz bu ilaçlardan bazılarını ameliyat öncesinde kullanmamanızı isteyebilir.
 • Ameliyat Öncesi Beslenme ve Diyet: Ameliyattan 24 saat öncesinde emek yememeli ve su içmemelisiniz. Ameliyata boş mideyle girmeniz gerekmektedir.
 • Protez veya Silikonların Kayıt Belgesi: Göğüs büyütme ameliyatı öncesinde ameliyatınızda kullanılacak protez veya silikonlara dair bilgilerin yer aldığı kayıt belgesi hasta tarafından doldurulmalıdır.
 • Konsültasyon ve Beklentiler: Göğüs büyütme ameliyatı öncesinde ameliyatınızı yapacak doktorlar fikir alışverişinde bulunmaktadır. Aynı zamanda doktorunuz sizinle de konsültasyon yapmak isteyebilir ve beklentilerinizi öğrenmek için sizinle konuşabilir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrası

Göğüs büyütme ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken ve bilinmesi gereken birçok durum vardır. Hasta ameliyat sonrası nelerle karşılşabileceğini bilirse, iyileşme süreci çok daha sorunsuz geçecektir.

 • Ağrı: Göğüs büyütme ameliyatı sonrasında ağrınızın olması normaldir.
 • Ayağa Kalkma: Ameliyat günü ayağa kalkmanıza gerek yoktur. Ancak daha sonrasında yavaş yavaş ayağa kalkıp hareket etmeniz gerekir.
 • Hareket Kabiliyeti: Hareket kabiliyetinizde herhangi bir kısıtlama olmayacaktır. Ancak ilk gün çok fazla hareket etmemeniz gerekir.
 • İlaç Kullanımı: Doktorunuz tarafından reçete edilen ilaçları ameliyatın ardından kullanmaya başlamanız iyileşme süreciniz için önemlidir.
 • Pansuman ve Doktor Kontrolü: Göğüs büyütme ameliyatının ardından evinize döndüğünüzde belirli aralıklarla pansuman yaptırmanız ve doktorunuzu ziyaret etmeniz gerekir.
 • Psikoloji: Göğüs büyütme ameliyatı sonrasında bir süre dinlenmeniz gerektiği için kendinizi hasta ve kötü hissedebilirsiniz. Ancak psikolojinizi ayakta tutmak için pozitif düşünmeli ve iyileşme sürecinizde olabildiğince doktorunuzun talimatlarına uymalısınız.
 • Gözetim Süresi: İlk gün gözetim için hastanede veya klinikte kalmanız gerekebilir. Herhangi bir komplikasyon oluşursa anında müdahale etmek için gözetim süresi önemlidir.
 • Beslenme ve Diyet: Ameliyatın ardından beslenme süreciniz aynı şekilde devam edecektir. Ancak ameliyat alanında su toplanmaması için su tüketmeniz önemlidir.
 • Stapler - Dren - Tampon Tüp Kullanımı: Göğüs büyütme ameliyatının ardından aşırı sıvı tutulmaması için stap, dren veya tampon tüp takılabilir. Bunlar fazla sıvının vücudun dışına atılmasını sağlayacaktır.

Göğüs Büyütme Yöntemleri Nelerdir? Göğüs Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Riskler, Yan Etkiler, Komplikasyonlar

Göğüs büyütme estetiği riskleri hastaları korkutsa da, genellikle yan etkiler ve komplikasyonlar nadir görülmektedir.

 • Ödem: Göğüs büyütme ameliyatı sonrasında işlem bölgesinde ödem oluşması normaldir. Belirli bir süre sonra ödem kendiliğinden geçecektir.
 • Enfeksiyon: Ameliyattan sonra göğüslerinize gerekli bakımı yapmamanız durumunda enfeksiyon oluşabilir. Beklenmedik bir sonuç olarak ameliyatın yanlış yapılması ve kullanılan araçların steril olmaması da enfeksiyona neden olabilir.
 • Kanama: Göğüs büyütme ameliyatından sonra kanama görülmesi nadir bir durumdur.
 • Alerjik Reaksiyonlar: Alerjik reaksiyonlar göğüs büyütme ameliyatı sonrasında nadiren görülür. İşlem öncesinde alerjik testlerin yapılması önemlidir.
 • Sarkma: Ameliyat olması gerektiği şekilde yapılmamışsa veya implant boyutunda yanlış bir hesaplama olmuşsa göğüs sarkması görülebilir.
 • Protezlerin Uyum Sağlamaması: Kimi zaman göğüs içine yerleştirilen implantlar vücut tarafından yabancı bir madde olarak algılanır ve vücut buna uyum sağlamayı reddeder.
 • Anestezi Komplikasyonları: Anestezi komplikasyonları anestezi kontrollerinin yapılmaması  durumunda ortaya çıkabilir.
 • Geçici His Kaybı: Bu tip ameliyatlardan sonra göğüslerde geçici his kaybı yaşanması normaldir ve nadiren kalıcıdır.
 • Halsizlik: Önemli bir ameliyat olması nedeniyle göğüs büyütme ameliyatından sonra halsizlik görülmesi normaldir.
 • Uzun Dönemli Problemler: Göğüs büyütme ameliyatı sonrasında uzun süreli problemlerin oluşması mümkündür. Bunlar emzirmede sorun yaşama, meme ucunda hissizlik ve protezlerin göğüslere uyum sağlamaması gibi problemlerdir.

Göğüs Büyütme Yöntemleri Nelerdir? Göğüs Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme büyütme estetiği sonrasında doktorunuzun talimatlarına uymak ve dikkat edilmesi gereken durumları anlamak önemlidir.

 • Duş Almak: Göğüs büyütme ameliyatı sonrasında ilk pansumanın ardından yani ameliyatın yapılmasından 4 gün sonra duş almanızda bir sakınca yoktur.
 • Ağır Kaldırmak: İlk haftalarda ağır kaldırmanız sakıncalı olabilir. Bir çocuğunuz varsa onu bile kucağınıza almamalısınız.
 • Cinsel İlişki: Göğüs büyütme ameliyatı sonrası cinsel ilişkiden birkaç hafta boyunca kaçınmak en iyisidir. İlişki sırasında ters bir hareket yaparsanız bu sonuçlarınızı kalıcı olarak etkileyecektir.
 • İlaç Kullanımı: Ameliyatın sonrasında doktorunuzun reçete ettiği ilaçları düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir. Aynı zamanda kullanmanız gereken başka ilaçlar varsa bunu da doktorunuza sormalı ve ilaç kullanımına o şekilde başlamalısınız.
 • Psikoloji: Göğüs büyütme ameliyatı sonrasında istediğiniz görünüme hemen ulaşamadığınız için psikolojiniz bozulabilir. Ancak her zaman kendinizi teskin etmeli ve iyileşme sürecinin ardından istediğiniz görünüme kavuşacağınızı bilmelisiniz.
 • Hareket Kabiliyeti: Ameliyattan sonra eve geri döndüğünüzde hareket etmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Ancak ilk aşamada kendinizi çok fazla yormamaya dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Solaryum: Göğüs büyütme ameliyatı önemli bir ameliyattır ve solaryuma girmek için 2 ayın geçmesini beklemeniz gerekir. Solaryum göğüslerde yapılan kesilerin belirginleşmesine neden olabilir.
 • Güneşlenme: Ameliyatın ardından 6. haftadan sonra güneşlenmede herhangi bir sakınca yoktur. Ancak o zamana kadar kendinizi güneşten korumalısınız.
 • Buhar Banyosu: İlk aylarda buhar banyosu önerilmemektedir.
 • Soğuk - Sıcak Uygulama: Göğüslere zarar vermeyecek şekilde soğuk ve sıcak uygulamalar yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Ancak yine de ilk aydan sonra bu uygulamaların yapılması daha doğrudur.
 • Uçak Seyahati: Ameliyattan 24 saat sonra uçak seyahati yapmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Uçak kabinlerinin basıncı ayarlandığından implantlar uçak seyahatinden herhangi bir zarar görmez.
 • Otomobil Kullanımı: Göğüs büyütme ameliyatının ardından bir hafta süreyle otomobil kullanmamanız gerekir. bu nedenle size yardımcı olabilecek bir yakınınızdan sizi istediğiniz yerlere götürmesini rica edebilirsiniz.
 • Uyku Pozisyonu: Göğüs büyütme ameliyatından sonra eve döndüğünüzde ilk haftalarda uyku pozisyonunuz 90 derecelik bir açıda olmalıdır.
 • Spor ve Egzersiz: Ameliyattan ancak 8 hafta sonra spor ve egzersiz yapabilirsiniz. Spor biçimi ne kadar hafif olursa olsun belirtilen süre öncesinde kendinizi yormamalı ve dinlenmelisiniz.
 • Beslenme ve Diyet: Göğüs büyütme ameliyatından sonra iyileşme sürecini destekleyecek sağlıklı gıdalarla beslenmek size iyi gelecektir. Ancak genel itibari ile beslenme düzeninizi değiştirmenize gerek yoktur.
 • Doktor Kontrolleri: Doktor kontrollerinin aksatılmaması ve düzenli olarak takip edilmesi önemlidir.
 • İyileşme Süreci: Göğüs büyütme ameliyatında tam iyileşme 3 ayın ardından tamamlanacaktır. Tam etkinin gözlemlenmesi ise ilk aydan sonra mümkündür.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sık Sorulan Sorular

Ameliyatsız Göğüs Büyütme Yöntemleri Etkili midir?

Ameliyatsız göğüs büyütme yöntemlerinin etkili olup olmadığı kişinin beklentilerine bağlıdır. Kişi bu yöntemlerden çok büyük değişiklikler bekliyorsa hayal kırıklığına uğrayabilir. Bu nedenle gerçekçi beklentilere sahip olmak önemlidir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Zor mu?

Göğüs büyütme ameliyatı da her ameliyat gibi zordur ve titizlik isteyen bir işlemdir.

Ağrılı Bir Ameliyat mı? Ağrılar Ne Zaman Geçer?

Genel anestezi altında olduğunuz için ameliyat sırasında herhangi bir ağrı hissetmezsiniz. Ancak ameliyattan sonra ağrı görülmesi normaldir. Ancak bu ağrılar kısa süre içinde doktorunuzun reçete ettiği ağrı kesici ilaçlar sayesinde geçecek ve konforunuzu bozmayacaktır.

İşe Ne Zaman Dönebilirim?

Göğüs büyütme ameliyatı sonrasında hasta ağır bir işte çalışmıyorsa, masa başı bir işi varsa 3 gün sonra işine geri dönebilir. Ancak ağır işte çalışan hastaların en az 1 ay beklemeleri gerekmektedir.

İstirahat Raporu Verilir mi?

Göğüs büyütme ameliyatı zor bir ameliyattır ve hastanın dinlenmesi gerekir. Bu nedenle istirahat raporu verilmektedir.

Ameliyat Ne Kadar Sürer?

Göğüs büyütme ameliyatı yaklaşık 1,5-2 saat sürmektedir. Ancak bu süre hastanın durumuna ve yapılacak işleme göre değişebilir.

Doktor Kontrolleri Ne Zaman Yapılır?

Göğüs büyütme ameliyatının yapıldığı günün ertesi ilk kontrolünüz yapılır ve evinize gidersiniz. Sonraki kontroller ise ikinci haftada ve altıncı ayda yapılmaktadır.

Ameliyat Sonrası İz Kalır mı?

Göğüs büyütme ameliyatında implantların yerleştirildiği kesiler olabildiğinde göğsün görünmeyen alanlarında yapılır ve bu izler zaman geçtikçe solgunlaştığı için yakından bakılmadıkça görülmez.

Ameliyatla Göğüs Büyüttüğüm Belli Olur mu?

İmplant boyutlarının sizin ideal boyutlarınıza göre ayarlanması durumunda göğüsleriniz oldukça doğal görünecek ve bir başkası tarafından estetik yaptırdığınız anlaşılmayacaktır.

Göğüs Büyütme Yöntemleri Nelerdir? Göğüs Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göğüs Ölçülerim Ne Kadar Artar?

Göğüs büyütme ameliyatında göğüs ölçülerinin ne kadar artacağı hastanın göğüs dokusuna ve vücudu için ideal göğüs boyutuna bağlıdır ve doktor tarafından belirlenir.

Aynı Anda Göğüs Dikleştirme Uygulaması Yapılabilir mi?

Göğüs büyütme ameliyatı sırasında eğer hastanın göğüslerinde sarkma varsa ve göğüs büyütme için gerekli doku sağlanacaksa aynı anda meme dikleştirme de uygulanabilir.

Diğer Kozmetik Uygulamalarla Beraber Yapılabilir mi?

Göğüs büyütme ameliyatı diğer vücut şekillendirme ameliyatlarıyla beraber kombine bir şekilde uygulanabilir.

Ameliyat Sonucu Kişiden Kişiye Göre Değişir mi?

Göğüs büyütme ameliyatı her kişi için özenle uygulanan bir ameliyattır ve herkes için farklı şekillerde planlanır. Bu nedenle ameliyat sonucu kişiden kişiye göre değişebilir.

SSK Göğüs Büyütme Ameliyatını Karşılar mı?

Göğüs büyütme ameliyatını devlet karşılıyor mu sorusu sık sorulmaktadır. Eğer göğüs büyütme ameliyatı tamamen estetik şikayetler doğrultusunda yapılacaksa bu SSK tarafından karşılanmaz. Ancak meme kanseri nedeniyle tek veya iki memesini kaybetmiş kadınlar için meme büyütme ve yeniden yapılandırma ameliyatı devlet tarafından karşılanmaktadır.

Ameliyattan Sonra Göğüslerin Küçülmesi İhtimali Var mı?

Göğüs büyütme ameliyatının ardından göğüslerin yeniden küçülme ihtimali yoktur. İmplantlar zaman içinde kendiliğinden küçülmezler ve bu nedenle hastanın göğüs boyutu aynı kalır.

Protezlerin Zarar Görme İhtimali Var mı?

Göğüs protezleri dayanıklı yapıdadır. Çok ekstrem olaylar olmadıkça zarar görme ihtimalleri yoktur.

Göğüslerimin Patlama İhtimali Var mı?

Yanlış olan bir diğer inanıştan biri de implantların patlayabileceğidir. Böyle bir durum söz konusu değildir. Günümüzde kullanılan implantlar FDA onaylı ve dayanıklıdır.

Ameliyat Olanlar ile Konuşmalı mıyım?

Ameliyat olan kişilerle konuşmanız ameliyata hazırlanmanız ve iyileşme sürecini kolay atlatmanız açısından yararlı olabilir. Ancak vermeniz gereken karar sizin tek başına almanız gereken önemli bir karardır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.