1. HABERLER

 2. HABER

 3. Ginkgo Biloba Nedir? Faydaları ve Yan Etkileri
Ginkgo Biloba Nedir? Faydaları ve Yan Etkileri

Ginkgo Biloba Nedir? Faydaları ve Yan Etkileri

A+A-

Ginkgo biloba, toplum içerisinde beyin ağacı olarak da bilinir. Araştırmacılar için bu bitki, sağladığı mucizevi faydaları ve görülebilecek yan etkileri sayesinde mükemmel bir araştırma konusu olmaya devam ediyor.

Ginkgo biloba kapsül şeklinde alınabildiği gibi bunun dışında çay şeklinde, enerji içeceklerinde, kozmetik ürünlerinde; cilt toniklerinde, kremlerde de kullanılmaktadır.

Ginkgo Biloba Nedir?

Ginkgo Biloba ağacı yaklaşık olarak 1000 sene kadar bir ömre sahiptir. Uzunluğu yaklaşık olarak 30 ile 40 metre olan bu ağaç, görünüş olarak aynı bir beyine benzer. Günümüzde çay şeklinde tüketilebildiği gibi toz halinde kapsül formda da tüketilebilmektedir. Ancak ağacın yalnızca yaprakları tüketim için uygundur. Meyvesi ve tohumları kesinlikle tüketime uygun değildir. Kalp-damar sağlığı ile beyin sağlığı adına kullanılan bu bitki mutlaka doktor bilgisi dahilinde kullanılmalıdır.

Ginkgo Biloba Kullanım Şekli

Ginkgo Biloba kullanılmadan önce mutlaka doktora bilgi verilmesi gerekmektedir. Piyasada bu bitki kapsül formunda ya da tablet formunda kullanılmakta olup şuan kozmetik ürünlerinde de kullanılmaktadır. Bunun dışında çay olarak da tüketilebilmektedir.

Ginkgo Biloba Faydaları

Sağlık alanında da kullanılan bu bitki çok sayıda hastalığa iyi gelir. Düzenli bir şekilde vücuda alındığı taktirde bronşları açar. Çay şeklinde tüketildiğinde astım krizlerinin sayısında ve şiddetinde azalma sağlar. Ginkgo Biloba'nın bilinen diğer faydaları ise şunlardır;

 • Bağışıklık sisteminin iyileştirilmesini sağlar,
 • Açlık duygusunun bastırılmasında ve zayıflamada kullanılır,
 • Uyku bozukluğunun düzeltilmesinde kullanılır,
 • Nörolojik hastalıkların tedavisinde kullanılır,
 • Hafızayı kuvvetlendirir,
 • Epilepsi nöbetlerinde ve panik atakların tedavisinde kullanılır,
 • Alzheimer hastalığında kullanılır,
 • Solunum yolu hastalıklarında kullanılır,
 • Kaygı ve anksiyete durumunda rahatlatıcı etkisi vardır.

Bu bitkinin kullanımından doğru faydanın alınabilmesi için mutlaka uygun formlarda kullanılması gerekmektedir.

Ginkgo Biloba Zararları

Her bitkide olduğu gibi bu bitkinin de uygun dozlarda kullanılmaması çeşitli sağlık sorunlarına yol açacaktır. Ginkgo Biloba'nın bilinen zararları ise şunlardır;

 • Aşırı miktarda kullanıldığı zaman deri üzerinde döküntüye ve kızarıklığa yol açabilir,
 • Karın ağrısı, karın sancısı ve diyare oluşumuna yol açabilir,
 • Kalp çarpıntısına yol açabilir,
 • Şeker hastalarının kullanımı için uygun değildir,
 • Bebeğe zarar verebilme ihtimali çok yüksektir, hamileler ve özellikle emziren anneler kullanmamalıdır,
 • Ameliyat olacak kişilerin bu bitkiye ait bir ürünü kullanmaması, kullanıyorsa bile en az 3 ve 4 hafta önce bırakmış olması gerekir. Kan sulandırıcı özelliği olan bu bitkinin ameliyat öncesinde kullanılmasındaki risk kanın durmasına engel olmasından kaynaklanır. Bu nedenle alınması belli bir süre önce durdurulmalıdır.

Ginkgo Biloba Nedir? Faydaları ve Yan Etkileri

Ginkgo Biloba Çayının Hazırlanışı

Ginkgo Biloba çayını yapmak oldukça kolaydır. Çay yapımında yalnızca kaynamış olan suyun içerisinde bir kaç yaprak ginkgo biloba atılarak 2-3 dakika kadar demlemeye bırakılır. Adından 5 dakika sonra çay olarak içilebilir forma gelir. Ancak çay şeklinde tüketilebilmesi konusunda tüketilebilen miktar çok önemlidir. Aşırıya kaçıldığı taktirde ginkgo biloba yan etkileri ortaya çıkabilir.

Bu tür bitkisel ürünler, diğer bütün bitkisel ürünler gibi fazla kullanıldığı taktirde vücut fizyolojisi ve organlar üzerinde ciddi tahribata yol açabilir. Bu nedenle kullanımında mutlaka doktor bilgisi dahilinde ve doktorun önerdiği dozlar aşılmadan alınmasına dikkat edilmelidir.

[su_accordion][su_spoiler title="KAYNAKLAR" open="no" style="default" icon="plus" anchor="Kaynaklar" class=""]

 • www.healthline.com[/su_spoiler] [/su_accordion]

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.