Haber

GetContact Nedir? BTK Neden GetContact İçin Harekete Geçti?

Son günlerde özellikle sosyal medyada bir GetContact çılgınlığı aldı başını gidiyor. GetContact uygulaması, sizin telefon numaranızın başkaları tarafından rehbere nasıl kaydedildiğini gösteriyor. İşte, son dönemlerde moda haline gelen uygulama için BTK’nın harekete geçtiği öğrenildi.

Akıllı telefonların kullanılmaya başlaması ile birlikte bir çok uygulama telefon numarasından isim, isimden de telefon numarası sorgulama imkanı sağlıyor. Merakımız belki bu uygulamalar sayesinde gideriliyor, ancak ciddi anlamda da bir gizlilik endişesi doğuyor. Bu konuda kullanıcı beklentilerini sağlayan uygulamalardan biri olan GetContact, sosyal medyada giderek popüler bir hale gelmeye başladı. Herkes çılgınlar gibi “Başkaları sizi rehberine nasıl kaydetmiş” modasına uyum sağlarken, bir yandan da BTK’y uygulama hakkında şikayetler yapıyor. Peki, GetContact Nedir? GetContact nasıl kullanılır? GetContact uygulaması zararlı mı?

GETCONTACT NEDİR?

GetContact uygulaması, yüklendiği cihazda kullanılan telefon numarasını, kimin rehberine nasıl kaydettiğini gösteren bir uygulama. Yani uygulamada kendi numaranızı sorgulayarak, başkasının sizi rehberine nasıl kaydettiğini görebiliyorsunuz. Fakat, sadece kaydedildiğiniz değişik versiyonlar görünüyor, kimin sizi o isimle kaydettiğini ise görmeniz mümkün değil. Uygulamanın diğer bir özelliği ise numaradan isim sorgulama. Yani kime ait olduğunu bilmediğiniz bir numarayı uygulamada sorgulamanız durumunda başkalarının kaydettiği isimlerden numaranın kime ait olduğunu da öğrenebiliyorsunuz.

GETCONTACT GİZLİLİĞİ İHLAL EDİYOR MU?

İşte gizlilik endişesi de bu noktada başlıyor. Çünkü, GetContact ve benzeri uygulamalar, kullanıcıların rehberlerini kendi sunucularına kopyalıyor. Zaten sorgulama da bu sayede yapılıyor. Elbette bu konuda hizmet veren ilk uygulama bu değil. Fakat, sosyal medyada milyonlarca kişinin uygulamadan aldıkları ekran görüntüsünü alması ve paylaşması nedeniyle gizlilik endişeleri artmaya başladı.

GetContact Nedir? BTK Neden GetContact İçin Harekete Geçti?

BTK BAŞKANI AÇIKLAMA YAPTI

BTK’ya bu yönde çok sayıda şikayetin gelmesi üzerine açıklama yapan BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, GetContact ve benzeri uygulamalarının kaynağının olmadığını ve kullanıcılardan izin talep ederek rehbere ulaştığını, bu nedenle de kişisel verilerin kötü niyetli kişilerin eline geçebileceğini söyledi.

GOOGLE BU YAZILIMI “KÖTÜCÜL” BULMUYOR

Uzun süreden beri Play Store’da bu tür uygulamalar yer alıyor. Buradan da anlaşılacağı üzere, “casusluk ve kötücül uygulama” konusunda Google, BTK ile aynı şeyi düşünmüyor. Fakat yine de BTK’nın uyarılarına kulak vermekte ve GetContact gibi uygulamaların veri erişimini kapatmakta yarar var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu