DünyaGenelSinemaYabancı Diziler

Gerilim, Dram ve Suçun Bir Dakika Bile Eksik Olmadığı Güney Kore Sinemasının En Çok Sevilen Filmleri

Merhabalar. Güney Kore film endüstrisi günümüzde en popüler filmlerin çıktığı yerlerden biridir. Ülkenin zengin ve çeşitli bir kültürü olduğu için dünya çapında filmleri oldukça beğenilmektedir.

Güney Kore filmleri yaratıcı ve derinlikli hikayeleri konu alır. Senaryolarda karakter gelişimleri ve çatışmalar ön plandadır. Ayrıca bu filmlerde gerilim ve suç unsurları ile sosyal ve politik eleştirisi oldukça çoktur. Bu kadar Güney Kore sinemasından bahsettikten sonra asıl konuma geleyim. Twitter’da @davidcinema, takipçilerine ‘İzlediğiniz en iyi Güney Kore filmi nedir?’ sorusunu sordu, ben de hemen en iyilerini sizler için listeledim.

Şimdiden iyi seyirler dilerim.

23. A Bittersweet Life (2005) – IMDb: 7.5

Bay Kang, bir mafya adamı ve son derece lüks bir otelin sahibidir. Bu otelde müdür pozisyonunda çalışan Sunwoo ise onun has adamıdır. Bay Kang, bir gün sevgilisinin ihanetinden şüphelenerek takip edilmesi için Sunwoo’yu görevlendirir.

Yönetmen: Jee-woon Kim

Oyuncular: Lee Byung-hun, Shin Min-a, Yeong-cheol Kim

22. Memories of Murder (2003) – IMDb: 8.1

1986’da küçük bir Kore eyaletinde yaşayan iki dedektif, birden fazla genç kadının bilinmeyen bir suçlu tarafından tecavüze uğrayıp öldürülmüş halde bulunması vakasıyla boğuşur.

Yönetmen: Bong Joon Ho

Oyuncular: Song Kang-ho, Kim Sang-kyung, Roe-ha Kim

21. Parasite (2019) – IMDb: 8.5

Film, açgözlülük ve sınıf ayrımcılığının çok yaşandığı bir şehirde, zengin Park ailesi ile yoksul Kim ailesi arasında yeni kurulan simbiyotik ilişkinin giderek her iki taraf için de tehlikeli bir hale gelmesini konu alıyor.

Yönetmen: Bong Joon Ho

Oyuncular: Song Kang-ho, Lee Sun-kyun, Cho Yeo-jeong

20. Tae Guk Gi: The Brotherhood of War (2004) – IMDb: 8

İki erkek kardeş Kore Savaşı’na katılmak zorunda kaldığında, daha yaşlı olan, genç olanın savaştan korunmasına yardımcı olacak en riskli görevleri üstlenmeye karar verir.

Yönetmen: Je-kyu Kang

Oyuncular: Jang Dong-Gun, Won Bin, Eun-ju Lee

19. Joint Security Area (2000) – IMDb: 7.7

Kuzey/Güney Kore sınırında meydana gelen silahlı saldırı olayında 2 Kuzey Kore askeri öldükten sonra tarafsız bir İsviçre/İsveç ekibi gerçekte ne olduğunu araştırmaya koyulur.

Yönetmen: Park Chan-wook

Oyuncular: Lee Yeong-ae, Lee Byung-hun, Song Kang-ho

18. Oldboy (2003) – IMDb: 8.4

Film, Oh Dae-Su’nun kaçırılıp on beş yıl hapsedildikten sonra serbest bırakılmasını ancak beş gün içinde kendisini tutsak eden kişiyi bulması gerektiğini öğrenmesini konu alıyor.

Yönetmen: Park Chan-wook

Oyuncular: Choi Min-sik, Yoo Ji-tae, Kang Hye-jeong

17. The Chaser (2008) – IMDb: 7.8

Film, küçük bir fahişe çetesini yöneten gözden düşmüş eski bir polisin, kadınlarından birinin kaybolmasıyla kendini zamana karşı yarışırken bulmasını konu alıyor.

Yönetmen: Na Hong-jin

Oyuncular: Kim Yoon-seok, Ha Jung-woo, Yeong-hie Seo

16. The Man from Nowhere (2010) – IMDb: 7.7

Film, şiddetli bir geçmişe sahip ama şimdilerde sessiz sakin bir rehincinin, tek arkadaşı olan çocuğu kurtarmak umuduyla bir uyuşturucu ve organ kaçakçılığı çetesine girmesini konu alıyor.

Yönetmen: Jeong-beom Lee

Oyuncular: Won Bin, Kim Sae-ron, Kim Tae-hoon

15. The Handmaiden (2016) – IMDb: 8.1

Japon işgalinde olan 1930’ların Kore’sinde bir kız, otoriter amcası ile büyük bir kırsal arazide yaşayan bir Japon varisine hizmetçi olarak işe alınır. Ancak hizmetçinin bir sırrı vardır. O, leydiyi baştan çıkarmasına, servetini çalmasına ve onu bir tımarhaneye kapatmasına yardım etmesi için Japon Kontu kılığına giren bir dolandırıcı tarafından tutulan bir yankesicidir.

Yönetmen: Park Chan-wook

Oyuncular: Kim Min-hee, Ha Jung-woo, Cho Jin-woong

14. Burning (2018) – IMDb: 7.5

Jong-su, Afrika gezisindeyken kedisine bakmasını isteyen ve aynı mahallede yaşayan bir kızla karşılaşır. Kız döndüğünde, orada tanıştığı ve gizli hobilere sahip gizemli bir adam olan Ben’i onunla tanıştırır.

Yönetmen: Lee Chang-dong

Oyuncular: Yoo Ah-in, Steven Yeun, Jeon Jong-seo

13. Decision to Leave (2022) – IMDb: 7.3

Güney Kore’de bir dağın zirvesinden düşen bir adam hayatını kaybeder. Faat ölümü bir muammadır: Atladı mı yoksa itildi mi? Dedektif Hae-joon olay yerine geldiğinde ölen adamın karısı Seo-rae’den şüphelenmeye başlar. Ancak soruşturmanın derinliklerine indikçe kendini bir aldatmaca ve arzu ağında kapana kısılmış halde bulur.

Yönetmen: Park Chan-wook

Oyuncular: Park Hae-il, Tang Wei, Lee Jung-hyun

12. The Wailing (2016) – IMDb: 7.4

Küçük bir köye bir yabancı geldikten kısa bir süre sonra gizemli bir hastalık yayılmaya başlar. Olayın içine çekilen bir polis, kızını kurtarmak için gizemi çözmek zorunda kalır.

Yönetmen: Na Hong-jin

Oyuncular: Jun Kunimura, Hwang Jung-min, Kwak Do-won

11. The Yellow Sea (2010) – IMDb: 7.3

Çin’in kuzeydoğusundaki Yanbian Kore özerk ili olan Yanji’de yaşayan bir taksi şoförü, yerel bir gangster ona borcunu ödemesi karşılığında bir profesörü öldürmeyi teklif ettiğinde Güney Kore’ye gider. Bu arada buraya gelen ancak 6 aydır cevap vermeyen eşini de aramaktadır. Karısının ihanetine dair şüphesi, profesörü öldürmeye hazırlandığı o gece durumunu iyice karıştırır.

Yönetmen: Na Hong-jin

Oyuncular: Ha Jung-woo, Lee Yoo-mi, Kim Yoon-seok

10. Minari (2020) – IMDb: 7.4

Kırsal bir bölgeye taşınan bir ailenin hayatına odaklanan film, 1980’li yıllarda 7 yaşındaki Kore kökenli Amerikalı David’in, babası Jacob’un isteği üzerine annesi ve kardeşi ile birlikte Arkansas’ta kırsal bir bölgeye taşınmasını ve ailenin burada yeni bir çevre ve yaşam tarzı ile karşı karşıya kalmasını konu alıyor.

Yönetmen: Lee Isaac Chung

Oyuncular: Steven Yeun, Yeri Han, Alan Kim

9. Cafe Noir (2009) – IMDb: 7

Filmin hikayesi, Noel arifesinde kız arkadaşı tarafından terk edilen bir adamın yaşadıklarını konu alıyor ve hikayenin Seul şehri boyunca gelişmesini takip ediyor.

Yönetmen: Sung-il Jung

Oyuncular: Shin Ha-kyun, Moon Jeong-Hee, In-sun Jung

8. Mandala (1981) – IMDb: 7.4

Film, Kore’deki iki Budist rahibin farklı hayatlarını anlatıyor. Yönetmen Im, film boyunca onların yaşamlarını ve etkileşimlerini takip ederek bireycilik, dini inanç ve aydınlanmanın doğası üzerine bir bakış açısı sunuyor.

Yönetmen: Im Kwon-taek

Oyuncular: Sung-Ki Ahn, Moo-Song Jeon, Michelle Okkyung Lee

7. Castaway on the Moon (2009) – IMDb: 8

Bir köprüden atlayarak kendini öldürmeyi başaramayan adam, nehrin ortasında ıssız bir adaya düşer. Ancak şehrin yüksek binalarının görüş alanı içindedir. Kaçmaya çalışır fakat kısa süre sonra kaderini ve adada yaşamanın zorluklarını kabul eder.

Yönetmen: Lee Hae-jun

Oyuncular: Jae-yeong Jeong, Ryeowon Jung, Yeong-seo Park

6. Secret Sunshine (2007) – IMDb: 7.5

Kocası bir araba kazasında ölünce Shin-ae güneye, rahmetli kocasının memleketi olan Miryang’a taşınır. Bu alışılmadık ve fazlasıyla normal yere yerleşme çabalarına rağmen tam olarak uyum sağlayamadığını fark eder. Ona yardım eden, iyi niyetli ama rahatsız edici bir bekar olan ve bir araba tamircisi olan Kim Jong-chan’dır. Ancak Shin-ae, oğlunu bir annenin hayal bile edemeyeceği kadar korkunç bir şekilde kaybedince kaderi bir kısır döngüye girer.Yüreğindeki acıyı dindirmek için Hristiyanlığa döner ama buna bile izin verilmeyince Tanrı’ya savaş açar.

Yönetmen: Lee Chang-dong

Oyuncular: Jeon Do-yeon, Song Kang-ho, Lee Dong-yong

5. Sympathy for Mr. Vengeance (2002) – IMDb: 7.5

Film, kısa süre önce işten çıkarılan bir fabrika işçisinin, fidye parasıyla kız kardeşinin böbrek nakli için ödeme yapmak umuduyla eski patronunun arkadaşının kızını kaçırmasını konu alıyor.

Yönetmen: Park Chan-wook

Oyuncular: Song Kang-ho, Shin Ha-kyun, Bae Doona

4. Lady Vengeance (2005) – IMDb: 7.5

Film, on üç yıl boyunca haksız yere hapsedilen ve üstelik çocuğu da elinden alınan bir kadının, giderek daha acımasız yöntemlerle intikam peşinde koşmasını konu alıyor.

Yönetmen: Park Chan-wook

Oyuncular: Nam-mi Kang, Jeong-nam Choi, Hye-Sook Go

3. I Saw the Devil (2010) – IMDb: 7.8

Jang Kyung-chul tehlikeli bir psikopat seri katildir. Hayal bile edilemeyecek şeytani yollarla seri cinayetler işler ve kurbanları genç kadınlardan çocuklara kadar uzanır. Polis onu uzun süre kovalamış ancak yakalayamamıştır. Bir gün emekli bir polis şefinin kızı Joo-yeon onun avına dönüşür ve korkunç bir durumda ölü bulunur. Çok gizli bir ajan olan nişanlısı Soo-hyun da katilin izini sürmeye karar verir.

Yönetmen: Jee-woon Kim

Oyuncular: Lee Byung-hun, Choi Min-sik, Jeon Gook-hwan

2. House of Hummingbird (2018) – IMDb: 7.4

1994 yılında Seul’de geçen bu dokunaklı bir reşit olma draması, sessiz ve sıradan sekizinci sınıf öğrencisi olan Eun-Hee’nin etrafında dönüyor. Geçerli notlar almak için mücadele eden ve evde durmaksızın çığlıklara maruz kalan kız, zamanını akranlarının sevgi ve arkadaşlıklarında, dükkan hırsızlığında ve karaoke barlarında anlam bularak geçirir.

Yönetmen: Bora Kim

Oyuncular: Park Ji-hu, Sae-byeok Kim, In-gi Jeong

1. One Fine Spring Day (2001) – IMDb: 7

Film, bir ses mühendisinin doğal sesleri yakalayan bir projede birlikte çalıştıktan sonra bir radyo programı sunucusuna aşık olmasını konu alıyor.Yönetmen: Jin-ho Hur

Oyuncular: Lee Yeong-ae, Yoo Ji-tae, Sang-hui Baek

Benim bu listedeki favorim The Handmaiden. Peki siz en çok hangi Güney Kore filmini seviyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyorum.

 

 

Kaynak: https://onedio.com/haber/gerilim-dram-ve-sucun-bir-dakika-bile-eksik-olmadigi-guney-kore-sinemasinin-en-cok-sevilen-filmleri-1149599

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu