Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Gerekçe Turist Kalabalığı: Amsterdam Esrar Satışını Yasaklayabilir

Red Light District ve esrar gibi turizm unsurları ile popüler olan Amsterdam sokaklarında, esrar satışının yasaklanması gündemde.
Son Güncelleme:
 Gerekçe Turist Kalabalığı: Amsterdam Esrar Satışını Yasaklayabilir

Avrupanın en çok turist çeken şehirleri arasında ilk sıralarda yer alan Amsterdam, esrar turizmi ile birçok kişiyi kendine çekiyor. Amsterdamlı yetkililer, şehirdeki kalabalıktan ötürü esrar satışının yasaklanabileceğini duyurdular. Ancak araştırmalara göre, şehre gelen her 100 turistten 34’ü, esrarın yasaklanması durumunda Red Light District, yani esrarın serbest olduğu bölgeye gitmeyeceğini söyledi.

Turist artışı kontrolden çıktı

Amsterdam, esrar ve seks turizminden ötürü şehre gelen turist sayısında patlama ile mücadele etmeye çalışıyoruz. Şehrin yöneticileri, Red Light District olarak bilinen genelev bölgesini turistik turlara kapatma kararı almıştı. Bu kararın ardından yeni planlarının ise esrar satışını yasaklamak olduğunu duyurdular.

Amsterdam’ın kadın belediye başkanı Femke Halsema, esrar konusunda Amsterdam’daki hoşgörülü politikanın turistler tarafından suistimal edildiğini ve yabancı ziyaretçilere esrar satışını yasaklama düşüncesini meclise sundu.

100 kişiden 11’i asla gelmem dedi

Aynı zamanda Amsterdam’a gelen turistler ile ilgili bir anket yapıldı. Turistlere, gelme nedenlerinin arasında esrar ve seks turizminin ne ölçüde yer ettiğine ilişkin sorular soruldu. Araştırmalara göre, 100 turistten 34’ü esrarın yasaklanması durumunda gelmeyeceğini söyledi. 100 kişiden 11’i ise bir daha hiç gelmeyeceğini söyledi.

Şehirde turistler ile ilgili düşünülen düzenlemeler arasında turist gruplarını maksimum 15 kişi ile sınırlamak ve yasağın çiğnenmesi durumunda 190 euro para cezası vermek var.

1.1 milyon nüfuslu Amsterdam’a yılda yaklaşık 17 milyon turist geliyor. Şehir yetkilileri, gelen turistlerin şehrin yapısını bozduğunu ifade ediyor. Şehri ziyaret eden her turistten, konakladıkları her gece için de 3 euro para alınıyor. Hollanda, bazı gerekçelere dayanarak ülkelerinin turistik tanıtımını yapmayacağını belirtti.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Kardelen Kamışlı kimdir? Hotel Carmine nerede ve neler yaşandı?
11 09 2020 - 10:38
Ankara’da hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı? Hangi illerde sokağa çıkma yasağı olacak?
10 09 2020 - 11:32
Hafta sonu yasak gelen iller belli oldu mu? 12-13 Eylül 2020 hangi illerde yasak var?
8 09 2020 - 09:18
Uzman Çavuş Musa Orhan kimdir? Neden sosyal medyanın gündeminde?
26 08 2020 - 10:59
Nihat Hatipoğlu koronavirüse mi yakalandı? Sevenlerinden dua istedi
25 08 2020 - 09:46
Kadıköy’de polislerle tartışan Rana Batı’nın telefon numarası Yurtiçi Kargo çalışanı tarafından paylaşıldı
23 08 2020 - 14:13
Yorum Yap