Genel İşsizlik Sigortası (GİS) Nedir? GİS Başvuru Şartları Nelerdir?

NAVİGASYONGenel İşsizlik Sigortası (GİS) Nedir?Genel İşsizlik Sigortası (GİS) Özel Şartları Nelerdir?Genel İşsizlik Sigortası (GİS) Başvuru Şartları Nelerdir? Son aylarda yaşanan ekonomik saldırılar sonucunda işsiz kalan vatandaşları koruma amacı ile yeni bir işsizlik maaşı gündeme geldi. Genel İşsizlik Sigortası (GİS) adındaki yeni sistem sayesinde işsiz kalan vatandaşlara 3 bin lira aylık maaş bağlanacağı belirtildi. Peki Genel […]

16.10.2018 - 0:05
16.10.2018 - 0:05
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Son aylarda yaşanan ekonomik saldırılar sonucunda işsiz kalan vatandaşları koruma amacı ile yeni bir işsizlik maaşı gündeme geldi. Genel İşsizlik Sigortası (GİS) adındaki yeni sistem sayesinde işsiz kalan vatandaşlara 3 bin lira aylık maaş bağlanacağı belirtildi. Peki Genel İşsizlik Sigortası (GİS) nedir?

Ülkemiz ekonomisi üzerinde yapılan saldırılar neticesinde işsiz kalan vatandaşları korumak adı altında yeni bir sistem uygulamaya konulmaya hazırlanıyor. Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından Bereket Sigorta şirketinin iş ortağı olan GİS’in Genel Müdürü Cüneyt Demir bu konuda bazı açıklamalarda bulundu.

Cüneyt Demir, ekonomik saldırılar nedeni ile işsiz kalan vatandaşların yanında olduklarını kaydederek, “GİS artık çalışanlara yeni bir güvence vermeye hazırlanıyor. İşsiz kalan vatandaşlar hayat standartlarını kaybetmeden işsiz kaldıkları 6 ay içerisinde 3 bin liraya kadar maaş alabilecekler. Bu şu ana kadar ülke genelinde yapılacak olan bir ilk olacak.” dedi.

Genel İşsizlik Sigortası (GİS) Nedir?

İstem dışında kalınan işsizlik, tehlikeli hastalık, hukuksal koruma, ölüm ve bunun yanında sürekli sakatlık durumunda teminatları içeren politikaya Genel İşsizlik Sigortası (GİS) adı verilir.

Genel İşsizlik Sigortası (GİS) Özel Şartları Nelerdir?

  • Sigortaya giriş yaşı 18 ila 55 arasında olmak koşulu ile en fazla 60 yaşına kadar yenilenebilme süresi
  • İsten dışında olan işsizlik durumlarına karşı sigortalının güvence altına alınması
  • İstem dışı işsizlik teminatından yaralanabilme için son 3 yıl içerisinde 600 gün, işsiz kalınmadan önceki 12 0gün içerisinde aralıksız çalışma
  • İstem dışı işsizlik teminatında en fazla 6 ay olmak üzere işsizlik durumu sona erinceye kadar gerçekleştirme

Genel İşsizlik Sigortası (GİS) Başvuru Şartları Nelerdir?

Genel İşsizlik Sigortası (GİS) devlet tarafından sunulan sistemle bire bir aynı uygulama kapsama alanına girer. Bu konuda açıklamalar yapan Cüneyt Demir, İstem dışında işsiz kalan her vatandaşın bundan yararlanabilmesi için ellerinden ne geliyorsa yapacaklarını ifade ederek, kendileriyle gerçekleştirilecek olan poliçe doğrultusunda işsizlik maaşına ilaveten 3 bin lira da GİS tarafından kendilerine işsizlik maaşı ödeneceğini söyledi.

6 aylık süre zarfı içerisinde daha düşük bir ücret ile işe giriş yapanların maaşlarının ise bu sistemle aradaki farkın kapanacağı belirtilerek 3 bin liranın tamamlanacağı ifade edildi. GİS’ten faydalanmak isteyenlerin devletin verdiği işsizlik maaşını da hak etmeleri gerektiği belirtildi.

GİS’in vatandaşların sadece işsizlik durumlarında değil ayrıca doğal afetler, kritik hastalıklar, ölüm, kaza ve deprem gibi hadiseler konusunda da yalnız bırakmayacağı söylenirken, bu konuda şartları yerine getiren tüm vatandaşların GİS’e başvuruda bulunabilecekleri aktarıldı.

Genel İşsizlik Sigortası’ndan (GİS) yaralanmak isteyen vatandaşlar GİS resmi internet sitesi üzerinden başvuruda bulunabilirler.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim