Öne Çıkan Konular
 • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
 • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
 • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
 • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
 • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Genel Hatları İle WordPress

Son Güncelleme:
 Genel Hatları İle WordPress

Dünya üzerinde en çok kullanılan web yazılımlarının başında gelen wordpress için yerli ve yabancı olmak üzere sektörlere göre çeşitli wordpress temaları üretilmektedir. Ortaya çıkarılan tema projeleri sektörün ihtiyaçlarına göre planlanıp dizayn edilmektedir. Projelerin günümüz trendlerine uygun olarak ortak özellikleri bulunmaktadır. Bu makalemiz ile sizlere bir wordpress teması içerisinde bulunması gereken başlıca özellikler, bir web sitesi yöneticilerinin kendi projelerine en uygun temayı nasıl seçebileceği ve yerli firmalarımızdan bahsedeceğiz.

Trend WordPress Temalarının Başlıca Ortak Özellikleri

Gelişen web teknolojisi ile birlikte geliştirilen wordpress temaları da her geçen gün daha stabil ve compact bir hal almaktadır. Buna bağlı olarak başlıca kullanılması gereken teknikler ve özellik gruplarını inceleyelim ;

 1. Performans : WordPress yazılımı kodlanan algoritmik yapısı itibari ile çok esnektedir ve buna istinaden hemen her sektöre göre onlarca alternatifli eklentiler üretilmektedir. Üretilen eklentilerin özel üretilen wordpress temaları için entegrasyonu oldukça basit olsa da web sitesi yayına girdikten sonra performans problemleri ile sıkça karşılaşılabilmektedir. Bundan dolayı tema üretilirken tamamen ihtiyaca göre eklentiler kullanılmalı ve mümkünse eklentinin yerine geçebilecek o işlevsellikte fonksiyon yazılmalıdır. Özetlersek zorunlu olunmadıkça bir wordpress teması içerisinde eklenti kullanılmamalıdır, hem üreticinin hemde temayı kullanacak kişilerin bu kritere dikkat etmesi gereklidir.
 2. SEO : Web sitelerine ziyaretçi çekebilmek için yapılan çalışmaların başında SEO teknikleri gelmektedir. SEO çok yönlü (site içi ve site dışı olmak üzere) bir çalışma tekniği gerektirse de site içi SEO çalışmalarında temanın yapısı, kodlama biçimi ve trend SEO tekniklerine uygun üretilmiş olması çok önem arz etmektedir. Başlıca özellikler nedir diye özetlersek de, gtmetrix oranları, pagespeed istatistikleri, w3 uyumu (validasyon), responsive (mobil cihazlar üzerinde sağlıklı çalışma), h taglarının doğru bir hiyerarşide kullanılması, kullanılan görsellerin mümkün olduğunca sıkıştırılması ve siteye görsel hava katan iconların (svg) formatta kullanılması gibi çeşitlendirilebilecek teknikler kullanılmalıdır.
 3. Basit Yönetim : Her web sitesi yöneticisinin kod bilgisi olmayacağını varsayarsak wordpress temaları projelendirilirken kolay ve pratik yönetilebilirliğin dikkat edilmesi gerekmektedir. Örneğin çok yeni hayatımıza giren visual composer gibi yazılımların tema ile eşleştirilip sürükle bırak ve tek tık yöntemi ile temaları şekillendirebileceği türden özellikler sağlanmalıdır. Şuan için kurumsal tema sektöründe bu yöntem sıkça kullanılsa da genel içerik temalarında fazla mesai harcanacağı için çok tercih edilmemektedir.
 4. Destek Alabilme : Özellikle tercih edeceğiniz bir wordpress teması için firmanın sunduğu destek hizmetiyle birlikte alabileceğiniz desteğin süresini iyi ölçüp biçmelisiniz, öyle ki destek alamadığınız bir tema da gelişme yapabilmek ve sitenizi seviye atlatmak için çabalarınız boşa gidebilecektir.

Yerli WordPress Temaları Üreticisi

2016 yılı itibari ile sektöre hızlı bir başlangıç yapan birtema, premium wordpress temaları üretirken günün çok büyük bir zaman diliminde sınır olmaksızın destek hizmeti vermektedir. Aktuelbilgiler.com projesinin üreticisi de olan birtema.com ekibi alanında profesyonel kişiler tarafından kadrolanmış olup Türkiye sektörü üzerinde 10 yılı aşkın süredir tecrübe edinmektedir. Her sektöre uygun içerikte projeler yapan birtema hizmet bünyesinde 4 haneli sayılara ulaşan müşteri bulundurmaktadır.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Mafia Trilogy’nin fragmanı yayımlandı
13 05 2020 - 20:07
Android 11, 4. önizleme sürümünde sohbet bildirimlerine yeni özellikler eklendi
13 05 2020 - 16:30
Disco Elysium’a eklenecek yeni dil için anket başlatıldı (Türkçe’de yer alıyor)
13 05 2020 - 16:06
Play Store, 813 trojanlı uygulamayı mağazadan kaldırdı
13 05 2020 - 15:55
Xiaomi CEO’sundan gelen iPhone’lu paylaşım hayal kırıklığı yaşattı
13 05 2020 - 12:14
Facebook, içerik yöneticilerine 52 milyon dolar tazminat ödeyecek
13 05 2020 - 10:23
Yorum Yap
2
Tüm Yorumlar
 • Google
  Google 2 sene önce

  Spam bunlar yapmayın report edicem sizi

  Cevapla
  11
  • Bilgin
   Bilgin 2 sene önce

   Spam olan yer tam olarak neresi? bilgi verebilirseniz bilgi hanemize bir yenisini daha ekleyip ona göre yazılar hazırlayalım.

   Cevapla
   11