Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Genç bir cilt ve sağlıklı bir beden için kivinin önemi nedir? Kivi ne kadar besleyici?

Son Güncelleme:
 Genç bir cilt ve sağlıklı bir beden için kivinin önemi nedir? Kivi ne kadar besleyici?

Kış aylarının yaklaşmasıyla meyvelere yavaş yavaş sarılmaya başladık. Mayhoş tadıyla ilgi toplayan kivinin insan sağlığına olan etkisini de bu yüzden bu yazıda belirtmek istedik. Kivi, içerisinde bulunan zengin mineral ve elementlerle birçok fayda sağlamasıyla kış aylarında çok popüler olan tropikal bir meyvedir.

Kivi birçok kişinin severek tükettiği tropikal bir meyvedir. Mayhoş tadıyla ilgi toplayan kivinin insan sağlığı için çok önemli etkisi vardır. İçerisinde bulunan zengin mineral ve elementlerle birçok fayda sağlayan kivi kış aylarında çok popüler bir meyve haline geliyor.

Kivi nasıl bir meyvedir?

Tropikal meyvelerden biri olan kivi, egzotik tadının yanısıra sağlık açısından da fazlasıyla önemlidir. Çin’de çok eski çağlardan beri geniş bir şekilde yetişme alanı bulan kivinin Türkiye’deki macerası ise 10-15 yıllıktır. Kiviyi bu kadar önemli yapan elbette sadece otantik tadı değil. Kivi, A,E ve K vitaminleri ve kalsiyum, magnezyum, potasyum gibi birçok değerli mineral ve elementler konusunda oldukça zengindir. Bunun dışında içerdiği yüksek orandaki lif, sindirim sistemi sağlığı için de hayati önem yaşımaktadır. Özellikle mide sağlığı için fazlasıyla önemli olan lifler ayrıca sağlıklı besleyici özelliğe de sahiptir.

Kivinin sağlığa faydaları

İçerdiği besin maddeleri sayesinde sağlığımıza çok fazla katkısı olan kivinin baştan kanser olmak üzere birçok hastalığa yakalanma riskini de hatrı sayılır bir seviyeye düşürüyor. Antioksidan özelliği ile de kalp damar sağlığı için oldukça önemli olan bu tropikal meyve bütün organları beslemesiyle de bilinir.

Diyabet Hastaları İçin  Kivi

Kivi, diyabet hastaları için sanılanın aksine tehlikeli besinler sınıfında değildir. Birçok insan şeker hastaları için kiviyi bir tür risk olarak görse de uzmanlar bunun doğru olmadığını belirtiyor. Genelde tatlı bir besin olduğu için şekeri yükselttiğine dair yanlış bir algı vardır.

Kivi sindirim sistemini kuvvetlendirir

Kivinin yüksek miktarda lif içermesi sindirim sistemi açısından diğer meyvelere kıyasla fazlasıyla önemli bir faydaya sahiptir. Ayrıca protein konusunda da epey bir zengindir. Özellikle mide sağlığı için fazlasıyla önemli olan lifler midede bulunan asit oranını dengeler ve meydana gelebilecek herhangi bir asit dengesizliğine karşı mide duvarlarını güçlendirir.

Kivi kan basıncını dengeler

Kivinin içerdiği besin ve elementler kan basıncı seviyesini de sağlıklı bir şekilde tutmayı başarır. Ayrıca kan basıncının sağlıklı bir seviyede bulunması damar ve kalp sağlığı için de fazlasıyla önemlidir. Bu şekilde kalbi fazla zorlamayıp olası bir krizin ve felç sıkıntısının yaşanma ihtimalini de düşürür.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgın artık kontrolümüz altında
22 04 2020 - 20:48
Türkiye koronavirüs pik noktasını 3 Mayıs’ta 100 bin 900 vakayla görebilir
21 04 2020 - 11:23
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Yorum Yap