Gelin Makyajı Nasıl Olmalı?

Evlenmek, yuva kurmak doğanın bir kanunu olmakla birlikte her kadının hayalinde mutlaka yer alır. Ve kadınlar bu mutlu günlerinin her detayının kusursuz olmasını ister. Güzel bir gelin olmak için güzel bir görünüm şarttır.

08.06.2019 - 14:16
30.06.2019 - 16:34
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Gelin makyajının birçok püf noktası vardır. Fakat bunlardan en önemlisi gelinin kendi yüz şeklini iyi tanıması ve makyajın bu yüz tipine göre yapılmasıdır. Çünkü her yüz tipinin kendine özgü makyaj tekniği vardır. Şimdi bu yüz tiplerine uygun teknikleri inceleyeceğiz.

Oval Yüz İçin Gelin Makyajı

Bu yüz tipinde dikkat edilmesi gereken tek nokta ovalliği bozmamaktır. Kontür tekniği olan aydınlatıcıyı, alın, çene, burun ve dudak üzerinde kullanmak gerekir.

Yuvarlak Yüz Tipi İçin Gelin Makyajı

Bu yüz tipinde yapılması gereken şey, makyajla yüzün yuvarlaklığının dengelenmesidir. Bunu yapmak için elmacık kemikleri ön plana çıkarılmalı, gölgelendirme makyaj tekniği uygulanmalıdır. Gölgelendirme orantılı bir şekilde yapılmalıdır. Yüz şekli biraz daha uzun gösterilmek istenirse dudaklara ve gözlere daha fazla vurgu yapılmalıdır.

Kare Yüz Tipi İçin Gelin Makyajı

Burada ki önemli nokta, kare görünümünü hafif yumuşatmaktır. Bunun için cilt tonundan bir iki ton koyu fondöten kullanılmalıdır. Fondöten uygulaması elmacık kemiklerinin hemen altına, burun bölgesinin kenarlarına ve çenenin en köşe bölgesine uygulanmalıdır. Ruj uygulaması ise üst dudağa daha yoğun şekilde yapılmalıdır. Böylelikle yüz tipi daha uzun görünecektir.

Dikdörtgen Yüz Tipi İçin Gelin Makyajı

Dikdörtgen yüz tipine sahip olan kadınların oldukça sert bir görünümü vardır. Yüz uzunluğu eninden genişse ve köşeli bir yüz hattına sahipseniz bu yüz tipine sahipsiniz demektir. Bu sebeple öncelikli amaç görüntüyü yumuşatmak ve ovalleştirmektir.

Bu yüz tipine makyaj yapılırken cilt tonundan iki kat koyu fondöten ve iki kat açık ton aydınlatıcı kullanılarak dikkat noktasını yüzün ortasına çekmek gereklidir. Koyu kapatıcıyı saç diplerinden alnına ve çene uçlarına doğru sürmek gereklidir. Aydınlatıcı ise elmacık kemiklerinden yüzün ortasına doğru uygulamak gerekir.

Kalp Yüz Tipi İçin Gelin Makyajı

Ters üçgen diye tabir edilen yüz tipidir. Çene dar, alın kısmı daha geniştir. Elmacık kemikleri çıkık olduğundan ötürü allık kullanımı en az düzeyde olmalıdır. Alın bölgesi gölgelendirme tekniği ile daraltılmalı, dudakları daha dolgun gösterecek ruj tekniği uygulanmalıdır. Rujda mat renkler tercih edilmelidir.

Yüz tipleri dışında verilecek olan tavsiyelerden biri de mevsime göre makyaj yapmaktır. Eğer yaz mevsiminde gelin olunacaksa abartıya kaçılmadan makyaj yapılmalıdır. Sıcak yaz günlerinde akan makyaj hoş bir görüntüye sebep olmayabilir. Bu yüzden de profesyonel makyaj sanatçılarıyla çalışmak ve akmayan, kaliteli makyaj yaptırmak bu hususta oldukça önemlidir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim