Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Gelin Makyajı Nasıl Olmalı?

Son Güncelleme:
 Gelin Makyajı Nasıl Olmalı?

Gelin makyajının birçok püf noktası vardır. Fakat bunlardan en önemlisi gelinin kendi yüz şeklini iyi tanıması ve makyajın bu yüz tipine göre yapılmasıdır. Çünkü her yüz tipinin kendine özgü makyaj tekniği vardır. Şimdi bu yüz tiplerine uygun teknikleri inceleyeceğiz.

Oval Yüz İçin Gelin Makyajı

Bu yüz tipinde dikkat edilmesi gereken tek nokta ovalliği bozmamaktır. Kontür tekniği olan aydınlatıcıyı, alın, çene, burun ve dudak üzerinde kullanmak gerekir.

Yuvarlak Yüz Tipi İçin Gelin Makyajı

Bu yüz tipinde yapılması gereken şey, makyajla yüzün yuvarlaklığının dengelenmesidir. Bunu yapmak için elmacık kemikleri ön plana çıkarılmalı, gölgelendirme makyaj tekniği uygulanmalıdır. Gölgelendirme orantılı bir şekilde yapılmalıdır. Yüz şekli biraz daha uzun gösterilmek istenirse dudaklara ve gözlere daha fazla vurgu yapılmalıdır.

Kare Yüz Tipi İçin Gelin Makyajı

Burada ki önemli nokta, kare görünümünü hafif yumuşatmaktır. Bunun için cilt tonundan bir iki ton koyu fondöten kullanılmalıdır. Fondöten uygulaması elmacık kemiklerinin hemen altına, burun bölgesinin kenarlarına ve çenenin en köşe bölgesine uygulanmalıdır. Ruj uygulaması ise üst dudağa daha yoğun şekilde yapılmalıdır. Böylelikle yüz tipi daha uzun görünecektir.

Dikdörtgen Yüz Tipi İçin Gelin Makyajı

Dikdörtgen yüz tipine sahip olan kadınların oldukça sert bir görünümü vardır. Yüz uzunluğu eninden genişse ve köşeli bir yüz hattına sahipseniz bu yüz tipine sahipsiniz demektir. Bu sebeple öncelikli amaç görüntüyü yumuşatmak ve ovalleştirmektir.

Bu yüz tipine makyaj yapılırken cilt tonundan iki kat koyu fondöten ve iki kat açık ton aydınlatıcı kullanılarak dikkat noktasını yüzün ortasına çekmek gereklidir. Koyu kapatıcıyı saç diplerinden alnına ve çene uçlarına doğru sürmek gereklidir. Aydınlatıcı ise elmacık kemiklerinden yüzün ortasına doğru uygulamak gerekir.

Kalp Yüz Tipi İçin Gelin Makyajı

Ters üçgen diye tabir edilen yüz tipidir. Çene dar, alın kısmı daha geniştir. Elmacık kemikleri çıkık olduğundan ötürü allık kullanımı en az düzeyde olmalıdır. Alın bölgesi gölgelendirme tekniği ile daraltılmalı, dudakları daha dolgun gösterecek ruj tekniği uygulanmalıdır. Rujda mat renkler tercih edilmelidir.

Yüz tipleri dışında verilecek olan tavsiyelerden biri de mevsime göre makyaj yapmaktır. Eğer yaz mevsiminde gelin olunacaksa abartıya kaçılmadan makyaj yapılmalıdır. Sıcak yaz günlerinde akan makyaj hoş bir görüntüye sebep olmayabilir. Bu yüzden de profesyonel makyaj sanatçılarıyla çalışmak ve akmayan, kaliteli makyaj yaptırmak bu hususta oldukça önemlidir.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
2020 Yılının Kış Moda Makyaj Trendleri
25 12 2019 - 20:41
Kadınlarda Saç Rengi Nasıl Açılır?
10 12 2019 - 16:45
Peeling Nedir? Evde Doğal Yollarla Nasıl Peeling Yapılır?
11 11 2019 - 23:51
Kusursuz bir yüz için ihtiyacınız olan 5 cilt bakım tavsiyesi
10 09 2019 - 14:40
Küçük yöntemlerle günlük yaşantınızda uygulayabileceğiniz, sizi daha sağlıklı kılacak 4 tavsiye
3 08 2019 - 13:29
Saçlarınızı geri kazanabileceğiniz 3 etkili saç çıkarma yöntemi
1 08 2019 - 16:53