Gece Yenmemesi Gereken Yiyecekler

NAVİGASYONDondurmaMakarnaBaharatlarKarnıbaharKırmızı EtPeynir Gece saatlerinde atıştırmalıklarla keyif yapmak ya da alıştığımız üzere lezzetli bir akşam yemeği menüsü hazırlamak kulağa hoş bir fikir gibi gelebilir. Ancak reflü gibi sindirim sistemi sorunlarına davetiye çıkarmamak adına akşam saatlerinde tüketilen bu yiyecekleri seçerken oldukça dikkatli olmak gereklidir. Gece yenmemesi gereken yiyecekler hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz. […]

13.08.2018 - 22:17
13.08.2018 - 22:45
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Gece saatlerinde atıştırmalıklarla keyif yapmak ya da alıştığımız üzere lezzetli bir akşam yemeği menüsü hazırlamak kulağa hoş bir fikir gibi gelebilir. Ancak reflü gibi sindirim sistemi sorunlarına davetiye çıkarmamak adına akşam saatlerinde tüketilen bu yiyecekleri seçerken oldukça dikkatli olmak gereklidir. Gece yenmemesi gereken yiyecekler hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

gece yenmemesi gerekenler

Gece Yenmemesi Gerekenler

Dondurma

Akşam yemeğinden sonra tatlı olarak hafif bir seçenek olarak görülmesi nedeniyle sıkça tüketilen dondurma, aslında gizli bir tehlikedir. Lezzetli ve her yaşa hitap ediyor olması dondurmayı ideal bir akşam atıştırmalığı gibi gösterse de içindeki yoğun doymuş yağ ve şeker oranı nedeniyle aslında yalnızca kilo aldırmakla kalmayıp uyku kalitesini de olumsuz etkilemektedir.

Makarna

Akşam yemeklerinde çeşit çeşit makarna tüketmek hemen her ev için bir geleneğe dönüşmüş olsa da aslında yoğun karbonhidrat içermesi nedeniyle makarna, akşam saatlerinde yendiği takdirde, zararlı yiyecekler listesi içinde liste başındadır. Bu nedenle makarna severlerin öğle saatlerinde bu yiyeceği tüketmesi daha doğru olacaktır.

gece yenmemesi gerekenler

Makarna

Baharatlar

Soslar ve baharatlar yemekleri renklendirmek ve bambaşka bir lezzet katmak için en pratik yöntem olabilir. Normal şartlarda her biri farklı faydalara sahip olan baharatlar, akşam yemeklerinde ne yazık ki yenmemesi gereken yiyecekler arasında yerini alır.

Midede bulunan mukozadan meydana gelen zarı zedelemesi nedeniyle gece boyunca yanma ve ağrı hislerine yol açan baharatlar, reflü, gastrit gibi sorunlara yol açabilir.

Karnıbahar

Oldukça düşük kalorili ve faydalı besinler arasında yer almasına rağmen ne yazık ki karnıbahar akşam yemeklerinde tüketildiğinde sandığımız kadar masum olmamaktadır. Uykudan önce tüketilen karnıbahar, gece boyu sindirimin sistemini zorlar. Beyin ve sinir sistemi üzerinde aktive edici etkisi bulunan bu sebze gün içinde harika bir enerji kaynağı olsa da uyku saatlerinde beynin uyarılması uyku düzeninde bozulmalara neden olabilir.

gece yenmemesi gerekenler

Kırmızı Et

Kırmızı et her ne kadar yoğun protein içerse de yine de zengin içeriği uzmanlara göre kendisini gündüz saatlerinde dahi kısıtlı yememizi gerektirir. Özellikle işlenmiş kırmızı etler metabolizmayı yavaşlatabilir yiyecekler arasında yer almaktadır ve bu yönüyle düzenli tüketimde obeziteye kadar ilerleyen sonuçlar yaratabilir. Fazla protein akşam saatlerinde sindirim sisteminin yorgun düşmesine ve hazımsızlıklara yol açacaktır.

Peynir

Peynir

Peynir tek başına bir meze, yemeklerin içinde uyumlu bir çeşni olarak akşam saatlerinde oldukça sık tüketildiğine tanık olduğumuz yiyeceklerdendir. Ancak midede yarattığı ağırlık hissi peynirin türüne bağlı olarak kişiyi gece boyu rahatsız edebilir. Peynir yağları midede iltihaplanmaya kadar ilerleyebilecek derecede sindirimi güçleştirir.

Bir diğer önemli özellikse peynirin içeriğinde bulunan amino asitlerin uyku düzenleyici görevi bulunan hormonların üretimini engellemesidir.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim