Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Gece Yenmemesi Gereken Yiyecekler

Son Güncelleme:
 Gece Yenmemesi Gereken Yiyecekler

Gece saatlerinde atıştırmalıklarla keyif yapmak ya da alıştığımız üzere lezzetli bir akşam yemeği menüsü hazırlamak kulağa hoş bir fikir gibi gelebilir. Ancak reflü gibi sindirim sistemi sorunlarına davetiye çıkarmamak adına akşam saatlerinde tüketilen bu yiyecekleri seçerken oldukça dikkatli olmak gereklidir. Gece yenmemesi gereken yiyecekler hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

gece yenmemesi gerekenler

Gece Yenmemesi Gerekenler

Dondurma

Akşam yemeğinden sonra tatlı olarak hafif bir seçenek olarak görülmesi nedeniyle sıkça tüketilen dondurma, aslında gizli bir tehlikedir. Lezzetli ve her yaşa hitap ediyor olması dondurmayı ideal bir akşam atıştırmalığı gibi gösterse de içindeki yoğun doymuş yağ ve şeker oranı nedeniyle aslında yalnızca kilo aldırmakla kalmayıp uyku kalitesini de olumsuz etkilemektedir.

Makarna

Akşam yemeklerinde çeşit çeşit makarna tüketmek hemen her ev için bir geleneğe dönüşmüş olsa da aslında yoğun karbonhidrat içermesi nedeniyle makarna, akşam saatlerinde yendiği takdirde, zararlı yiyecekler listesi içinde liste başındadır. Bu nedenle makarna severlerin öğle saatlerinde bu yiyeceği tüketmesi daha doğru olacaktır.

gece yenmemesi gerekenler

Makarna

Baharatlar

Soslar ve baharatlar yemekleri renklendirmek ve bambaşka bir lezzet katmak için en pratik yöntem olabilir. Normal şartlarda her biri farklı faydalara sahip olan baharatlar, akşam yemeklerinde ne yazık ki yenmemesi gereken yiyecekler arasında yerini alır.

Midede bulunan mukozadan meydana gelen zarı zedelemesi nedeniyle gece boyunca yanma ve ağrı hislerine yol açan baharatlar, reflü, gastrit gibi sorunlara yol açabilir.

Karnıbahar

Oldukça düşük kalorili ve faydalı besinler arasında yer almasına rağmen ne yazık ki karnıbahar akşam yemeklerinde tüketildiğinde sandığımız kadar masum olmamaktadır. Uykudan önce tüketilen karnıbahar, gece boyu sindirimin sistemini zorlar. Beyin ve sinir sistemi üzerinde aktive edici etkisi bulunan bu sebze gün içinde harika bir enerji kaynağı olsa da uyku saatlerinde beynin uyarılması uyku düzeninde bozulmalara neden olabilir.

gece yenmemesi gerekenler

Kırmızı Et

Kırmızı et her ne kadar yoğun protein içerse de yine de zengin içeriği uzmanlara göre kendisini gündüz saatlerinde dahi kısıtlı yememizi gerektirir. Özellikle işlenmiş kırmızı etler metabolizmayı yavaşlatabilir yiyecekler arasında yer almaktadır ve bu yönüyle düzenli tüketimde obeziteye kadar ilerleyen sonuçlar yaratabilir. Fazla protein akşam saatlerinde sindirim sisteminin yorgun düşmesine ve hazımsızlıklara yol açacaktır.

Peynir

Peynir

Peynir tek başına bir meze, yemeklerin içinde uyumlu bir çeşni olarak akşam saatlerinde oldukça sık tüketildiğine tanık olduğumuz yiyeceklerdendir. Ancak midede yarattığı ağırlık hissi peynirin türüne bağlı olarak kişiyi gece boyu rahatsız edebilir. Peynir yağları midede iltihaplanmaya kadar ilerleyebilecek derecede sindirimi güçleştirir.

Bir diğer önemli özellikse peynirin içeriğinde bulunan amino asitlerin uyku düzenleyici görevi bulunan hormonların üretimini engellemesidir.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgın artık kontrolümüz altında
22 04 2020 - 20:48
Türkiye koronavirüs pik noktasını 3 Mayıs’ta 100 bin 900 vakayla görebilir
21 04 2020 - 11:23
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Yorum Yap