Sağlık

Gece Bakım Rutini Adımları

Gece Bakım Rutini Nedir?

Gece bakım rutini, düzenli olarak yapılan ve uyumadan önce cildi temizlemeye ve nemlendirmeye yarayan bir bakım türüdür. Sağlıklı bir cilt için önemli bir adım olmakla beraber birçok faydası bulunmaktadır.

Gece yapılan cilt bakımı yağ dengenizi sağlar, yüzünüzü kirlerden arındırır, sivilce ve siyah noktaları engeller. Bunlarla beraber kan dolaşımını hızlandırıp daha canlı ve renkli bir ten sunar. Güzel, detaylı ve düzenli yapılan gece rutinleri sonrasında gün içerisinde makyajsız yüzünüzü büyük bir özgüvenle kullanabilirsiniz. Günlük hayatta yıpranan ve cansızlaşan cildimiz için yapabileceğimiz adımlar bulunmaktadır. Bu adımlar sayesinde daha pürüzsüz, ışıltılı ve canlı bir yüze sahip olacaksınız. Gece bakım rutini her ne kadar yprucu bir günün ardından zor gelse de alıştıktan sonra oldukça keyifli bir neşeli hale gelmektedir.

İşte ideal gece bakım rutini…

  1. Göz ve Çevresi Temizliği

Göz ve çevresi çok hassas bir dokudan oluşmaktadır. Bu sebeple özel ve nazik bir bakım gerektirmektedir. Göz ve çevresi bir insanda ilk dikkat edilen yer olduğu için bakımı önemlidir. Daima nemli ve temiz bırakılmalıdır. Böylelikle doğal ve ışıltılı bir görünüm elde edilebilir. Göz temizliği yapıldıktan sonra uygulayacağınız cilt tipinize uygun bir göz kremi, göz çevrenizin aydınlık olmasını sağlayacaktır.

  1. Dudak bakımı

Özellikle uyku sırasında dudaklar çok kurumaktadır. Bazen bu kurumalar çatlaklara ve kanamalara neden olabilir. Gece yatmadan önce dudaklarınıza nemlendirici sürmeyi unutmayın. Ya da evdeki basit yağlarla ve şekerle oluşturacağınız karışımlar ile kendi dudak bakım sıvınızı yaratabilirsiniz. Örneğin Hindistan cevizi yağı ve esmer şekeri karıştırarak nemlendirici – peeling etkili bir karışım yapabilirsiniz. Böylece gün içerisinde yumuşak ve pürüzsüz dudaklara sahip olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu