Geç Yaşta Hamile Kalanlar Daha Uzun Ömürlü

Yapılan bir araştırmaya göre ileri yaşta hamile kalan kadınların erken yaşta hamile kalan kadınlara oranla daha çok yaşadığı savunuldu.

28.12.2017 - 18:50
28.12.2017 - 18:50
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Geç yaşlarda meydana gelen hamileliğin hem anne adına hem de çocuk adına farklı sorunlara sebep olduğu ihtimali üzerinde durulurken, Portekiz Coimbra Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir araştırma sonuçları herkesi şaşırttı. Yapılan araştırmanın detayını aktaran Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen “Çalışmanın sonuçlarına göre geç yaşta çocuk sahibi olan kadınlar, çok daha genç ve 20’li yaşlarında çocuk sahibi olanlara göre uzun yaşıyor” ifadelerini kullandı.

Üç Kat Daha Fazla Yaşıyorlar

İkinci bir çalışmanın ise ilk çocuklarını 33 yaşından sonra doğuran kadınların daha erken yaşta çocuk sahibi olan kadınlara göre üç kat fazla yaşadığını ortaya koyduğu ifade edilirken, ileri yaşlarda hamile kalan kadınların eğitimli olması, sağlıklı yaşamaya özen gösteriyor olması ve kendilerine dikkat etmesinin bunun sebeplerinden biri olduğu belirtildi.

İngiltere’de ilk hamileliğin yaş ortalamasının yaklaşık olarak 30 olduğu dile getirilirken, yine İngiltere’de toplam 25 doğumdan birinin, 40 yaş ve üzerinde anne tarafından gerçekleştirildiği belirtildi.

Yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkan ilginç sonuçlara rağmen, gebeliğin ertelenmesinde ise uzman bir kişiden görüş alınması gerektiği savunulurken, bunun aksi durumunda üzücü bir takım problemlerle karşılaşma olasılığı bulunduğu aktarıldı.

Uzman Görüşü Alınması Şart

Çocuk sahibi olma konusunda geç kalınmaması gerektiğini her fırsatta dile getiren uzmanlardan konu hakkında henüz bir açıklama gelmemişken, yapılan bu araştırma sonucunun bazı uzmanlar tarafından dikkate alınmaması gerektiği ve hamilelik konularında uzman görüşünün alınmasının şart olduğu ifade edildi.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim