Geber Otu Her Derde Deva!

Kapari çiçeği, halk arasındaki adıyla geber otu bir çok faydasıyla her derde deva oluyor.

29.12.2017 - 11:45
29.12.2017 - 11:45
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Uzun yıllardır her derde deva olarak nitelendirilen kapari çiçeği bir çok alanda hastalara şifa oluyor. Kapari çiçeğinin doğallığından dolayı ise herkes tarafından ilk tercihler arasında yer alıyor. Halk arasında bilinen diğer adı geber otu olan kapari çiçeğinin tomurcuklarından, meyvesinden ve yapraklarından turşu yapılarak tüketimi sağlanıyor.

Hücreleri yenileyen kapari çiçeğinin potasyum, fosfor, kalsiyum açısından oldukça zengin olduğuda biliniyor. Kapari çiçeğinin tomurcuğunda 67 miligram fosfor bulunurken, bunun yanı sıra 9 miligram demir, 24 miligram protein, 12 miligram selüloz ve 2 miligram lipid bulunuyor.

Kapari Çiçeğinin Faydaları

Kapari çiçeğinin felç riskini azaltırken, ağrı kesici özelliği olduğu, regl dönemlerini düzene koyduğu, mide rahatsızlıklarına ve ülsere fayda sağladığı, sindirim sistemini düzenlediği, kabızlığı giderdiği, idrar söktürücü görevi gördüğü, solucan ve parazitlerin düşmesinde yardımcı olduğu, balgam söktürücü özelliği bulunduğu, kan bozukluklarına iyi geldiği, antitümör etkisinin olduğu biliniyor.

Ayrıca bahsi geçen geber otunun hemoroid sorununa fayda sağladığı, dalak büyümesinde oldukça faydalı olduğu, karaciğerin işlevlerini düzene soktuğu, böbrek taşı düşürmede yardımcı olduğu, cinsel gücü artırdığı, kanser hastalıklarında trombosit sayısını yükselttiği de biliniyor.

Yangına dayanıklı olan ve erezyonu önleyen geber otunun köklerinin 70 metre ila 100 metreye kadar inebildiği ifade edilirken, kapari çiçeğiyle çok sayıda yemekte yapılabiliyor. İnsanlar kapari çiçeğini peynirle karıştırarak pişirebildiği gibi, zeytin yerine de tüketebiliyorlar.
Çok sayıda faydası bulunan geber otunun nasıl kullanıldığının bilinmemesi durumda zehirli bir bitki halini alabileceğini dile getiren uzmanlar, kapari çiçeğinin iyi derecede işlenmiş olanının veya tablet şeklinde satılanının tercih edilebileceğini belirtiyor.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim