1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Gebelikte yetersiz beslenmenin zararları
Gebelikte yetersiz beslenmenin zararları

Gebelikte yetersiz beslenmenin zararları

A+A-

Gebelik döneminde annenin enerji, protein ve diğer besin öğeleri gereksinimlerinde artış olur. Artan bu gereksinimlerin yetersiz kalması durumunda annelerde zayıflama, anemi, diş çürümeleri ve ileri yaşlarda kemik bozulmaları gibi istenmeyen rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.  Gebelikte istenmeyen beslenme bozukluklarından biri de halk arasında sürekli söylenen ‘sen iki kişilik yemelisin’ mantığı ile hareket edilerek aşırı beslenme sonucunda gelişen şişmanlıktır. Fazla yağ birikiminin hem anne hem de bebek açısından sakıncalı olduğu, doğumu güçleştirmenin yanında perinatal ölümlere neden olduğu kanıtlanmıştır. Gebelikte yetersiz ve dengesiz beslenmede gebelik toksemisi, hafif şişman ve belirgin şişman gebelerde ise preeklamsi, gestasyonel diyabet ve hipertansiyon risklerinin yüksek olduğu gözlemlenmiştir. İşte gebelikte beslenme…

Folik Asit Takviyesi Çok Önemli

Folik asit takviyesi de gebelikte büyük önem taşır. "Gebelik döneminde ve hatta gebelikten 3 ay önce folik asit takviyesi başlanması önerilmektedir. Folik asit eksikliği nöral tüp defekti denilen bebekte omurilik ve beyin gelişiminde ortaya çıkan anormalliklerdir. Orfasiyal yarıklar (yarık dudak/damak), kalp problemleri, anemi ve preeklampsi gibi sağlık sorunları da folk asit eksikliğinde görülerek bebeğinizin sağlığını tehdit etmektedir. Yeterli folik asit sayesinde kansızlık ve bebeğin anormal beyin gelişiminin önüne geçilebilir. Besinlerle alınan folik asit ısı, ışık ve darbeye karşı hassastır, çok kolay bir şekilde kayba uğrayabilir. Bu yüzden gebelikte takviyesi muhakkak yapılmalıdır. Folik asitten en zengin kaynaklar yeşil yapraklı sebzelerdir. Brokoli, brüksel lahanası, ıspanak, marul, yeşil fasulye, bezelye gibi" sebzeleri gebelikte sık sık tüketmeniz önerilmektedir.

Gebelikte yetersiz beslenmenin zararları

Demir Zengini Gıdalara Ağırlık Verilmeli

Demir eksikliği anemisinin hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde, en yaygın olarak beslenme yetersizliği sonucunda ortaya çıktığı bilinmektedir. Özellikle gebelik ve çocukluk dönemlerinde sık rastlanan bu aneminin nedeni her iki dönemde de hızlı büyümeye bağlı olarak artan demir gereksiniminin beslenmeyle karşılanamamasına bağlanmaktadır. Gebelikte demir gereksinimi artar. Demir, bebeğin anne karnında büyüdüğü ortamın oluşması ve doku yapımının artmasını sağlar. Demir eksikliği olan gebelerde düşük ağırlıklı bebekler dünyaya gelirken, erken ve ölü doğum riski de artmaktadır. Demir bebeğin beden ve zekâ gelişiminin sağlanması ve sağlıklı büyümesi için gereklidir. Demir, kanda oksijen taşıyıcı olarak görev alır. Aşırı çay-kahve tüketimi, sık doğumlar, aşırı kalsiyum alımı, kepekli ürünlerin fazla tüketilmesi demirin emilimini engeller.

Kan kaybı, parazitler, sindirim sistemi bozuklukları nedeniyle beslenmedeki demirin emilmemesi ve diyette emilimini güçleştiren etmenlerin bulunması gibi nedenlere bağlı olarak da gelişen demir eksikliği anemisinin, yetersiz ve dengesiz beslenen annelerde olduğu kadar, 13–19 yaş grubu genç yaşta anne olanlar arasında da yaygın olduğu belirlenmiştir.

Gebeliğin başlangıç döneminde (ilk 3 ay) bazı annelerde geçici olarak bulantı, kusma gibi bazı sindirim sistemi şikayetleri görülebilmektedir. Bu şikâyetlerin nedeni, anne fetus arasındaki uyuşmazlıklar veya gebeliğin neden olduğu hormonal değişikliklerden dolayı görülmektedir.

Gebelikte Uzak Durulması Gereken Gıdalar

Şeker ve yağ miktarı yüksek, besin değeri düşük olan besinlerin hamilelere hiç bir faydası yoktur. Bundan dolayı çok fazla tüketilmemesi, şeker ihtiyacının ise meyvelerden karşılanması önerilmektedir.

Uzak durulması gereken bir diğer besin ise, konserve ve paketlenmiş gıdalardır. İçerisinde katkı maddesi bulundurduğu için, konserve ve paketlenmiş ürünlerden gebelerin kesinlikle uzak durması gerekmektedir.

Ayrıca hamileler, sigara ve alkolden kesinlikle uzak durması gerekir. Sigara içilen ortama bile girilmemeye özen göstermelidir. Sigara dumanı fetuse ciddi anlamda zarar vermektedir. Ayrıca  çay ve kahve tüketiminde ise, hamilelik boyunca aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.