Gebelikte Mide Yanması: Nedenleri Ve Tedavisi

Gebelikte ilk ayın ardından çoğu anne adayında görülen mide yanmasının nedenleri, tedavisi ve diğer merak edilenler yazımızda...
Yorum Yap
1 dk okuma süresi
3 Eylül 2018

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

Mide yanması, hamilelik sırasında sık görülen bir şikayettir. Kalp ile ilgisi olmamasına rağmen, mide ekşimesi sonucunda göğsün ortasında bir yanma hissi oluşabilmektedir. Anne adaylarıgebelikte mide yanması ne zaman başlar sorusunu çok sık sormaktadır. Genellikle mide ekşimesi ve yanması gebeliğin ilk ayından sonra ortaya çıkmakta ve ne kadar sürdüğü de kişiden kişiye göre değişmektedir.

Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur?

Mide ekşimesi ile yemek borusu arasındaki valf, mide asidinin yemek borusuna geçmesini engelleyemediğinde mide yanması oluşur. Hamilelik sırasında hormon progesteronu, valfin gevşemesine neden olur, bu da mide ekşimesi sıklığını artırabilir. Bu, mide asidinin yemek borusuna geçmesine ve astarı tahriş etmesine neden olarak rahatsızlık oluşturur.

Mide ekşimesi ve hazımsızlık, genellikle üçüncü trimesterde daha sık görülür. Çünkü büyüyen uterus, bağırsak ve mide üzerine baskı uygular. Mide üzerindeki baskılar da midedeki besinleri özofagusa (yemek borusu) geri itebilir.

Gebelikte Mide Ekşimesi ve Yanması Nasıl Önlenir?

Hamilelikte mide yanması ne kadar sürer sorusu anne adaylarının cevabını almak istedikleri önemli bir sorudur. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu durum kişiden kişiye göre değişmektedir. Ancak gebelikte mide ekşimesi ve yanmasını önleyebilecek bazı yollar mevcuttur:

  • Gün boyu 3 öğün yemek yemek yerine, 5-6 küçük öğün yemeyi deneyin
  • Uzanmak için yemekten 1 saat sonrasını bekleyin
  • Baharatlı, yağlı ve ağır yiyeceklerden kaçının

Hamilelikte mide yanmasına bitkisel çözüm olarak da şunlar denenebilir:

  • Her gün 1 sefer yoğurt yiyin ya da bir bardak süt için
  • Bir bardak ılık süte bir çorba kaşığı bal eklemeyi deneyin

Eğer mide yanması ve ekşimesi tüm bu yöntemleri denediğinizde dahi geçmiyorsa, doktorunuza danışın ve sizin için bir ilaç reçete edip edemeyeceğini sorun.


İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com