Gebelikte Mide Yanması: Nedenleri Ve Tedavisi

Mide yanması, hamilelik sırasında sık görülen bir şikayettir. Kalp ile ilgisi olmamasına rağmen, mide ekşimesi sonucunda göğsün ortasında bir yanma hissi oluşabilmektedir. Anne adayları gebelikte mide yanması ne zaman başlar sorusunu çok sık sormaktadır. Genellikle mide ekşimesi ve yanması gebeliğin ilk ayından sonra ortaya çıkmakta ve ne kadar sürdüğü de kişiden kişiye göre değişmektedir. Hamilelikte Mide […]

03.09.2018 - 14:08
03.09.2018 - 14:08
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Mide yanması, hamilelik sırasında sık görülen bir şikayettir. Kalp ile ilgisi olmamasına rağmen, mide ekşimesi sonucunda göğsün ortasında bir yanma hissi oluşabilmektedir. Anne adaylarıgebelikte mide yanması ne zaman başlar sorusunu çok sık sormaktadır. Genellikle mide ekşimesi ve yanması gebeliğin ilk ayından sonra ortaya çıkmakta ve ne kadar sürdüğü de kişiden kişiye göre değişmektedir.

Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur?

Mide ekşimesi ile yemek borusu arasındaki valf, mide asidinin yemek borusuna geçmesini engelleyemediğinde mide yanması oluşur. Hamilelik sırasında hormon progesteronu, valfin gevşemesine neden olur, bu da mide ekşimesi sıklığını artırabilir. Bu, mide asidinin yemek borusuna geçmesine ve astarı tahriş etmesine neden olarak rahatsızlık oluşturur.

Mide ekşimesi ve hazımsızlık, genellikle üçüncü trimesterde daha sık görülür. Çünkü büyüyen uterus, bağırsak ve mide üzerine baskı uygular. Mide üzerindeki baskılar da midedeki besinleri özofagusa (yemek borusu) geri itebilir.

Gebelikte Mide Ekşimesi ve Yanması Nasıl Önlenir?

Hamilelikte mide yanması ne kadar sürer sorusu anne adaylarının cevabını almak istedikleri önemli bir sorudur. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu durum kişiden kişiye göre değişmektedir. Ancak gebelikte mide ekşimesi ve yanmasını önleyebilecek bazı yollar mevcuttur:

  • Gün boyu 3 öğün yemek yemek yerine, 5-6 küçük öğün yemeyi deneyin
  • Uzanmak için yemekten 1 saat sonrasını bekleyin
  • Baharatlı, yağlı ve ağır yiyeceklerden kaçının

Hamilelikte mide yanmasına bitkisel çözüm olarak da şunlar denenebilir:

  • Her gün 1 sefer yoğurt yiyin ya da bir bardak süt için
  • Bir bardak ılık süte bir çorba kaşığı bal eklemeyi deneyin

Eğer mide yanması ve ekşimesi tüm bu yöntemleri denediğinizde dahi geçmiyorsa, doktorunuza danışın ve sizin için bir ilaç reçete edip edemeyeceğini sorun.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim