Öne Çıkan Konular
 • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
 • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
 • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
 • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
 • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Gebelikte Egzersiz Yapmanın Olumlu Etkileri

Son Güncelleme:
 Gebelikte Egzersiz Yapmanın Olumlu Etkileri

Gebelikte egzersiz yapmak, bu süreçte sık karşılaşılan sorunlarının çoğunu hafifletmeye yardımcı olur. Kabızlığı iyileştirir, hemoroidleri, varisli damarları, bacak kramplarını ve ayak bileklerinin şişmesini önlemeye yardımcı olur. Sırtı destekleyen kasları güçlendirerek sırt ağrısını da önler. Gebelikte egzersiz yapmak bebek için de çok önemlidir ve beyin gelişimini etkilemektedir. Bu dönemde egzersiz yapmanın olumlu etkilerine dair liste oldukça uzundur.

 • Hamilelik genellikle kadınları daha az enerjik hissettirir, ancak düzenli egzersiz gün boyunca bunu yapmak için size daha fazla enerji verebilir.
 • Güçlendirilmiş kardiyovasküler sisteminiz size daha fazla dayanıklılık sağlayacaktır ve daha güçlü kaslar, daha az çaba harcayarak görevleri yerine getirmenize izin verecek ve günün geri kalanında devam etmek için size daha fazla enerji bırakacaktır. Bazı kadınlar prenatal yogadan hoşlanırlar, dilerseniz bir yoga sınıfına yazılabilirsiniz.
 • Çoğu kadın, gebeliklerinin bitiminde gece boyunca uyumakta zorlanıyor. Egzersiz yaparak daha rahat uykuya dalmak mümkündür.
 • Düzenli olarak egzersiz yapmak , aşırı enerjiyi üzerinizden atmanıza yardımcı olacak, sizi daha derin ve huzurlu bir uykuya sokacaktır.
 • Egzersiz ruh halinizi iyileştirmek için önemlidir. Ayrıca ruh hali değişimlerini azaltabilir.
 • Egzersiz, sizin doğum için hazırlanmanıza yardımcı olur. Bazı araştırmalar annenin egzersiz düzeyinin daha kısa bir doğum süresine ve daha az tıbbi müdahaleye neden olabileceğini kanıtlamıştır. Ayrıca evde yapılabilecek doğumu kolaylaştıran egzersizler de size yardımcı olabilir.
 • Çoğu uzman hamilelik sırasında önerilen 25 ile 35 kilodan (normal kilolu bir kadın için) daha fazlasını almanın doğumdan sonra kilo vermeyi zorlaştırdığını kabul eder. Bu nedenle fazladan kilo almamak için egzersiz iyi bir seçenektir.

Egzersizin Gebelik Üzerine Etkisi: Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuza danışın. Çoğu hamile kadın için egzersiz çok faydalıdır. Bununla birlikte, yüksek riskli bir hamilelik geçiren veya doğum öncesi iş gücü için risk altında olan kadınlar için, sizin veya bebeğiniz için herhangi bir ek tehdit oluşturmadığından emin olmak için egzersiz doktorunuz tarafından yakından izlenmelidir.
 • Egzersiz yaparken, kan akışı kaslarınız, akciğeriniz ve kalbinize daha fazla oksijen taşımak için iç organlarınızdan (uterus dahil) uzaklaşır. Çok yorucu bir şekilde egzersiz yaparsanız, uterusunuzdaki oksijeni kısıtlayabilirsiniz. Bebeğinizin ihtiyacı olan oksijeni aldığından emin olmak için tavsiye edilen bir kalp atış hızı seviyesine sadık kaldığınızdan emin olun.
 • Hamileliğiniz ilerledikçe, denge merkeziniz değişir ve düşme olasılığı daha yüksektir. Sizi kayma veya düşme riskine sokmayan yüzme, yürüyüş veya düşük etkili aerobik gibi aktivitelere katılın.
 • Egzersiz, vücudunuzun sıcaklığını artırarak bebeğin gelişimini etkileyebilir. Sıcak havalarda egzersiz yaparken dikkatli olun ve egzersiz yaparken daima bol miktarda sıvı aldığınızdan emin olun.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Koronavirüs Hastalarına Büyük Şok! Tedavi Gören Hastalarda Böbrek Yetmezliği Başladı
19 04 2020 - 09:59
Aşırı kahve tüketmek bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilir
18 04 2020 - 18:14
Ücretsiz maske için kod nasıl alınır? Bir kişi kaç maske alabilir?
10 04 2020 - 19:27
Dang humması nedir, belirtileri nelerdir?
8 04 2020 - 14:19
Sağlık Ocağı hangi saatlerde çalışıyor?
6 04 2020 - 11:23