1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Gebelik ve Gebelik Testi Hakkında Bilgiler
Gebelik ve Gebelik Testi Hakkında Bilgiler

Gebelik ve Gebelik Testi Hakkında Bilgiler

A+A-

Gebelik ve Gebelik Testi Nedir?

Dişi üreme hücresi ile erkek üreme hücresinin birleşmesi ve doğuma kadar rahimde büyüyüp gelişimini tamamlamasına gebelik denilmektedir. Bu süreç içerisinde anne adayları fiziksel ve hormonal olarak çeşitli değişiklikler geçirirler. Bu değişikliklerden ilki HCG hormonudur ve anne adayının önce kanında sonrada idrarında görülmektedir.  Bu hormon salınımı sayesinde potansiyel anne adayı evde gebelik testi yaparak gebe kaldığını öğrenebilir. Bunun neticesinde anne adayı doktora başvuru yaparsa eğer doktor anne adayından Beta HCG testi ister ve bu test anne adayının kanına bakılarak HCG hormonu olup olmadığını saptamaya yarar. Bu test hızlı ve son derece güvenilirdir.

Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

İlk defa hamile kalan anne adayları gebelik testi nasıl yapılır? sorusunun cevabını merak ederler. Gebelik testini, isterseniz evde kendi başınıza yapabilirsiniz ya da doktora muayene olarak gebe kalıp kalmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Gebelik ve Gebelik Testi Hakkında Bilgiler

Evde Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Her eczanede kolaylıkla bulabileceğiniz hamilelik testini kullanarak evde erken gebelik testi yapabilirsiniz. Gebelik testi ne zaman yapılır ya da gebelik testi ne zaman yapılmalı diye düşünüyorsanız eğer adet gününüz 1 hafta geciktiyse aldığınız bu testi kullanabilirsiniz. Bu hamilelik testini yaparken dikkat etmeniz gereken hususlar;

  • İdrar bölmesine idrarınız temas etmelidir.
  • Hamilelik test çubuğuna idrarı temas ettirmeden önce üzerinde bulunan sembollerin size doğru (yukarı) baktığına dikkat ediniz.
  • Hamilelik testi içerisinde idrar kabı bulunursa eğer bu kabı kullanmanız işinizi daha kolaylaştıracaktır.
  • İdrarınız idrar bölmesinde 5 saniye kadar kalması gerekmektedir.
  • Hamilelik testi çubuğunda pozitif işaret hamile olduğunuz anlamına gelmektedir ve doktorunuzdan randevu alarak kan testi yaptırabilir hamileliğinizden emin olabilirsiniz.

Yukarıdaki uyarılara ek olarak lütfen hamilelik testi içerisinde bulunan uygulama kılavuzunu okumayı ihmal etmeyiniz. Gebeliğinizden emin olduktan sonra artık gebelik haftası hesaplaması yapabilir ve doğumunuzun ne zaman gerçekleşeceğini tahmin edebilirsiniz

Gebelik Süreci Nasıl İşler?

Gebelik ve Gebelik Testi Hakkında Bilgiler

Sağlıklı bir annede gebelik 9 ay 10 gün sürmektedir. Bazı anne adayları bu süre zarfından önce doğum yapabilir ve bebeğini erken kucağına alabilir. Bu duruma erken doğum denilmektedir ve bebeğin sağlıklı olması için uzman doktorlar elinden geleni yaparlar. Peki, gebelik süreci nasıl işler?

Doktora başvuru yapmadan önce doktorunuzun gebelik hesaplaması yapması ve doğum yapacağınız günü belirlemesi için son adet tarihiniz mutlaka söyleyiniz.

0-4. Hafta

İlk 4 Hafta gebelik için çok önemlidir ve implatasyon yani bebeğin (embriyonun) rahim duvarına tutunması devam eder. Bu süreçte ufak bir kanama sorununuz olursa endişelenmeyin implatasyon kanaması olabilir.

5-8. Hafta

Gebeliğinizin ilerlemesi gayet başarılıdır ve kusma, bulantı, halsizlik gibi normal olan şikâyetleriniz baş göstermeye başlar. Bu haftalar içerisinde bebeğinizin organ sistemleri oluşmaya başlar ve ilk çalışan organı kalptir. &.hafta muayenesinde bebeğinizin kalp atışını duyabilirsiniz. 8. Hafta sonunda bebeğinizin boyu artık 3 cm kadar olmuştur.

9-12 Hafta

Bu haftalarda artık yavaş yavaş bebeğinizin hareketlerini doktor kontrollerinde görebilir ve 10.haftadan sonra artık cinsiyetini öğrenebilirsiniz. 12.hafta sonunda bebeğiniz artık iyice büyümüş ve 5-6 cm boyutuna ulaş ve ağırlığı 14-15 g olmuştur.

13-16. Hafta

Bu haftalarda erken gebelik belirtileri olan mide bulantısı, kusma gibi şikâyetleriniz iyice azalmış ve kendinizi daha iyi hissediyor olacaksınız. Eğer 10. Hafta çocuğunuzun cinsiyetini doktor, çocuğun konumundan dolayı göremediyse size 16.haftada cinsiyetini kesin olarak söyleyecektir. Bebeğinizin artık saçları çıkmaya ve tırnakları oluşmaya başlamıştır. 16. Hafta sonunda bebeğiniz 11-12 cm ve 100 g ağırlığına ulaşmıştır.

17-20. hafta

Bu haftalarda bebeğinizi iskelet yapısı kıkırdaktan kemik haline dönüşmektedir. Artık yavaş yavaş bebeğinizin hareketlerini hissedebilirsiniz. Bebeğiniz artık 25 cm boyunda ve 300 gr ağırlığa ulaşmıştır.

21-24. Hafta

Bu haftalarda bebeğinizin akciğer astarları oksijen alıp verecek kadar incelmeye başlar. 24.Hafta sonunda erken doğum yapan annelerin bebekleri tıbbi müdahaleler ile yaşayabilir durumda olurlar. Bebeğinizin boyu 30 cm kilosu ise 600 gr kadardır.

25-28. Hafta

Bebeğinizin iskelet yapısı sertleşmeye başlar ve kaşları, tırnakları, parmak ve kirpikleri tamamen oluşmuştur. Bebeğinizin cildi yoğunlaşmaya ve şeffaflığını kaybetmeye başlar. 28. Hafta sonunda bebeğiniz 38 cm boyunda ve yaklaşık 1000 gr ağırlığındadır.

29-32. Hafta

Bebeğiniz artık gözlerini açabilir ve dişleri gelişir. Sindirim sistemi tamamen gelişmiştir ve bebeğiniz artık 43 cm boyunda 1.8 kg ağırlığındadır.

33-36. Hafta

Bebeğinizin hıçkırıklarını artık hissedebilirsiniz ve bu durum gayet normal bir durumdur. Ayrıca ikiz bebek bekliyorsanız eğer hazırlıklı olmanızda fazla var çünkü ikiz bebekler genellikle 35-36 haftalarda dünyaya gelirler.

37-40 Hafta

Bebeğiniz artık gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamladı ve onu kucağına alacağınız günleri bekliyor. Bu dönemlerde düzensiz kasılmalar yaşayabilirsiniz. Sağlıklı bir bebek tam olarak 3.5 kg ve 51-53 cm boyutunda doğmaktadır. Bebeğiniz sağlıklı bir gebelik geçirdiyseniz ve herhangi bi rahatsızlığınız yoksa eğer bu ölçülerde olacaktır.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.