Öne Çıkan Konular
 • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
 • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
 • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
 • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
 • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı
G.ALTIN
378,13
DOLAR
6,8159
EURO
7,4151
STERLİN
8,2978
BIST 100
103.024
FAİZ OR.
9,07
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
Gazete Oku
Gazete Oku
Foto Galeri
FOTO Galeri
Video Galeri
Video Galeri

Gebelik Türleri ve Gebelikte Karşılaşılan Sorunlar

Eklenme:
 Gebelik Türleri ve Gebelikte Karşılaşılan Sorunlar

Gebelik evresi tam olarak bebeğin; anne adayının rahmine düşerek gelişmeye ve doğuma kadar büyümeye devam ettiği evredir.Doğuma kadar geçen sürede embriyo sağlıklı gelişiyor ve doğum sorunsuz gerçekleşiyorsa buna sağlıklı gebelik denilmektedir. Gebelikte karşılaşılan sorunlar ve sorulardan önce gebelik çeşitlerinin neler olduğundan bahsetmek daha doğru olacaktır. Bazı gebelik çeşitleri;

 • Normal gebelik
 • Boş gebelik
 • Dış (ektopik) gebelik
 • Yalancı gebelik
 • Mol gebelik
 • Adölesan ( Erkan yaşta) gebelik
 • İleri yaşta gebeliği
 • Riskli gebelik
 • Abortus (Düşük )
 • Kimyasal Gebelik

Gebelik Çeşitleri

Normal Gebelik

Dişi ve erkek üreme hücreleri yumurtalık kanalına (Tubalara) yakın bir yerinde birleşerek bir araya gelir ve daha sonra bölünerek çoğalmaya başlarlar. Bu evrede hem kendi etrafında hem de yumurtalık kanalında yuvarlanarak rahime düşerler ve burada büyümeye, gelişmeye başlarlar. Bu büyüme doğuma kadar devam eder. Gebelik belirlileri ise;  bulantı, kusma, adette düzensizlik veya gecikme vb. etkilerdir. Hafta hafta gebelik takiplerini ve doktorun uyarılarını dinlerseniz sağlıklı bir gebelik geçirmiş ve çocuk dünyaya getirmiş olursunuz.

Boş Gebelik

Halk arasında su gebeliği olarak bilinen ve tıptaki adı anembriyonik gebelik, normal gebelik ile aynı belirtileri göstermektedir. Anne adayının ilk muayenesinde rahim içerisinde gebelik kesesi görülmektedir fakat içerisinde embriyoyu görebilmek için anne adayı 7. Hafta tekrar muayene edilmelidir. 7. Hafta muayenesinde kese içerisinde embriyo ve kalp atışını görülmesi gerekirken bu tıp gebelikte kese içerisi boş görünmektedir. Şayet anne ve baba adaylarında genetik bir sorun yoksa bu gebelik tekrarlanmaz ve kürtaj yolu ile kese alınarak ilk adetten sonra tekrar hamile kalınabilir.

Dış Gebelik

Bu gebeliğin tıptaki adı ektopik gebeliktir ve erkek ve dişi üreme hücrelerinin birleşmesi ve rahime düşmesi sonucu normal gebelik oluşurken dış gebelikte birleşen üreme hücreleri rahime değil tubanı denilen kısma düşmektedir. Bu durumun tanısı erken konulursa eğer ameliyatsız olarak tedavisi mümkündür. Dış gebeliğin ilk evreleri normal gebelik gibidir ama ilerleten evrelerde anne adayı vajinal kanama, kasık ağrısı gibi şikayetlere sahip olur. Böyle bir durumda uzman doktora görünerek hemen müdahale edilmesi gerekmektedir.

Yalancı Gebelik

Gebe olmayan kadınların psikolojik olarak kendilerini gebe hissetmeleri ve normal gebelik belirtileri göstermelerine verilen addır. Bu gebelik türünde kişi anne olmaktan çok uzaktır sadece psikolojik olarak hamile olduğunu düşünmektedir.

Mol Gebelik

Mol gebelik türünde plasenta kütlesini rahim zarına bağlayan ve küçük bir parmağa benzeyen çıkıntıların sağlıklı olarak gelişimini tamamlayamamasından kaynaklanan gebelik türüdür. Bu gebelik sonucunda rahimde farklı kitleler ve tümörler oluşur. Bu gebeliğin belirtisi ise 12. Haftada başlayan kanamadır ve ultrason görüntüleri ile belirlene bilir.

Adölesan Gebelik

Adölesan gebelik yani erken yaşta gebelik anne adayı olan kişinin hem fiziksel hem de psikolojik olarak hazır olmamasından dolayı riskli bir gebeliktir. Bu gebelik türüne en fazla bilinçli olmayan kırsal kesimlerde rastlanmaktadır. Bu gebelik sonucunda bebeğin ya da doğum esnasında annenin hayatını kaybetme riski oldukça fazladır. Dünya Sağlık Örgütü adölesan dönemini 10-19 yaş arası olarak belirlemiş ve bu aradaki gebeliklere Erken yaşta (adölesan) gebelik demiştir.

İleri Yaşta Gebelik

Kadınların fizyolojik olarak gebeliğe en uygun oldukları yaş aralığı 20-30dur. Özellikle 35 yaşından sonra kadınlarda doğurganlık ve gebeliğe elveriş giderek düşmekte ve bu yaştan sonraki kadınlar gebelikte sıkıntı çekmektedirler. İlerleyen teknoloji, yaşam şartları, kariyer planları ve toplumda kadınların sadece çocuk yapmak ve ev hanımı olmaktan fazlası olduğunu göstermek isteyen geleceğin anne adaylarında bu duruma sıklıkla rastlanmaktadır. 35 yaşını aşmış anne adaylarının daha dikkatli ve gözetim altında gebelik sürelerini takip etmeli ve uzmana görünmelidirler.

Riskli Gebelik

 Anne adayının fizyolojik yapısı, yaşı ya da gebeliği zora sokan bir hastalığı olması vb. durumlarında oluşan gebelik türüdür. Bu gebeliğe maruz kalan anne adaylarının özellikle doktor kontrollerini ve gebelik takiplerini titizlik içinde yapmaları gerekmektedir.

Abortus (Düşük)

Muhtemelen anne adayının rahminde bulunan embriyonun gelişimini tamamlayamaması ve rahim ağzına düşmesi sonucu oluşmaktadır.  Anne adaylarında abortus görünmesinin birçok nedeni olabileceği gibi bilenen nedenleri arasında; alkol, sigara ve uyuşturucu kullanımı, aşırı kafein tüketimi, şiddetli hipertansiyon, böbrek hastalıkları, kronik hastalıklar, kontrol edilemeyen şeker hastalığı, genetik bozukluklar vb. sıralanabilir. Anne adaylarının abortus riskine karşı doktor kontrollerini düzenli yaptırmaları gerekmektedir.

Kimyasal Gebelik

Halk arasında sessiz düşük olarak bilinen kimyasal gebelik çoğunlukla dış gebelik ile karıştırılır. Bu iki gebelik arasındaki fark; dış gebelikte embriyo rahim dışında gelişimini tamamlamaya çalışırken kimyasal gebelikte döllenmiş yumurta sağlıklı bir embriyoya dönüşemez ve rahime dışarı düşmeden atılır. Bu gebelikte vücut, genetik olarak bozulmuş bir embriyonun rahimde gelişmesini istemediği için müdahale eder ve rahime düşmeden dışarı atılmasını sağlar.

Gebelikte Sıklıkla Karşılaşılan Sorunlar

Gebelik zehirlenmesi

Halk arasında gebelik zehirlenmesi olarak bilinen preklamsi genellikle gebeliğin 20. Haftasından sonra ortaya çıkan ve tansiyonun 140/90mmHg ( 14’e 9 ) üzerinde olması ve idrarda protein saptanması ile kendini göstermektedir. Bunlara ek olarak ödem de oluşabilir. Bunların nedeni rahim yatağında bulunan kıvrık arterlerin daralması ve plesantanın bebeği besleyememesindendir. Bu sorun hem anne için hem de çocuk için büyük bir sorun oluşturmaktadır ve ölümcül olabilmektedir. Bu durumda acil müdahale edilmesi gerekir.

Kasık Ağrıları

Gebelikte karşılaşılan sorunlardan birisi olan kasık ağrılarının nedeni embriyonun rahim iç duvarına yerleşmeye çalışmasıdır ve genellikle bu süre gebeliğin 4-5 haftasına denk gelmektedir. Bu sorun anne adayının hayatını olumsuz etkileyecek kadar farzla sürmemektedir.

Göğüs Ağrıları

Anne adayının göğüslerindeki değişim sonucunda oluşan ağrılardır. Bu değişimi ise; prolaktin, östrojen ve progestoron hormonları gerçekleştirmektedir. Bu ağrılara engel olmak yada en aza indirmek için göğüs uçlarını uyarmaktan kaçınılmalıdır.

Sık Sık İdrara Çıkmak

Gebelikte ilk 3 ayda rahim büyüme gösterir ve bundan kaynaklı olarak anne adayı sık sık tuvalet ihtiyacı içerisinde olur ve rahim büyümeyi durdurduğu zaman bu şikayetinden kurtulur. Bazen gebeliğin son evrelerinde bebeğin başı mesaneye baskı uygulayabilir ve tekrar bu şikayetler oluşabilir.

Mide Bulanması ve Kusma

Gebeliğin en belirleyici şikayetlerindendir ve anne adayında oluşan hormonal değişiklikler bu şikayeti tetikler. Böyle şikayetleriniz varsa eğer uzman doktora görünüp gebelik testi yaptırabilirsiniz.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Koronavirüs Hastalarına Büyük Şok! Tedavi Gören Hastalarda Böbrek Yetmezliği Başladı
19 04 2020 - 09:59
Aşırı kahve tüketmek bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilir
18 04 2020 - 18:14
Ücretsiz maske için kod nasıl alınır? Bir kişi kaç maske alabilir?
10 04 2020 - 19:27
Dang humması nedir, belirtileri nelerdir?
8 04 2020 - 14:19
Sağlık Ocağı hangi saatlerde çalışıyor?
6 04 2020 - 11:23