1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Gebelik Türleri ve Gebelikte Karşılaşılan Sorunlar
Gebelik Türleri ve Gebelikte Karşılaşılan Sorunlar

Gebelik Türleri ve Gebelikte Karşılaşılan Sorunlar

A+A-

Gebelik Türleri ve Gebelikte Karşılaşılan Sorunlar

Gebelik evresi tam olarak bebeğin; anne adayının rahmine düşerek gelişmeye ve doğuma kadar büyümeye devam ettiği evredir.Doğuma kadar geçen sürede embriyo sağlıklı gelişiyor ve doğum sorunsuz gerçekleşiyorsa buna sağlıklı gebelik denilmektedir. Gebelikte karşılaşılan sorunlar ve sorulardan önce gebelik çeşitlerinin neler olduğundan bahsetmek daha doğru olacaktır. Bazı gebelik çeşitleri;

 • Normal gebelik
 • Boş gebelik
 • Dış (ektopik) gebelik
 • Yalancı gebelik
 • Mol gebelik
 • Adölesan ( Erkan yaşta) gebelik
 • İleri yaşta gebeliği
 • Riskli gebelik
 • Abortus (Düşük )
 • Kimyasal Gebelik

Gebelik Çeşitleri

Normal Gebelik

Gebelik Türleri ve Gebelikte Karşılaşılan Sorunlar

Dişi ve erkek üreme hücreleri yumurtalık kanalına (Tubalara) yakın bir yerinde birleşerek bir araya gelir ve daha sonra bölünerek çoğalmaya başlarlar. Bu evrede hem kendi etrafında hem de yumurtalık kanalında yuvarlanarak rahime düşerler ve burada büyümeye, gelişmeye başlarlar. Bu büyüme doğuma kadar devam eder. Gebelik belirlileri ise;  bulantı, kusma, adette düzensizlik veya gecikme vb. etkilerdir. Hafta hafta gebelik takiplerini ve doktorun uyarılarını dinlerseniz sağlıklı bir gebelik geçirmiş ve çocuk dünyaya getirmiş olursunuz.

Boş Gebelik

Gebelik Türleri ve Gebelikte Karşılaşılan Sorunlar

Halk arasında su gebeliği olarak bilinen ve tıptaki adı anembriyonik gebelik, normal gebelik ile aynı belirtileri göstermektedir. Anne adayının ilk muayenesinde rahim içerisinde gebelik kesesi görülmektedir fakat içerisinde embriyoyu görebilmek için anne adayı 7. Hafta tekrar muayene edilmelidir. 7. Hafta muayenesinde kese içerisinde embriyo ve kalp atışını görülmesi gerekirken bu tıp gebelikte kese içerisi boş görünmektedir. Şayet anne ve baba adaylarında genetik bir sorun yoksa bu gebelik tekrarlanmaz ve kürtaj yolu ile kese alınarak ilk adetten sonra tekrar hamile kalınabilir.

Dış Gebelik

Bu gebeliğin tıptaki adı ektopik gebeliktir ve erkek ve dişi üreme hücrelerinin birleşmesi ve rahime düşmesi sonucu normal gebelik oluşurken dış gebelikte birleşen üreme hücreleri rahime değil tubanı denilen kısma düşmektedir. Bu durumun tanısı erken konulursa eğer ameliyatsız olarak tedavisi mümkündür. Dış gebeliğin ilk evreleri normal gebelik gibidir ama ilerleten evrelerde anne adayı vajinal kanama, kasık ağrısı gibi şikayetlere sahip olur. Böyle bir durumda uzman doktora görünerek hemen müdahale edilmesi gerekmektedir.

Yalancı Gebelik

Gebelik Türleri ve Gebelikte Karşılaşılan Sorunlar

Gebe olmayan kadınların psikolojik olarak kendilerini gebe hissetmeleri ve normal gebelik belirtileri göstermelerine verilen addır. Bu gebelik türünde kişi anne olmaktan çok uzaktır sadece psikolojik olarak hamile olduğunu düşünmektedir.

Mol Gebelik

Gebelik Türleri ve Gebelikte Karşılaşılan Sorunlar

Mol gebelik türünde plasenta kütlesini rahim zarına bağlayan ve küçük bir parmağa benzeyen çıkıntıların sağlıklı olarak gelişimini tamamlayamamasından kaynaklanan gebelik türüdür. Bu gebelik sonucunda rahimde farklı kitleler ve tümörler oluşur. Bu gebeliğin belirtisi ise 12. Haftada başlayan kanamadır ve ultrason görüntüleri ile belirlene bilir.

Adölesan Gebelik

Gebelik Türleri ve Gebelikte Karşılaşılan Sorunlar

Adölesan gebelik yani erken yaşta gebelik anne adayı olan kişinin hem fiziksel hem de psikolojik olarak hazır olmamasından dolayı riskli bir gebeliktir. Bu gebelik türüne en fazla bilinçli olmayan kırsal kesimlerde rastlanmaktadır. Bu gebelik sonucunda bebeğin ya da doğum esnasında annenin hayatını kaybetme riski oldukça fazladır. Dünya Sağlık Örgütü adölesan dönemini 10-19 yaş arası olarak belirlemiş ve bu aradaki gebeliklere Erken yaşta (adölesan) gebelik demiştir.

İleri Yaşta Gebelik

Gebelik Türleri ve Gebelikte Karşılaşılan Sorunlar

Kadınların fizyolojik olarak gebeliğe en uygun oldukları yaş aralığı 20-30dur. Özellikle 35 yaşından sonra kadınlarda doğurganlık ve gebeliğe elveriş giderek düşmekte ve bu yaştan sonraki kadınlar gebelikte sıkıntı çekmektedirler. İlerleyen teknoloji, yaşam şartları, kariyer planları ve toplumda kadınların sadece çocuk yapmak ve ev hanımı olmaktan fazlası olduğunu göstermek isteyen geleceğin anne adaylarında bu duruma sıklıkla rastlanmaktadır. 35 yaşını aşmış anne adaylarının daha dikkatli ve gözetim altında gebelik sürelerini takip etmeli ve uzmana görünmelidirler.

Riskli Gebelik

Gebelik Türleri ve Gebelikte Karşılaşılan Sorunlar

 Anne adayının fizyolojik yapısı, yaşı ya da gebeliği zora sokan bir hastalığı olması vb. durumlarında oluşan gebelik türüdür. Bu gebeliğe maruz kalan anne adaylarının özellikle doktor kontrollerini ve gebelik takiplerini titizlik içinde yapmaları gerekmektedir.

Abortus (Düşük)

Muhtemelen anne adayının rahminde bulunan embriyonun gelişimini tamamlayamaması ve rahim ağzına düşmesi sonucu oluşmaktadır.  Anne adaylarında abortus görünmesinin birçok nedeni olabileceği gibi bilenen nedenleri arasında; alkol, sigara ve uyuşturucu kullanımı, aşırı kafein tüketimi, şiddetli hipertansiyon, böbrek hastalıkları, kronik hastalıklar, kontrol edilemeyen şeker hastalığı, genetik bozukluklar vb. sıralanabilir. Anne adaylarının abortus riskine karşı doktor kontrollerini düzenli yaptırmaları gerekmektedir.

Kimyasal Gebelik

Halk arasında sessiz düşük olarak bilinen kimyasal gebelik çoğunlukla dış gebelik ile karıştırılır. Bu iki gebelik arasındaki fark; dış gebelikte embriyo rahim dışında gelişimini tamamlamaya çalışırken kimyasal gebelikte döllenmiş yumurta sağlıklı bir embriyoya dönüşemez ve rahime dışarı düşmeden atılır. Bu gebelikte vücut, genetik olarak bozulmuş bir embriyonun rahimde gelişmesini istemediği için müdahale eder ve rahime düşmeden dışarı atılmasını sağlar.

Gebelikte Sıklıkla Karşılaşılan Sorunlar

Gebelik Türleri ve Gebelikte Karşılaşılan Sorunlar

Gebelik zehirlenmesi

Halk arasında gebelik zehirlenmesi olarak bilinen preklamsi genellikle gebeliğin 20. Haftasından sonra ortaya çıkan ve tansiyonun 140/90mmHg ( 14’e 9 ) üzerinde olması ve idrarda protein saptanması ile kendini göstermektedir. Bunlara ek olarak ödem de oluşabilir. Bunların nedeni rahim yatağında bulunan kıvrık arterlerin daralması ve plesantanın bebeği besleyememesindendir. Bu sorun hem anne için hem de çocuk için büyük bir sorun oluşturmaktadır ve ölümcül olabilmektedir. Bu durumda acil müdahale edilmesi gerekir.

Kasık Ağrıları

Gebelikte karşılaşılan sorunlardan birisi olan kasık ağrılarının nedeni embriyonun rahim iç duvarına yerleşmeye çalışmasıdır ve genellikle bu süre gebeliğin 4-5 haftasına denk gelmektedir. Bu sorun anne adayının hayatını olumsuz etkileyecek kadar farzla sürmemektedir.

Göğüs Ağrıları

Anne adayının göğüslerindeki değişim sonucunda oluşan ağrılardır. Bu değişimi ise; prolaktin, östrojen ve progestoron hormonları gerçekleştirmektedir. Bu ağrılara engel olmak yada en aza indirmek için göğüs uçlarını uyarmaktan kaçınılmalıdır.

Sık Sık İdrara Çıkmak

Gebelikte ilk 3 ayda rahim büyüme gösterir ve bundan kaynaklı olarak anne adayı sık sık tuvalet ihtiyacı içerisinde olur ve rahim büyümeyi durdurduğu zaman bu şikayetinden kurtulur. Bazen gebeliğin son evrelerinde bebeğin başı mesaneye baskı uygulayabilir ve tekrar bu şikayetler oluşabilir.

Mide Bulanması ve Kusma

Gebeliğin en belirleyici şikayetlerindendir ve anne adayında oluşan hormonal değişiklikler bu şikayeti tetikler. Böyle şikayetleriniz varsa eğer uzman doktora görünüp gebelik testi yaptırabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.