1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. GDO Nedir? GDO’lu Gıdalardan Nasıl Kaçınılır?
GDO Nedir? GDO’lu Gıdalardan Nasıl Kaçınılır?

GDO Nedir? GDO’lu Gıdalardan Nasıl Kaçınılır?

A+A-

Günümüzde süpermarket raflarındaki tüm gıdaların yaklaşık yüzde 60 ila 70'i genetiği değiştirilmiş bileşenler içermektedir. ABD Tarım Bakanlığı'na göre, bunu okuduğunuzda, ABD'de ekilen soya fasulyesinin yüzde 85'i ve mısırın yüzde 45'i genetik olarak işlenecek. Soda, çorba, kraker, çeşniler, bebek maması, şeker ve çeşniler dahil olmak üzere süpermarket raflarında işlenmiş gıdaların yüzde 70-75'inin genetiği değiştirilmiş bileşenler içerdiği tahmin edilmektedir. Bu, bitkisel yağ içeren yiyecekler, soya gibi soya ürün çeşitleri veya mısır nişastası, mısır şurubu, mısır yağı veya soya türevleri ile yapılan herhangi bir yiyecek yiyorsanız, genetik olarak yerleştirilmiş yiyecekleri tüketiyor olabilirsiniz. Korkunç olan şey ise, kesin olarak bilmenin bir yolu olmaması.

GDO Nedir? GDO’lu Gıdalardan Nasıl Kaçınılır?

Hükümet, tüketicilere bir gıdanın genetik olarak değiştirildiğini veya GM bileşenleri içerdiğini söylemeleri için GM gıda üreticilerinin talep etmesini gerektiren bir düzenleme sistemi uygulamamıştır. Dahası, mevcut yasa uyarınca, biyoteknoloji şirketleri, genetiği değiştirilmiş yeni bir gıda ürünü piyasaya sürmeden önce bilgilendirmek veya insan testi yapmak zorunda değildir. Sonuç olarak, GM gıdalar pazarlara dağıtılıyor ve milyonlarca tüketici etiketsiz genetiği değiştirilmiş gıdaları satın alıyor ve tüketiyor. Onlardan biri olmayın. GM yiyeceklerini yemekten nasıl kaçınacağınızla ilgili ipuçları için aşağıya bakabilirsiniz.

Yiyecekler Genetik Olarak Nasıl Değiştirilir?

Genler, her organizmanın taslaklarına benzetilebilir. Teknolojideki büyük ilerlemeler nedeniyle, bilim adamları artık bitkiler, hayvanlar ve hatta mikroplar gibi organizmalardan genetik materyalleri seçebiliyor ve onu başkalarının kalıcı genetik koduna ekleyebiliyorlar.

Örneğin, et suyunda soğuk suda hayatta kalmalarını sağlayan bir gen, domateslere nakledilir ve böylece dona karşı dirençli olurlar. Toprak bakterisinden gelen genler, böcekleri uzaklaştırmak için mısır ve kanola gibi yiyeceklere aktarılır. Doğaya müdahale etmemizin diğer örnekleri: Bakteri genleri içeren patatesler, insan büyüme genlerine sahip "süper" domuzlar, sığır yetiştirme genlerine sahip balıklar ve binlerce bitki, hayvan ve böcek.

GDO Nedir? GDO’lu Gıdalardan Nasıl Kaçınılır?

Genetiği değiştirilmiş bu canlıların daha sonra, çevreye, kendimize ve çocuklarımıza uzun vadeli etkilerin ne olacağı hakkında hiçbir fikrimiz olmadan patentli olarak piyasaya sürülüyor. Son on yılda yapılan birçok araştırma, genetiği değiştirilmiş gıdaların insanlar, evcil hayvanlar, vahşi yaşam ve çevre için ciddi sağlık riskleri oluşturabileceğini ortaya koymaktadır. İnsan üzerindeki etkileri şunları içerebilir: yüksek toksisite riski, antibiyotik direnci, bağışıklık sisteminin baskılanması ve hatta kanser. GDO'ların tarımda kullanılmasının bir sonucu olarak çevre üzerindeki etki, doğanın hassas dengesini tamamen ortadan kaldırabilecek genetik olarak değiştirilmemiş yaşam biçimlerine ve biyolojik kirlenmelere neden olabilir.

Sonuç olarak: DNA ile oynamaya başlamadan önce düzinelerce araştırmaya ihtiyacımız var, çünkü ne olacağını bilmiyoruz. Zaten genetik hakkında ne biliyoruz? DNA elli yıl önce keşfedildi. Doğaya yapılan kurcalamanın bize neye ml olabileceğinin sonuçlarını ciddi bir şekilde düşünmeliyiz. Test edilmemiş genetiği değiştirilmiş gıdalar ve organizmalar tanıtarak ekosistemimizdeki elementleri kalıcı olarak yok edebiliriz. Genetiği değiştirilmiş gıdalarla mücadeleye katılmanızı öneririz. Bunu yapmanın en güçlü yolu, GM ürünlerini desteklememesidir. İşte bu ürünlerden nasıl kaçınacağınızla ilgili bazı ipuçları.

GDO'lu Gıdalardan Nasıl Kaçınılır?

  • Organik gıda tüketerek.

Organik Gıda Üretim Yasası, organik etiketli gıdaların genetiği değiştirilmiş organizmaları içeremeyeceğini öngörmektedir. Yerel pazarlardan ve satıcılardan alın. Doğrudan yerel üreticilerden satın alabileceğiniz çiftçi pazarlarında alışveriş yapın. Onlara ekinlerini nasıl işlediklerini sorun.

  • İşlenmiş yiyecekleri yemeyi bırakın.

İşlenmiş gıdaların çoğu, genetiği değiştirilmiş bitkilerden gelebilecek olan mısır, soya ve kanola türevlerini içerir. Meyveler, sebzeler, filizler ve otlar gibi yiyecekleri tüketmeye özen gösterin.

  • Gıda etiketlerini okuyun.

Malzemeler mısır, soya veya kanoladan geliyorsa, yiyeceği tekrar rafa koyun. “Bu ürün genetiği değiştirilmiş organizmalar içermiyor” diyen yiyeceklerin etiketlerine bakın.

  • Dahil olun, okuyun, araştırın.

Genetiği değiştirilmiş gıdalar için doğru etiketlemenin gerekli olduğunu ve böylece insanların vücutlarına neler yüklediklerini bilmeyi isteyin.

GDO Nedir? GDO’lu Gıdalardan Nasıl Kaçınılır?

Aşağıda listelenen yiyecekler, biyoteknoloji endüstrisi tarafından tarla denetlemelerinde gen değiştirilmiş çeşitler yaratma denemelerinde test edilmektedir.

  • Meyveler: Elma, kiraz, kızılcık, greyfurt, kivi, kavun, papaya, armut, hurma, ananas, erik ve çilek.
  • Sebzeler: Biber, lahana, havuç, karnabahar, mısır, salatalık, marul, hardal, zeytin, soğan, bezelye, patates, turp, kabak, tatlı patates, kiraz domates ve tere.
  • Kuru Gıdalar: Arpa, fasulye, soya fasulyesi, kahve, mercimek, yulaf, patlamış mısır, pirinç, şeker ve buğday.
  • Kuruyemiş ve Tohum: Keten, yerfıstığı, ayçiçeği ve ceviz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.