Sağlık

Gaz Giderici Bitki Çayları Nelerdir?

Bağırsak gazı, yediğimiz yemeklerin çeşitlerine ve midemizin hassasiyetine göre oluşan çok rahatsız edici bir belirtidir. Bağırsak ve midenin bu hareketleri kişinin karın bölgesinde aşırı şişkinliğe ve rahatsızlığa neden olur. Karın ağrısıyla beraber başlayan bu hareketlenme bazen kişiyi utandıracak hale bile gelebilir. Ancak böyle bir durumda çok da karamsar olmaya gerek yok. Çünkü midedeki ve bağırsaklardaki bu rahatsızları giderecek birçok doğal bitki çayı tarifi var. Bu bitki çaylarıyla gazı ortadan kaldırmak mümkün.

Anason Çayı

Bağırsak gazını gidermek için en çok bilinen bitki çaylarından biri olan anason çayı şişkinliğin inmesine yardımcı olurken sindirim sistemini de hızlandırmaya yarar. Bir bardak kaynamış suya dört anason yıldızı atıp on dakika bekleterek içilen çay her öğünden sonra içilmelidir. Ancak bu çayın hamile kadınlara önerilmediğini de belirtmekte fayda var.

Rezene Çayı

Birçok gastrointestinal ve sindirim sıkıntılarında kullanılan rezene mide ve bağırsak kramplarının yanında şişkinlik ve bağırsak gazının giderilmesinde de kullanılır. Bu çayın içine biraz kakule koyarak bağırsak gazından hızlı bir biçimde kurtulmanız mümkün. Bir buçuk yemek kaşığı rezeneye yarım yemek kaşığı kakuleyi bir bardak kaynamış suya ekleyin. Üstü kapalı bir biçimde on dakika kadar bekletin. Bütün öğünlerin ardından içtiğinizde mide ve bağırsaklarınızdaki gazdan çabucak kurtulabilirsiniz.

Zencefil Çayı

Yüzyıllardır birçok sindirim sistemi rahatsızlığı için kullanılan zencefil çayı bu tür rahatsızlıklar için bire birdir. Bu bitkinin içinde bulunan gingerol ve antiemflamasyon, gaz ile şişkinlik sebebiyle oluşan rahatsızlığın giderilmesine yardımcı olur. Zencefil çayını hazırlamak için bir bardak suyu kaynama noktasına getirin ve içine doğradığınız zencefil kökünü ilave edin. Ateşi kısarak birkaç dakika kaynatın. Bir süre sonra zencefili içinden alıp limon ve balı suya ekleyin. Çay ılıdığında öğünlerden sonra içebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu