Mideniz için Geç Kalmayın: Gastrit Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Mide iç duvarında bulunan mukoza katmanında meydana gelen iltihaplanma ve aşınma halinde görülen bir sorun olan gastrit, genellikle bakteri kökenli olduğu görülen bir problemdir. Midede yüzeysel bir hasar olarak derine inmese de ilerlediği takdirde kanserden ülsere kadar pek çok ciddi hastalığın kapılarını açan gastrit belirtileri hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Gastrit Belirtileri Nelerdir? Akut gastrit ve kronik gastrit […]

29.10.2018 - 19:03
29.10.2018 - 19:09
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Mide iç duvarında bulunan mukoza katmanında meydana gelen iltihaplanma ve aşınma halinde görülen bir sorun olan gastrit, genellikle bakteri kökenli olduğu görülen bir problemdir. Midede yüzeysel bir hasar olarak derine inmese de ilerlediği takdirde kanserden ülsere kadar pek çok ciddi hastalığın kapılarını açangastrit belirtilerihakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

gastrit belirtileri

Gastrit Belirtileri Nelerdir?

Akut gastrit vekronik gastrit belirtilerişeklinde iki ayrı başlıkta incelenmesi gereken gastrit sorunsalı, kişilerde sürekli olarak tekrarlayabilen ataklara ve ciddi rahatsızlıklara neden olmaktadır.

Akut gastrit ani başlangıçlı ve kısa süreli olmakla birlikte kronik türde ise uzun süreli şikayet varlığı ve sık tekrarlar görülür. Genelde çevresel faktörler ve yanlış beslenme neticesinde görülen gastritin tedavisi için öncelikle bu nedenlerin tespit edilerek ortadan kaldırılması gerekmektedir. Aksi takdirde mide kanseri tedavisi gerektirebilecek kadar ciddi tablolar oluşabilmektedir.

Belirtileri farklı kişilerde farklı şekillerde görülengastrityaygın olarak hazımsızlık ve midede ağrı şeklinde yansır. Kronikleşen vakalarda şikayetler şiddet kazanırken akut durumlarda şikayetler hem daha az hem de geçicidir.

gastrit belirtileri

Gastrit Olduğumu Nasıl Anlarım?

Gastrit belirtileribelirtildiği üzere kişiden kişiye değişkenlik göstermekle yaygın belirtiler

  • Midede ağrı
  • Hazımda güçlük
  • Mide bulantısı
  • Geğirme ve hıçkırık
  • İştahta azalma
  • Sarı ya da yeşil renkte kusma

şeklinde sıralanabilir.

Gastriti anlamanın yollarıarasında bu belirtilerin varlığı yer aldığı gibi farklı testlerle doktorların kesin tanı koyması mümkün olmaktadır. Kan testi sayesinde H. pylori isimli bir bakterinin varlığı kontrol edilmekte, bu bakterinin varlığından enfeksiyondan ileri gelen gastrite karar verilmektedir.

gastrit belirtileri

Bir diğer yöntem de dışkı testi olmakta ve dışkı aracılığıyla yine aynı şekilde bakteri varlığı teyit edilmektedir.

İlerleyen durumlarda doktorlar endoskopi yöntemine başvurmakta, bu sayede mide içine bir tüp yardımıyla girilerek kamera görüntülemesi alınmakta ve şüphelenilen dokulardan örnek alınabilmektedir.

Baryum görüntüleme X-ray yöntemi ise endoskopiden farklı olarak anestezi gerektirmemesiyle avantaj sağlarken kişinin baryum içmesiyle birlikte daha net görüntüler alınmasına olanak verir.

Radyoaktif özellikli karbon içen kişinin bir şişe içerisine üflemesiyle gerçekleştirilen bir test olan üre nefes testi degastrit testiolarak kullanılmakta ancak görüntüleme yöntemleri daha yaygın şekilde tercih edilmektedir.

Bir diğer yaygın mide problemi olanMide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? konusu hakkında yazımızda detayları bulabilirsiniz.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim