TV – Monitördeki Game Mode (Oyun Modu) Ne Anlama Geliyor?

NAVİGASYONTV – Monitördeki Game Mode (Oyun Modu) Ne Demektir?Oyun Modu Giriş Gecikmesini (Input Lag) DüşürürOyun Modunun Diğer İşlevleri Muhtemelen daha önce televizyon ya da monitörünüzün görüntü düzenleme menülerini kurcalarken Game Mode ya da Oyun Modu şeklinde bir seçenek dikkatinizi çekmiştir. Pek çok kişi bunun ne olduğunu bilmiyor ve biz de Game Mode nedir, Oyun Modu […]

04.09.2018 - 12:34
30.06.2019 - 16:14
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Muhtemelen daha önce televizyon ya da monitörünüzün görüntü düzenleme menülerini kurcalarken Game Mode ya da Oyun Modu şeklinde bir seçenek dikkatinizi çekmiştir. Pek çok kişi bunun ne olduğunu bilmiyor ve biz de Game Mode nedir, Oyun Modu nedir sorularınıza yanıt vereceğiz.

TV – Monitördeki Game Mode (Oyun Modu) Ne Demektir?

Oyun Modu Giriş Gecikmesini (Input Lag) Düşürür

Başlamadan önce temel mantığı öğrenelim. Muhtemelen televizyon ya da bilgisayar monitörünüzün video kablolarına bağlı boş bir ekran olmadığını biliyorsunuz. ‘Akıllı’ diye tabir ettiğimiz web bağlantılı özelliklere sahip olmayan bir ekranda dahi o plastik kasanın altında saklı olan pek çok elektronik parça, işlemci, bellek ve diğerleri yer alıyor.

Elbette bir monitör hiçbir zaman için geleneksel bir PC kadar karmaşık değil fakat burada anlatmak istediğimiz şey, televizyon ya da monitörlerin günümüzde çok daha fazla özelliğe sahip oldu. Aynı zamanda monitörünüz bilgisayardan, DVD oynatıcıdan ya da oyun konsolundan gelen dijital girileri çevirip görünür bir resim haline getirmek için pek çok işlem yapıyor.

Yani modern ekranlar bilgisayar parçalarına sahip. Bu yüzden de basit televizyonlar ya da eski tüplü monitörlerin aksine, görüntüler doğrudan ekranın kendisine transfer edilmiyor. Ekran video kablosundan sinyal aldığında çok kısa bir süre geçiyor ve ardından render edilen görüntü ekrana yansıtılıyor. Bu sırada da televizyon ya da monitörünüz görüntüyü işleyerek parlaklık, kontrast ve renk düzeltmesi gibi çeşitli ayarlar uyguluyorlar. Tüm bu geçen süreye ise input lag yani giriş gecikmesi adı veriliyor.

Tipik bir bilgisayar monitörünün içinde yer alan anakart örneği.

Input lag insan gözünde genellikle çok düşük miktardadır ve pek çok modern LDC ekranda 5 ile 10 milisaniye (ms) arasında gerçekleşir. Yani çoğu zaman problem yaratmaz. TV’nizin sesi doğru şekilde senkronize olduğu müddetçe, beyniniz saniyenin 100’de 1’i gibi bir farkı algılamaz. Fakat PC’de ya da konsolda oyun oynayan kişiler için input lag – giriş gecikmesi fark yaratabilir. Hızlı nişan alma oyunlarında ya da hareketli dövüş oyunlarında 10 ms önemli bir rakam olabilir.

İşte tam da bu noktada Oyun Modu – Game Mode kısmına geliyoruz. Bazı monitör ve televizyonlarda oyun modunu aktif ettiğinizde ekrandaki tüm bu işlemler çok daha hızlı hale geliyor ve gecikme azalıyor. Örneğin 10 ms’lik gecikme 6 ms civarlarına düşüyor ve bu da kimi oyuncular için ciddi fark demek. Hatta öyle ki, bazı yüksek teknolojili TV ya da monitörlerde yüksek yenileme hızlarıyla (refresh rate) gecikme oranı 1 ms’ye kadar düşebiliyor.

Giriş gecikmesini düşüren ve bunu belirten bir TV’de Game Mode örneği.

Oyun Modunun Diğer İşlevleri

Maalesef Game Mode her zaman giriş gecikmesini düşürmüyor çünkü iki anlama sahip. Eğer TV ya da monitörünüz oyun amaçlı üretilmediyse, içinde yer alan oyun modu özelliği input lag ile alakalı olmayabilir.

Bu durumda Game Mode’un sadece bir diğer renk profili olma ihtimali var. Menüde Oyun Modu ile başka seçenekler de görebilirsiniz. Örneğin daha mavi tona sahip normal mod, sıcak renklere ve yüksek kontrasta sahip olan film modu, parlaklığın artırıldığı spor modu gibi seçenekler olabilir. Oyun modu da bunların arasında yer alıyorsa, sadece ekranda renk değişikliği yapacaktır ve gecikme düşmeyecektir.

Bu Samsung monitörde görüldüğü üzere Oyun Modu sadece renk değişikliği yapıyor.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim