Teknoloji

TV – Monitördeki Game Mode (Oyun Modu) Ne Anlama Geliyor?

Muhtemelen daha önce televizyon ya da monitörünüzün görüntü düzenleme menülerini kurcalarken Game Mode ya da Oyun Modu şeklinde bir seçenek dikkatinizi çekmiştir. Pek çok kişi bunun ne olduğunu bilmiyor ve biz de Game Mode nedir, Oyun Modu nedir sorularınıza yanıt vereceğiz.

TV – Monitördeki Game Mode (Oyun Modu) Ne Anlama Geliyor?

TV – Monitördeki Game Mode (Oyun Modu) Ne Demektir?

Oyun Modu Giriş Gecikmesini (Input Lag) Düşürür

Başlamadan önce temel mantığı öğrenelim. Muhtemelen televizyon ya da bilgisayar monitörünüzün video kablolarına bağlı boş bir ekran olmadığını biliyorsunuz. ‘Akıllı’ diye tabir ettiğimiz web bağlantılı özelliklere sahip olmayan bir ekranda dahi o plastik kasanın altında saklı olan pek çok elektronik parça, işlemci, bellek ve diğerleri yer alıyor.

Elbette bir monitör hiçbir zaman için geleneksel bir PC kadar karmaşık değil fakat burada anlatmak istediğimiz şey, televizyon ya da monitörlerin günümüzde çok daha fazla özelliğe sahip oldu. Aynı zamanda monitörünüz bilgisayardan, DVD oynatıcıdan ya da oyun konsolundan gelen dijital girileri çevirip görünür bir resim haline getirmek için pek çok işlem yapıyor.

Yani modern ekranlar bilgisayar parçalarına sahip. Bu yüzden de basit televizyonlar ya da eski tüplü monitörlerin aksine, görüntüler doğrudan ekranın kendisine transfer edilmiyor. Ekran video kablosundan sinyal aldığında çok kısa bir süre geçiyor ve ardından render edilen görüntü ekrana yansıtılıyor. Bu sırada da televizyon ya da monitörünüz görüntüyü işleyerek parlaklık, kontrast ve renk düzeltmesi gibi çeşitli ayarlar uyguluyorlar. Tüm bu geçen süreye ise input lag yani giriş gecikmesi adı veriliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu