Nedir?

Galata Kulesi Nedir? Galata Kulesi’nin Hikayesi ve Efsaneleri Nelerdir?

Eskiden, İsa Kulesi olarak bilinen Galata Kulesi’nin inşa tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber M.S 500’lü yıllarda olduğu söylenir. Galata Kulesi, bölgenin en eski ve en önemli eseri olarak sayılır. Romalılar, Venedikliler, Cenevizliler ve Osmanlılar kuleyi farklı amaçlar için kullanmıştır.

Galata Kulesi Nerede

Galata kulesi Beyoğlu’nda, Bereketzade mahallesi,  Galata Kulesi sokağında yer alır.

Galata Kulesine Nasıl Gidilir?

Galata Kulesine çeşitli ulaşım çeşitleri kullanılarak rahatlıkla gidilebilir.  Bunlar özel araç ya da toplu ulaşım araçlarıdır.

Özel Araç ile Nasıl Gidilir?

Tarlabaşı yolundan Taksim’e çıkarken sol tarafta Galata Kulesi tabelasından girerseniz Galata Kulesine ulaşacaksınızdır. Kulenin çevresinde park alanları bulup, arabanızı park edebilirsiniz.

Toplu Ulaşım İle Nasıl Gidilir?

İlk olarak Taksim’e ulaşılması gerekmektedir. Sonrasında İstiklal Caddesi’nin sonuna gelip yaklaşık 500 metre bir yürüyüş ile kuleye varılır.

Eminönü tarafından ulaşmak için ise; Karaköy yolunu kullanarak Bankalar Caddesi’nin yokuşunu çıkarsanız kuleyi bulabilirsiniz.

Galata Kulesi 2018 Giriş Ücreti Nedir?

Galata Kulesi’ni sabah saat 9.00 ile akşam saat 19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Giriş ücretleri ise;

  • Türk ziyaretçiler 10 TL,
  • Öğrenciler 5 TL,
  • Yabancı (turist) ziyaretçiler 25 TL,
  • 5 yaş altındaki çocuklar içinse ücretsizdir

Müze kartı veya sarı kart geçersizdir.

Galata Kulesi Efsaneleri

  • En eski ve en çok bilinen Galata Kulesi efsanesi aslında Galata Kulesi’nin en güzel efsanedir. Romalıların inandığı kule efsanesi şöyledir. Eğer bir erkek ve bir erkek Galata Kulesi’ne ilk kez beraber çıkarlarsa, onlar kesinlikle evlenirmiş. Ama bu kişilerden biri daha önce kuleye çıkmışlarsa, bu tılsım gerçekleşmezmiş.
  • Bir diğer efsane ise hakkında çok az bulunan ve masalımsı olan bir efsanedir. Galata Kulesi ve Kız Kulesi birbirlerine aşıktırlar ama aradaki büyük boğaz nedeniyle kavuşamazlar. Günden güne hem aşkları hem de özlemleri artar. Günlerden bir gün Hezarfen Ahmet Çelebi kuleye tırmanır ve Galata’nın ısrarlarına dayanamayarak yıllardır biriktirdiği aşk mektuplarını da yanına alır. Salacak sahilinin yakınındaki Kız Kulesi’ne mektupları ulaştırır. Mektuplardan sonra Kız Kulesi aşkının karşılıksız olmadığını anlar ve mektupların ardından daha da güzelleşmeye başlar. Bunun sayesinde Galata da sevgisinin karşılıksız olmadığını anlar. Galata Kulesi’nin ve Kız Kulesi’nin birbirine olan aşkları onların yüzyıllara ve savaşlara meydan okumalarını sağlar ve hep güzel kalırlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu