1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Gaita Testi Nedir? Neden Yapılır?
Gaita Testi Nedir? Neden Yapılır?

Gaita Testi Nedir? Neden Yapılır?

A+A-

Gaita, bir çeşit dışkı testi olarak geçmektedir. Gaita tahlili hastanın bağırsaklarında ya da karnında yaşadığı şikayetler sonucunda yapılır. Bu testin önemli bir tarama testi olduğunu söyleyebiliriz. Dışkı testi sonucu rahatsızlığın nedenleri hakkında kesin bilgi vermektedir. Bağırsaklarda herhangi bir bakterinin olup olmadığının anlaşılması açısından yardımcı olur. Doktorlar çeşitli sebeplerden dolayı gaita testini istemektedir. Bunun en yaygın nedenlerinden biri bağırsak enfeksiyonları şüphesinin bulunmasıdır. Test için verilen dışkının idrara temas edilmemesine dikkat edilir.  Gaita testinin neden yapıldığını daha detaylı olarak inceleyelim;

Gaita Testi Neden Yapılır?

  • Kolon kanseri teşhisi
  • Parazitlerin dışkıda üreyip üremediğinin tespit edilmesi
  • Kabızlık
  • İshalin nedenlerini belirlemek
  • Dışkıda iltihap bulunup bulunmadığını tespit etmek
  • Parazit yumurtalarını saptamak
  • Bağırsaklarda ülserasyonların olup olmadığını gözlemlemek

Sindirim sisteminde yaşanan bazı sorunlarda da gaita testi yapılmaktadır. Özellikle 50 yaş üzeri hastalardan daha sık gaita testi istenmektedir. Bunun sebebi ise 50 yaş üstü bireylerde kolon kanserinin erken teşhisini yapmaktır. Bağırsak enfeksiyonlarında genel olarak hızlı bir iyileşme süreci gözlemlenir.

Test öncesinde birkaç gün özel diyet uygulanır. Kırmızı et tüketilmemeli ve c vitaminli sebze ve meyveler yenmemelidir. Çiğ gıdalar tüketilmemelidir. Taze dışkı da test yapılmaktadır. Kişi bir saat içerisinde labaratuar da bulunmalıdır. Bunun sebebi ise laktoz parçalanabilir ve sizden alınan örnekte sonuç yanlış veya yanıltıcı çıkabilir. Dışkı da gizli kan negatif olmalıdır. Bu normal bir durum olduğunu gösterir.

Test Sonucu Ne Anlama Gelir?

Gaita testi sonucu negatif çıkarsa, herhangi bir mikroba rastlanılmadığı saptanır. Bu da sağlıklı olduğunuz anlamına gelir. Test sonucu pozitif çıkarsa, bu rahatsızlığa yol açan mikropların gözlemlendiği ve tedavi edilmesi gerektiği anlamını taşır. Ayrıca bağırsak ya da mide kanalında herhangi bir yerde kanamanız olduğunu gösterir. Bu tetkik sonucunda uygun antibiyotik tedavisi belirlenerek uygulanır. Kişi daha sonrasında günlük yaşantısına döner.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.