Sağlık

FUE Saç Ekimi Nedir? FUE Yöntemi İle Sakal ve Kaş Ekimi

Saç ekimi son birkaç yılda önemli gelişme kaydetti. Bir

saç ekimi

tekniği olan FUE yöntemi şimdiye kadar mükemmel sonuçlar veren, minimal invaziv bir saç restorasyon tekniğidir. Birçoğu için, Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE) yeni bir tedavi yöntemi olabilir, ancak yeni değildir. 2000 yılı başlarından beri var olmuştur. Ancak yine de en yeni saç ekimi yöntemi olarak kabul edilmektedir. Peki, FUE saç ekimi nedir?

FUE ve FUT Yöntemi Arasındaki Fark Nedir?

FUE ve FUT yöntemi arasındaki farkı anlamak için, saç ekimi işlemine ilişkin temel bir anlayışa sahip olmanız gerekir. Tedavi söz konusu olduğunda saç ekimi yöntemleri iki aşamaya ayrılır. Ekstraksiyon fazı ve plantasyon fazı. Ekstraksiyon aşamasında, cerrah verici saçları ayıklar. Saç greftlerinin çıkarıldığı bölgeye donör alan adı verilir. Ekstraksiyon fazı tamamlandığında plantasyon safhası başlar. Plantasyon aşamasında, alıcı alanı olarak da bilinen saçsız bölgede küçük kesiler yapılır. Hasat edilen kıllar daha sonra bu kesilere dikkatle yerleştirilir ve nakil tamamlanır.

Plantasyon safhası ile ilgili olarak, FUE ve FUT arasında bir fark yoktur.  Bununla birlikte, farkın bulunduğu çıkarma fazıdır. FUT yönteminde, donör alanından kıllı bir derinin doğrusal bir şeridi çıkarılır. Bu şerit, plantasyon için kullanılan binlerce kıl folikülü içerir. Şerit dikkatle ekim için saç folikülleri ayırmak için güçlü bir mikroskop altında eksize edilir.

Öte yandan, FUE saç derisinden bir şerit çıkarmaz. Saç foliküllerini teker teker çıkarır. Gerekli greft sayısı elde edildiğinde, doktor plantasyon aşamasına geçmektedir. FUE saç ekimi nasıl yapılır sorusuna da bu şekilde yanıt vermek mümkündür.

FUE Saç Ekimi Nedir? FUE Yöntemi İle Sakal ve Kaş Ekimi

FUE Saç Ekiminin Faydaları Nelerdir?

FUE saç ekimi yöntemi, FUT yöntemine göre bazı avantajlar sunmaktadır. İşte FUE saç ekimi için en önemli avantajların bir listesi:

 • Minimal invaziv: FUE yönteminin uygulanması, saç ekimi işlemini minimal invaziv hale getirdi. Birçok kişi kafasından bir şerit çıkarılması konusunda rahat değildir.
 • Daha az iz: FUE birçok küçük yara izi üretse de, insanlar bu küçük izleri, FUT yöntemiyle oluşan büyük bir yara izine tercih etmektedir. FUE tarafından üretilen küçük izler pek görülmez. Dahası, çevreleyen kılların altında saklanmaları kolaydır.
 • Daha kısa iyileşme süresi: Saç ekimi yaptırmak isteyen kişiler için kesinti büyük bir endişe kaynağıdır.  FUE, önemli ölçüde daha az kesinti sağlar. Aslında, ertesi gün işinize geri dönebilirsiniz.
 • Dikiş yok: FUE saç ekiminde dikişe gerek yoktur. Bu, daha hızlı iyileşmeyi sağlar ve dikişlerden enfeksiyona yakalanma olasılığını ortadan kaldırır.
 • Doğal sonuçlar: Her bir greft bireysel olarak ekildiği için, saç büyümesinin yönü, en iyi ve en doğal görünümlü sonuçların elde edilmesi için implante edilir. Folliküler Ünite Ekstraksiyon yöntemi ile estetik açıdan memnun olmama şansı yoktur.

FUE Saç Ekimi Öncesinde Bilmeniz Gerekenler

Bir saç ekimi ameliyatın karar vermeden önce çok düşünmesi gerekir. Buna karar verdikten sonra ise işlemle alakalı olabildiğince kendinizi eğitmelisiniz. FUE saç ekimi uygulamasını planlıyorsanız , işlem hakkında mümkün olduğunca bilgilenmek önemlidir. Bu yalnızca ameliyattan en iyi şekilde faydalanmanızı sağlamaz, aynı zamanda ameliyat için iyi hazırlanmanıza yardımcı olur. FUE saç ekimi öncesinde bilinmesi gerekenler şu şekildedir:

En İyi Cerrahı Seçin

Saç ekimi sonucunuz doğrudan ameliyatı yapan kişinin deneyim ve cerrahi becerilerine bağlıdır. Bu nedenle, asla cerrahınızın deneyimlerinden ödün vermeyin. Sadece saç restorasyonu konusunda uzmanlaşmış ve birkaç yıl FUE saç ekimi yapan bir tecrübeye sahip bir cerrah ile anlaşın.

FUE Saç Ekimi İçin Artı ve Eksiler

Diğer cerrahi işlemler gibi, FUE saç ekiminin de artı ve eksileri vardır. Cerrahınızla avantajlar ve dezavantajlar hakkında tartışın. Ayrıca, ilgili riskler hakkında doktorunuza danışın.

Hazırlanma ve Bakım

Ameliyat öncesi ve sonrası bakımın yanı sıra iyileşme sürenizi de cerrahınızla görüşmeyi unutmayın. Cerrahınız iyileşme süresi hakkında mümkün olan en iyi şekilde size rehberlik edebilmelidir. FUE saç ekimi ile ilgili riskleri ve komplikasyonları önlemek için ne yapabileceğinizi doktorunuza sorun.

Risk Faktörü

Folliküler Ünite saç ekimi minimal invaziv, çok güvenli bir işlem olsa da, sonuçta bir dereceye kadar risk ve komplikasyon içeren bir ameliyattır. Bu nedenle, muhtemel yan etkilere dikkat etmek çok önemlidir. Kafa derisinin kanaması, şişmesi ve uyuşması bazı çok yaygın yan etkilerdir ancak hepsi geçicidir ve birkaç hafta içinde hafiflemelidir.

Arkadaşlarınız ve Ailenizle Konuşun

Gerçek şu ki, hiç kimse arkadaşlarınız ve ailenizden daha dürüst bir tavsiye veremez. Bir saç ekimine ihtiyacınız olup olmadığına karar vermeden önce bu kişilerin görüşlerini almak harika bir fikirdir.

Gerçekçi Beklentiler

Sonuç hakkında gerçekçi bir beklentiye sahip olmak çok önemlidir. Saç ekimi sonucunuz öncelikle mevcut saç dökülmesine veya kellik derecesine bağlı olacaktır.

FUE Saç Ekimi Yöntemi Neden Sık Tercih Ediliyor?

Devam eden bir saç dökülmesini kalıcı olarak düzeltmenin etkili bir yolunu mı arıyorsunuz? Erkek tipi saç dökülmesini azaltmak için FUE saç ekimi yaptırmayı deneyebilirsiniz.Saç ekimi işlemindeki gerçekleşen sürekli gelişmeler, tedaviyi her zamankinden daha iyi hale getirmiştir. Aslında, şimdi en az yan etkileri olan ve hiçbir komplikasyonu olmayan bir ameliyat görüyoruz. Evet, Folliküler Ünite Ekstraksiyonu saç ekiminden bahsediyoruz. Saç folliküllerini çıkarmak için FUE tekniğinin uygulanması, cerrahiyi daha iyi hale getirmek için yapılan önemli bir adımdır.

FUE saç ekimi, donör alandan kıl follikülleri çıkarmak için uygulanan modern bir yöntemdir.  FUE saç ekimi nakli sırasında, donör saç foliküllerinin çıkarılması için özel olarak tasarlanmış bir araç kullanılır. Kafa derisinin kesilmesi ve dikilmesini gerektirmez ve bu, minimal invaziv bir cerrahi olmasını sağlar. FUE saç ekiminin avantajlarına bir göz atın:

 • Transplantasyon için sadece iyi saç follikülleri: FUE, saç ekimi için kaliteli saç follikülleri seçmek konusunda cerrahın tam kontrolü sağlar. Saç foliküllerinin seçimi üzerindeki bu kontrol, saç ekiminde önem kazanmaktadır.
 • Minimum iz oluşumu: FUE saç ekimi tekniği, hasta saç ekimi izleri önlemek istediğinde kullanılır. Yara izi olmadan bir saç ekimi yapılması neredeyse imkansız olmasına rağmen, FUE çok küçük olan ve görülemeyen yara izlerine neden olur.
 • Minimal kanama: FUE saç ekimi önemli bir özelliktir. FUE herhangi bir kesi yoluyla gerçekleştirilmez ve bu nedenle dikişe de ihtiyaç duyulmaz. Aslında cerrah, grefti çıkarmak için çapı 0,1 mm’den küçük olan küçük bir alet kullanır, bu nedenle kanama da minimumdur.
 • Hızlı toparlanma: FUE aç ekimi, saç derisinin kesilmesi ve dikilmesini gerektirmeyen, minimal invaziv bir tekniktir. Bu nedenle, vücut dokuları üzerinde çok fazla müdahale gerektirmez. Bu özellik sayesinde, FUE saç ekiminde iyileşme süreci daha hızlıdır.

FUE Saç Ekimi Nedir? FUE Yöntemi İle Sakal ve Kaş Ekimi

FUE Sakal Ekimi Yöntemi

Gür bir sakala sahip olmayan bütün erkekler, bu konuyla alakalı sorun yaşamaktadır. Ancak artık bu bir sorun değildir ve çözümü bulunmaktadır. FUE sakal ekimi ile yüzdeki kıl yoğunluğunu arttırabilirsiniz. Yüz sakal ekimi için daha az greft gerektiğinden, FUE tercih edilen bir seçenek olarak düşünülmektedir. FUE, saç ekiminde kullanılan modern bir yöntemdir.  FUE yönteminde cerrah her saç folikülünü birer birer çıkarır ve onları insan vücudunun dışında canlı tutmak için yapay bir çevrede toplar. Yeterli sayıda kıl folikülü çıkarılırsa, ameliyatın bir sonraki aşaması cerrahın bu folikülleri ekmesiyle sonuçlanır.

İstenen sayıda kıl follikülü çıkardıktan sonra, cerrah lokal anestezi uygulamasını, transplantasyona ihtiyaç duyan yüz bölgelerine uygular. Daha sonra, alıcı bölgede farklı açılardan küçük kesiler yapılır. Kıl folikülleri daha sonra ameliyatı sonuçlandırmak için minik deliklere dikkatlice ekilir. FUE sakal ekimi yönteminin bazı önemli faydaları şunlardır:

 • FUE ile yapılan bir sakal ekimi nakli, kesi veya dikişe ihtiyaç duymaz.
 • Minimum kanama ve hızlı toparlanma içerir. Cerrahiye bağlı şişme ve rahatsızlıklar birkaç gün içinde ortadan kalkar.
 • FUE uzun çizgisel bir iz oluşumuna izin vermez. Bunun yerine, kolayca gizlenebilen küçük iğne deliği izlerine neden olur.

FUE Yöntemi ve Kaş Ekimi

Sık sık gözlerimizle kendimizi ifade ettiğimiz söylenir, ancak yalnızca hislerimizi ifade etmeye yardım eden gözler değil, kaşlarımızla da kendimizi ifade ediyoruz. Kaşlarımız heyecanlı, şaşkın, sempatik veya sıkılmış olduğumuzda yüzü çerçevelemeye ve ifade vermeye yardım ediyorlar.

Hepimiz saçları olmadan harika görünen erkek ve kadınları düşünebiliriz, ancak herkes bu şekilde görünmeyebilir. Saç dökülmesinde başka kişilerin iyi görünüp görünmediklerini sık sık etkileyen etken genellikle kaşlarıdır. Genellikle, güçlü kaşları olan erkekler ve kadınlar, kaşları zayıf olanlardan daha iyi göründükleri düşünülür. Bunun nedeni, saç çizgileri eksik olmasına rağmen yüzlerini süslemelerine yardımcı olmak için halen güçlü kaşlara sahip olmalarıdır.

FUE Saç Ekimi Nedir? FUE Yöntemi İle Sakal ve Kaş Ekimi

Kaşlar yüzde oldukça önemli bir yere sahip olsa da kimi zaman bazı kişilerin kaşlarında sorunlar olduğu için görünümlerini etkileyebilmektedir. Bu noktada ise kaş ekimi işlemi devreye girer. Kaş ekimi işleminde FUE yöntemi kullanılmaktadır. İşlem sırasında cerrahlar hastanın boynunun arkasındaki ense bölümündeki saç greftlerini kullanır. Bu bölgedeki saçlar incedir ve başın geri kalan kısmındaki saçlardan daha kısa bir sürede büyür, bu nedenle kaş ekimi için idealdir.

Kullanılan işlem , foliküler ünite ekstraksiyonu (FUE) tekniğidir, bu yöntem her foliküler üniteyi ekimden önce tek tek çıkarmak anlamına gelir. Her tekli saç folikülü titizlikle tek tek yerleştirilir ve saç zaten kaş kıllarıyla aynı yönde büyür.

FUE kaş ekimi hem kadınlar hem de erkekler için doğru bir yöntemdir.

FUE Saç Ekimi İşlemine Hazırlanma

FUE tekniği ile yapılan saç ekimi saç derisinden güçlü kıl folliküllerini çıkartmayı ve bunları kafa derisinin kel bölgelerine ekmeyi içerir. FUE saç ekimi yöntemini neden seçmeniz gerektiği konusunda kararsızsanız bu yöntemin avantajlarından birkaç tanesini öğrenmek isteyebilirsiniz. FUE saç ekimi daha doğal görünümlü sonuçlar verir, daha az yara izi riski vardır ve çok daha ağrısız bir işlem olduğu kadar saha az invaziv bir işlemdir.

İyileşme zamanı cildin türüne bağlıdır ve kızarıklık yaklaşık 4-5 gün içinde kendiliğinden iyileşir. Cerrahlar, hastaları bir hafta egzersiz yapmamaya konusunda uyarır, ancak günlük aktiviteleri gerçekleştirebilirsiniz.

FUE saç ekiminde saç folikülleri teker teker ekilir. Aynı zamanda donör bölgeler olan başın arka ve yan kısımlarındaki saçlar çok daha güçlü olduğu için saç ekiminin uygulandığı alanda çıkan yeni saçlar da güçlü olacaktır. FUE saç ekimi sonrası bakım ve  hastanın uygulaması gereken adımlar şu şekildedir:

 • 24 saat boyunca saçları yıkamak yok
 • Birkaç hafta kan inceltici ilaçlar kullanılmamalı
 • Saç ekimi ameliyatından sonra en az iki hafta boyunca saç derinize dokunmaktan kaçınmalısınız
 • Kaşlarınızu çatmaktan kaçının
 • Kafa derinizin bir ay boyunca gün ışığı görmemesi gerekir

FUE yöntemi sadece saç ekimi için değil, aynı zamanda sakal ve kaş ekimi için de kullanılan bir yöntemdir.  FUE saç ekimi işlemi saç dökülmesinin erken safhasındaki hastalar için ideal bir tedavi seçeneğidir. Aynı zamanda daha az rahatsızlık vericidir ve iyileşme süreci çok daha hızlıdır.

Saç Ekimi Cerrahisinin Uzun Vadeli Faydaları

Saç ekimi ameliyatı, insanların sadece dökülen saçlarını değil aynı zamanda genç görünümlerini de geri kazanmalarına yardımcı olan bir uygulamadır.  Artık cerrahi saç restorasyonu geçirerek süreci etkin bir şekilde tersine çevirebilirsiniz. Bir saç ekimi ameliyatı, kellikle uğraşan insanlar için ideal bir tedavidir.

Teknolojideki ilerlemelerle günümüzde, kuaförünüz tarafından bile tespit edilmesi zor, en doğal görünümlü sonuç veren  FUE tekniği gibi yöntemler bulunmaktadır . Bunun yanında saç ekimi herhangi bir kimyasal ilaç kullanmadan mevcut saçlarınızı saç dökülmesinin yaşandığı alanlara taşır ve bu sayede saçlarınız yeniden oluşmaya başlar. Hem hastalar hem de cerrahlar saç büyütme yöntemleri arasında saç ekimi ameliyatının en doğal olduğunu kabul ettiler.

Bir saç ekimi ile restore edilen tüyler sadece doğal görünümlü değil aynı zamanda kalıcıdır. Transplantasyon için saç folikülleri, kafa derisinin, sırtın veya baş bölgesinin kellik dirençli bölgelerinden alınır. Bu foliküller, androjenlere dayanacak şekilde genetik olarak ayarlanır ve böylece bu saçlar bir daha dökülmez. Ayrıca özel bir bakıma da ihtiyaç duymaz.

Kellik, yaşınız ne olursa olsun, genç görünmenizi engeller. Daha önce, saç dökülmesi ve kellik yaşlılık sorunları olarak kabul edildi, ancak bugünlerde gençler 20’lerin başlarında da bu sorunlarla mücadele ediyorlar. Bu kadar erken bir yaştaki kellik, hastalar ve çevrelerindeki insanlar tarafından hoş karşılanmaz. Bununla birlikte, bir saç ekimi ameliyatıyla dökülen saçlarınızı kalıcı olarak eski durumuna getirebilirsiniz. FUE saç ekimi avantajları arasında bu çok önemlidir.

Saç ekimi ameliyatının en büyük avantajı, özel bir bakıma ihtiyaç duyulmamasıdır. Ekilen saçlar normal saç gibi büyüdükten sonra kafanızdaki mevcut saç tüyleri gibi kesebilir ve şekil verebilirsiniz.

FUE Saç Ekimi Nedir? FUE Yöntemi İle Sakal ve Kaş Ekimi

Sorunsuz Bir FUE Saç Ekimi İyileşme Süreci İçin En İyi İpuçları

Saç ekimi işleminin ardından iyileşme, genel iyileşme süresince hayatınızı etkilememelidir. Kızarma ve şişme 5-7 gün arasında azalır. Ancak doğru ve hızlı bir iyileşme süreci için elbette yapılabilecek bazı şeyler vardır. İşte onlardan birkaç tanesi:

Dokunma: Yeni ekilmiş saçlara dokunmak istemek cazip olabilir, ancak yeni greft alanlarına dokunmamaya çalışmanız önemlidir.

Uyku: Bir FUE saç ekimi işlemi uzun bir gün sürebilir, bu yüzden eve geldiğinizde yapmayı düşündüğünüz ilk şeylerden biri muhtemelen uyumaktır. Ancak herhangi bir sorun yaşamamak adına uyurken oturma pozisyonunu tercih etmeniz önemlidir.

Spor: Spor yapmanın neden iyileşme sürecinizi etkileyeceğini sorabilirsiniz? Ancak hepsi ter ile ilgili, terleme enfeksiyon riskini arttırır ve açık yaralar olduğunda bunun neden olacağı bir şeyden kaçınmak istersiniz. Spordan en az 1 hafta uzak durmanız ve 10 gün boyunca ağır kaldırmamanız gerekmektedir. Aynı zamanda buhar odaları, saunalar ve aşırı terlemeye neden olan diğer yorucu aktivitelerden de kaçınmalısınız.

Alkol ve Sigara

Sonunda işlem tamamlandıktan sonra arkadaşlarınızla ve ailenizle birlikte bunu kutlamayı düşünüyor olabilirsiniz, ancak kan akışını etkilediğinden, iyileşme sürecinde alkol almaktan kaçınmalısınız. Bu durum sigara için de geçerlidir. Her ikisi de iyileşme sürecini yavaşlatmaktadır.

Doktorunuza Kulak Verin

Saç ekiminden sonra doktorunuz çeşitli tavsiyeler verecektir. Bunu dinleyip, özellikle iyileşme sürecini hızlandırmak için uygulamanız önemlidir.

Bir FUE saç ekimi sonrasında iyileşme süreci, tam sonuçların görülebilmesi için çoğunlukla 12 ay sürmektedir. Ancak birkaç hafta sonra normal yaşantınıza dönebilirsiniz.

FUE Saç Ekimi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

FUE saç ekimi giderek daha popüler hale geldi ve bu nedenle saç ekimine dair olan bu teknikle alakalı bilgi bulmak da bir o kadar kolay olmaktadır. Daha bilinçli bir karar vermenize yardımcı olması için FUE saç ekimine dair en sık sorulan soruların bir listesini yaptık.

FUE Saç Ekimi İçin uygun Muyum?

Eğer böyle bir karar verme aşamasındaysanız öncelikle deneyimli bir cerraha danışmanız gerekmektedir. Uygulama için uygun olup olmadığınızın belirlenebileceği tek durum budur. Uygunluğunuza karar vermenin ana faktörleri yaşa, saç dökülüş öyküsüne bağlıdır.

Kaç Kere İşlem Yapılması Gerekiyor?

Hastaların her zaman yaşam boyu birden fazla FUE saç ekimi yapılması gerekebileceğini bilmesi gerekmektedir. Bu durum sadece gelecekteki değişikliklere dayanıyor. Tek bir tedavinin ardından 10 yıl sonrasına kadar herhangi bir işleme gerek kalmayacaktır.

Sonuçları Anında Görecek Miyim?

Uygulamanın ardından bir fark göreceksiniz, ancak kesin sonuçlara ulaşmak 1 yıl kadar sürebilir. 3-6 hafta sonra biraz dökülme olabilir ve daha sonra 2-4 ay sonrasında saçlarınız yeniden büyür.

İşlem Acı Verecek Mi?

İşlem sırasında acı çekmemeniz için lokal anestezi uygulanır. Kafa derisinde yapılan işlemler neticesinde çok az bir hissiyatınız olabilir, ancak acıyı hissetmeyeceksiniz. Bununla birlikte, anestezinin etkisi bittikten sonra hafif derecede ağrı beklenebilir. Ancak bu sadece kısa bir süre olacaktır.

İşlem Ne Kadar Sürer?

Saç ekimi işleminin uzunluğu, kaç kılın gerekli olduğuna bağlıdır. Prosedürler genelde 6-8 saat arasında sürer.

İşlem Sonrası Nasıl Bakım Yapmalıyım?

Saç ekimi uygulamasını takip eden ilk üç gün içinde bakım yapmak önemlidir. Yeni greftlere dokunmamalısınız. İlk üç gün boyunca her yarım saatte bir bölgeye püskürtülmesi gereken bir sprey çözeltisi verilecek. Ameliyatınız sonrasında cerrahınız bu konuda gerekli talimatları verecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu