Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Frutaryen Beslenme Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Son Güncelleme:
 Frutaryen Beslenme Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Hayvansal gıda maddelerinden bir ürüne karşı mesafeli olan ya da bu gıda ürünleri hiçbir şekilde tüketmeyen vejetaryen ve veganların yanı sıra, beslenme düzenini yalnızca hayvansal gıdalardan değil sebzelerden de arındıran frutaryen yaşam biçimi de mevcut.

Dünyada frutaryenizm fruitarianism şeklinde adlandırılan beslenme biçimine sahip olan frutaryen bireyler, yalnızca et ve et kaynaklı gıdaları, hayvanlardan hazırlanan ve hayvanları kullanarak hazırlanan ürünleri tüketmekten uzak durmanın yanı sıra sebze kaynaklarını da tüketmiyorlar.

Esas olarak bitkilerin de canlı olduğu ve onların da yaşama hakkına sahip olduklarını savunmaları ve bunların tüketildiği esnada acı çektiğine inanmaları ise bunun en temel sebebi.

Meyveciler olarak da adlandırılan bu beslenme şeklini benimseyen insanlar, bitkilerin elde edilirken asla ölmemesi ve acı çekmemesi gerektiğini istiyor. Bu nedenle de havuç, turp, pancar, patates ve yer elması gibi kök sebzeleri yemeyen frutaryenler, bu sebzelerin topraktan alınırken acı çektiğini inanıyor. Aynı sebeplerden ötürü sebzelerin pişirilmesi durumuna da sıcak bakılmıyor.

Meyve salatası, temel besinlerden biridir.

Meyve salatası, temel besinlerden biridir.

Frutaryenler meyveleri nasıl  yiyebiliyor?

Frutaryen beslenme tarzında sebzelere asla yer verilmezken meyvelere nasıl yer verilebiliyor, frutaryenler meyveleri belli bir sebeple yiyebiliyor..

Frutaryenler meyvenin ağaçların müsaade etmesiyle bırakıldığını ve hayvanlar ile insanlar tarafından tüketildiğinde, çekirdeklerinin farklı alanlara ulaşabileceğini düşünüyor. Boşaltım mekanizmasıyla vücuttan uzaklaştırılan çekirdekler, tabiatın farklı alanlarına dağılarak zamanla meyve ağaçlarının geniş alanlara yayılmalarını, daha fazla ve daha hızlı çoğalma şansına eriştiklerini savunuyor. Bu durum da frutaryenlerin meyveyi rahat bir şekilde tüketebiliyor olmanın yolunu açıyor.

Frutaryenlerin bir gıdayı tüketebilmesi için mutlaka dalından kopması gerektiği ifade edilse de aslında frutaryenler meyve tüketme konusunda kendilerini bu kadar da sınırlandırmıyor. İlla ki dalından düşmelerini beklemedikleri gibi onlar için meyve çekirdeğinin uzaklara taşınmasına yardımcı olma fikri öne geçiyor.

Frutaryen beslenen kişiler, düzenli olarak meyve suyu tüketirler.

Frutaryen beslenen kişiler, düzenli olarak meyve suyu tüketirler.

Yedikleri meyveleri pişirmekten yana olmadıklarından dolayı frutaryenler yiyecek çeşitliliğini yakalayabilmek içinse meyvelerin suyunu sıkma, soğuk çorbalar hazırlama, beslenme tarzlarına doğru gelen farklı meyveleri bir araya getirerek öğünlerini zenginleştirme yoluna başvuruyorlar.

Gün içinde tüketilen besinlerden yeteri ölçüde fayda sağlayabilmek için hangi yiyecekten içerisinde hangi vitaminlerin ve minerallerin yer aldığını bilmekte ciddi önem taşıyor. Sürekli portakal tüketmek ya da muz tüketmek yani tek bir meyveyi yemek bir süre sonra vücudun sistemlerinin çökebileceği durumunu da ortaya koyuyor. Frutaryenizm konusunda bu çok dikkat edilmesi gereken bir konu olarak görülüyor.

Frutaryen diyetinde yer alan ve yer almayan besinler

Eğer frutaryen diyet düzenine geçmek istiyorsanız veya frutaryenler hangi besinleri yer, ne içer diye merak ediyorsanız eğer diyet içerisinde yer alan ve yer alamayan besinler şu şekildedir.

Frutaryenler, ilk olarak hayvansal her tip gıdayı beslenme listesinden çıkarıyor.

Köklü sebzelerden olan havuç, patates, pancar, yer elması, soğan, sarımsak, turp ve kereviz gibi sebze ve meyveleri de beslenme listesine almıyorlar.

Elma, frenk üzümü, yaban mersini, portakal, şeftali, nar, taze hurma, avokadoya, hindistan cevizi ve kayısı gibi farklı farklı meyveyi taze olarak yiyebiliyorlar. Aynı zamanda da güneş altında kurutulmuş olan üzüm, incir, kayısı gibi besinleri de listeye ekleyebiliyorlar.

Son olarak, frutaryen beslenenler balkabağı çekirdeği,  susam, karpuz çekirdeği ve ay çekirdeği gibi bitkilerin içerisinde yer alan çekirdekleri de rahatlıkla tüketebiliyor, ceviz, badem, fıstık ve fındık gibi kuru yemişleri de rahat bir şekilde tüketebiliyorlar.

Kuruyemiş tüketimi, frutaryen beslenme de bağışıklığı düzenleyici görev yapar.

Kuruyemiş tüketimi, frutaryen beslenme de bağışıklığı düzenleyici görev yapar.

Frutaryen diyet zayıflatır mı?

Frutaryen diyet, bireyden bireye değişiklik gösterse de esas olarak meyve yemek söz konusu olduğundan kilo verilmesinde etkili olabileceği söyleniyor. Yağlı gıdalar, karbonhidratlı gıdalar bu beslenme planı içerisinde yer olmadığından ötürü hafif bir beslenme planına geçiliyor.

Aynı şekilde bu beslenme düzeninde yer alan meyveler, sindirim sistemi ile boşaltım sistemini yormadığı için, kabızlık sorunu da çözmüş oluyor. Düzenli sindirim mekanizması ile zayıflama kolaylıkla sağlanmış oluyor.

Fakat birçok uzman meyve ağırlıklı gıda alımının protein alımını ciddi şekilde azalttığı için birçok sorunu da ortaya çıkarttığını ifade ediyor. Bu yüzden frutaryen beslenme planına geçmeye karar veren bireylerin öncesinde doktor kontrolünden geçmesi ardından da beslenme uzmanından yönlendirme alması alması gerekiyor.

Sırf kilo vermek adına bünyenin kaldıramayacağı ve bağışıklık sistemini  düşürecek bir beslenme düzenine geçmek sağlığı riske atmak anlamına geliyor.

Bu beslenme şeklinde, özellikle kuru meyveler tüketilmektedir.

Bu beslenme şeklinde, özellikle kuru meyveler tüketilmektedir.

 

Frutaryen beslenmenin faydaları nelerdir?

Frutaryen beslenme veya frutaryen diyetin insan bedenine faydası olmadığı söylenemez. Bu plan meyveye dayalı bir düzeninden meydana geldiği için vücuda çok miktarda vitamin ve mineral alınmasını sağlıyor. Bu yararlı maddeler ile ilk olarak sindirim sistemi ve boşaltım sistemi rahatlatıyor. Lif kaynakları sayesinde kabızlık sorununu düzelebiliyor. Bağışıklık sisteminin artmasına ve vücudun hastalıklardan başarılı bir şekilde korunmasına da yardımcı oluyor.

En doğal meyveleri yiyen frutaryenler, bağışıklık mekanizmalarının güçlenmesi ile kanser gibi çok ciddi hastalıklara yakalanma risklerini de büyük oranda azaltıyor.

Bol meyveli yaşam tarzı sayesinde cilt dokusu, saç yapısı ve tırnaklar da daha canlı ve daha sağlıklı oluyor.

Frutaryen beslenme şeklinde, elma tüketilebilmektedir.

Frutaryen beslenme şeklinde, elma tüketilebilmektedir.

Frutaryen beslenmenin zararları nelerdir?

Frutaryen beslenme planlaması sağladığı yararların yanı sıra zararları da bünyesinde bulunduruyor.

Meyve tüketildiği zaman, içinde yer alan şeker vücuda giriş yapıyor. Bu nedenle de birçok uzman meyve tüketilirken porsiyonların ayarlanması ve de asla aşırıya kaçılmaması gerektiğinin altını çiziyor. Devamlı meyve tüketmek vücuda fazla şeker alınmasına ve diyabet ile insülin direnci problemlerine yol açabiliyor.

Aynı şekilde, hayvansal gıdalar tüketilmediğinden vücutta protein ihtiyacı baş gösterebiliyor, protein eksikliğine bağlı kilo kaybı ve kas kaybı ortaya çıkıyor.

Vücut için gerekli olan çok sayıda vitamin ve mineralden eksik kalındığında ise halsizlik, yorgunluk, unutkanlık, odaklanamama gibi sorunlar baş gösteriyor.

Uzun süreli frutaryen beslenme şeklinin önemli bir sonucu ise, beyinin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller alınamadığı için alzheimer, anoreksiya ve de depresyon gibi ciddi hastalıklar da görülebiliyor.

Bu yüzden eğer ki frutaryen besleniyor ya da frutaryen beslenme düzenine geçecekseniz mutlaka bir beslenme uzmanı ile görüşmeli ve düzenli aralıklarla doktor kontrollerine gitmelisiniz.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Askerlik yerleri sorgulama 2020! e devlet MSB celp ve sevk sorgulama ekranı
28 05 2020 - 12:21
Prof. Dr. Bektaş açıkladı: Tekrar meteor düşecek mi?
28 05 2020 - 11:57
30-31 Mayıs hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanacak mı? Bu hafta sokağa çıkma yasağı var mı
27 05 2020 - 16:24
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan CHP’li 5 isim hakkında suç duyurusunda bulundu
27 05 2020 - 14:04
Dila Koyurga kaç yaşında? Cumhurbaşkanı Erdoğan için ne dedi?
27 05 2020 - 10:00
Elazığ’da maskesiz dışarı çıkma yasağı getirildi
27 05 2020 - 09:48