1. HABERLER

  2. KİMDİR?

  3. Friedrich Nietzsche Kimdir? Hayatı, Sözleri ve Eserleri
Friedrich Nietzsche Kimdir? Hayatı, Sözleri ve Eserleri

Friedrich Nietzsche Kimdir? Hayatı, Sözleri ve Eserleri

A+A-

15 Ekim 1844 yılında Röcken'de doğan Friedrich Nietzsche'nin babası olan Karl Ludwig, Protestan Kilisesinde papaz olarak görev yapmaktadır. Nietzsche henüz 5 yaşındayken babası Karl Ludwig ölmüş , annesi ile ablasının bakımını kendisi üstlenmiştir.

Eğitim Hayatı

Nietzsche 14 yaşındayken Almanya'nın en önemli Protestan özellikteki yatılı okulu olan Schulpforta'ya kayıt olmuştur.

20 yaşındayken Nietzsche, Bonn Üniversitesine kayıt yaptırarak filoloji ve teoloji eğitimi almaya başlar. Zekası ve okuldaki başarısı sayesinde kısa sürede hocalarının dikkatlerini kendi üzerine çeker. Her ne kadar filoloji eğitimi alsa da, felsefeden asla vazgeçmemiş ve sürekli olarak felsefe hakkında kitaplar okumuştur.

Friedrich Nietzsche Kimdir? Hayatı, Sözleri ve Eserleri

21 yaşındayken, kitap dükkânından aldığı Schopenhauer'un kitapları ile kendisini Schopenhauer'cu olarak görür. Daha sonra Schopenhauer'un benimsediği karamsar felsefesine bütünüyle karşı çıkarak, Nietzche kendi felsefesini ortaya koymuştur.

1869 yılında, henüz doktorasını bitirmeden, hocası Ritschl'in sunduğu tavsiyesiyle Basel Üniversitesi'nde direkt öğretim görevlisi olarak başlar.

O dönem Almanya-Fransa arasında savaş patlak verir ve Nietzche gönüllü olarak bu savaşa katılır. Ne var ki yaşadığı sağlık sorunları yüzünden, katıldığı ordudan ayrılarak yeniden İsviçre'ye döner.

Nietzsche, filoloji ile teolojiden daha çok felsefe ile ilgilenmektedir. Kısa zamanda profesör unvanı alsa da 1871 yılında Basel Üniversitesi bünyesinde felsefe kürsüsüne gerçekleştirdiği başvuru reddedilir. Bunun üzerine Nietzche iyiden iyiye klasik filoloji dalından uzaklaşıp, felsefe alanına yönelir.

Friedrich Nietzsche Kimdir? Hayatı, Sözleri ve Eserleri

Nietzche'nin Eserleri

1877 yılında İnsanca, Pek İnsanca’yı Köselitz’e doğrudan el yazısı olarak yazdırmaya başlar. Bu dönemde ayrıca Voltaire, Dİderot haricinde Mark Twain okur.

1878 senesinde Nietzsche birden fazla sağlık problemleri yüzünden derslerine son vermeyi düşünür. Ardından. Cenevre ve Nice şehirlerine seyahat eder. O sene ayrıca Wagner’le aralarında bir kopukluğun ortaya çıktığı yıldır. 1879 senesinde şiddetli baş ağrıları yüzünden derslerine tamamen son verir.

1880 yılında Nietzsche sağlık durumu iyiden iyiye ciddileşir. Her şeyi çevresindeki dostlarına yazılı hale getirmek zorunda kalır.

1880 senesinde Nietzsche Tan Kızıllığı adlı eserini yazmaya başlar. Sağlık durumu yüzünden yine bu eseri dostlarına yazdırmak zorunda kalır. O sene İtalya ile Naumbourg arasında devamlı olarak gidip gelmektedir.

1881 yılında Tan Kızıllığı eseri yayımlanır. Cenevre’ye gider ve bu sırada Şen Bilgi’nin ön hazırlıkları detaylı bir şekilde hazırlanır.

Friedrich Nietzsche Kimdir? Hayatı, Sözleri ve Eserleri

1883 yılında Nietzsce için zor bir senedir. Kız kardeşinin esasında Yahudi düşmanı düşünce benimseyen Bernhardt ile nişanlanması nedeniyle kız kardeşi ile annesi ile olan birlikteliğimi giderek daha sorunlu hale sokar. Aynı sene Paul Rée ile arasına soğukluk girer ve araları açılır. Bu durumdan sonra Nietzche ailesiyle beraber kalmak istemez, ardından Nice’ye yerleşir. 1884 senesinde Böyle Buyurdu Zerdüşt haricinde Herkes İçin ve de Hiç Kimse İçin Bir Kitap basılır.

1885 senesinde kız kardeşinin yapmış olduğu evliliği ve de yaşadığı derin çöküşler haricinde editörüyle yaşadığı sıkıntılar bir araya gelmiş ve en sonunda editörünü mahkeme vermiştir. 1886 senesinde yeni editörü ile İyinin ve Kötünün Ötesinde, Gelecek Felsefesine Giriş kitapları basılır. 1889 yılında durumu gittikçe ağırlaşan Nietzsche’nin bakımı öz annesi tarafından yapılmaya başlanır. İyi olduğu anlar nadir olsa da ı anlarda Nietzche piyano çalmakta ve de gezintiler gerçekleştirmektedir.

Friedrich Nietzsche Kimdir? Hayatı, Sözleri ve Eserleri

Nietzche'nin Ölümü

1894 senesinde Nietzsche’nin kız kardeşi, Nietzche’ye ait olan bütün eserlerin yayımına el atmış ve onun sorumluluğu altında Naumbourg’da Nietzsche Arşivi’nin ilk temeli atılır. 1897 yılında annesinin vefatından tam üç yıl sonra 25 Ağustos 1900 tarihinde geçirdiği inme nedeniyle Friedrich Nietzsche Weimar'da hayatını kaybeder.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.