Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Fransa ABD’nin Tehditlerine Rağmen Teknoloji Şirketleri İçin Vergi Uygulamasını Onayladı

Son Güncelleme:
 Fransa ABD’nin Tehditlerine Rağmen Teknoloji Şirketleri İçin Vergi Uygulamasını Onayladı

Fransa’da Google ve Facebook gibi çok uluslu firmalar tarafından üretilen satışlara% 3 vergi uygulanacak.  Fransız hükümeti, merkez dışındaki bu tür firmaların vergiyi çok az ödediklerini ve hiç ödemediklerini savunarak böyle bir yol izlemeye karar verdi. ABD yönetimi ise Fransa’nın bu kararına tepki gösterdi.

Vergi bugün onaylandı

Yeni vergi, Fransız senatosu tarafından alt meclis Ulusal Meclisince onaylandıktan bir hafta sonra bugün onaylandı. Fransa’da 750 milyon Euro’nun (850 milyon dolar; 670 milyon sterlin) üzerinde geliri olan herhangi bir dijital şirket bu vergiye tabi olacak. 2019 yılının başlarından itibaren geriye dönük olarak uygulanacak ve bu yıl yaklaşık 400 milyon avro artırması bekleniyor.

Neden teknoloji devlerini hedef alıyor

Teknoloji şirketleri şu anda, büyük bir fiziksel varlığa sahip olmayan ülkelerde çok az veya hiç kurumlar vergisi ödemiyor. Bu şirketler genellikle merkezlerinin bulunduğu yerlerde vergi ödüyor, ancak dünya genelinde faaliyet gösteriyor. Avrupa Komisyonu, geleneksel işletmelerde ortalama olarak AB içindeki karları üzerinden% 23 vergi oranının karşı karşıya kaldığını, internet şirketlerinin ise% 8 veya % 9 oranında ödeme yaptığını tahmin ediyor. Fransa uzun zamandır vergilerin yalnızca fiziksel varlığa değil, dijitallere dayanması gerektiğini savunuyordu. AB çapında çabaların durmasından sonra geçen yıl büyük teknoloji firmaları için kendi vergisini açıkladı. AB vergisi üyeler arasında uzlaşma gerektiriyor, ancak İrlanda, Çek Cumhuriyeti, İsveç ve Finlandiya bu konuda itirazda bulunduğu için çalışmalar yarıda kaldı. Fransa’nın yeni getirdiği % 3 vergi, kar yerine ülkeye yapılan satışlara dayanacak. Çoğunlukla Amerikan grupları olmak üzere yaklaşık 30 firma vergi ödeyecek. Fransa’nın bu uygulamasından, çevrimiçi reklamcılık şirketi Criteo’nun yanı sıra Çin, Alman, İspanyol ve İngiliz firmaları da etkilendi. Fransız hükümeti, benzer bir önlem uluslararası düzeyde kabul edilirse verginin sona ereceğini söyledi. Büyük teknoloji şirketleri, ulusal ve uluslararası vergi yasalarına uyduğunu iddia ettiler.

ABD ne dedi?

Trump yönetimi oylamadan bir gün önce Fransa’nın bu çıkışını kınadı. ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer Başkanı Trump’ın bu konuda soruşturma talimatı verdiğini açıkladı. ABD’nin soruşturması, Trump’ın göreve başlamasından bu yana birçok kez dayattığı ceza tarifelerinin önünü açabilir. Washington tarafından başlatılan önceki soruşturmalar Avrupa Birliği ve Çin ticaret uygulamalarını ele aldı. Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire Perşembe günü yeni vergiyi savunan Fransa’nın “egemen ve kendi vergi kurallarına karar verdiğini” söyledi.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Mafia Trilogy’nin fragmanı yayımlandı
13 05 2020 - 20:07
Android 11, 4. önizleme sürümünde sohbet bildirimlerine yeni özellikler eklendi
13 05 2020 - 16:30
Disco Elysium’a eklenecek yeni dil için anket başlatıldı (Türkçe’de yer alıyor)
13 05 2020 - 16:06
Play Store, 813 trojanlı uygulamayı mağazadan kaldırdı
13 05 2020 - 15:55
Xiaomi CEO’sundan gelen iPhone’lu paylaşım hayal kırıklığı yaşattı
13 05 2020 - 12:14
Facebook, içerik yöneticilerine 52 milyon dolar tazminat ödeyecek
13 05 2020 - 10:23