Telefonla Güzel Fotoğraf Çekmenin Püf Noktaları

İnsanlar eski yıllardan beri mutlu, hüzünlü veya gururlu anlarını ölümsüzleştirmek istemişlerdir. Teknolojinin de gelişmesiyle herkes, istediği her dakikada anılarını fotoğraf karesiyle ölümsüzleştirebiliyor. Fakat fotoğraf çekmek bu kadar kolay olsa da güzel bir fotoğraf çekmek için bilmek gereken birkaç teknik bulunmaktadır. Telefonunuzun kamerasının özelliklerini bilin. Örneğin hangi ışıkta en iyi performansı gösterdiğini, bir fotoğrafı ne kadar süre […]

22.06.2018 - 10:02
22.06.2018 - 10:02
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

İnsanlar eski yıllardan beri mutlu, hüzünlü veya gururlu anlarını ölümsüzleştirmek istemişlerdir. Teknolojinin de gelişmesiyle herkes, istediği her dakikada anılarını fotoğraf karesiyle ölümsüzleştirebiliyor. Fakat fotoğraf çekmek bu kadar kolay olsa da güzel bir fotoğraf çekmek için bilmek gereken birkaç teknik bulunmaktadır.

 1. Telefonunuzun kamerasının özelliklerini bilin. Örneğin hangi ışıkta en iyi performansı gösterdiğini, bir fotoğrafı ne kadar süre fotoğraf çekebildiği ve fotoğraf ayarlarını bilin. Yani telefon kameranızın neler yapabildiğini öğrenin.
 2. Zoom kullanmayın. Uzakta olan bir objeyi istediğiniz mesafede gösterebilmek için telefonunuzun yakınlaştırma özelliğini kullanmayın. Zoom özelliği fotoğrafınızın görüntü kalitesini bozar, daha bulanık ve daha soluk renkler almanıza neden olur. Bunun yerine objenize yaklaşmayı deneyin.
 3. Fotoğrafınızı çekmek için tripod, monopod ya da selfie çubuğu gibi sabitleyici aletler kullanın. Eğer kullanmayı tercih etmiyorsanız resmi mutlaka telefonu yan konuma getirerek iki elinizi birden kullanarak çekin. Böylece fotoğrafınız daha net çıkacaktır.
 4. Herkesten farklı olun, farklılık orijinaldir. Fotoğrafınızın diğerlerinden farklı ve güzel olması için değişik perspektifleri deneyerek çekmeye çalışın. Böylelikle insanlara dünyayı sizin gözünüzden görme şansı vermiş olursunuz.
 5. Doğru ışığı yakalayın. Gün batımı ya da gün doğumunda çekilen fotoğraflar, özellikle Instagram için çok havalı gözükecektir. Gece çekimi yaparken ise flash ışığı kullanmak renkleri daha soğuk göstereceği için iyi bir kullanım örneği değildir. Bunun yerine ışıklı ortamları bularak fotoğrafınızı orada çekin veya özel ışıklandırma aletleri ile yapay bir ışıklı ortam oluşturun.
 6. Kadrajını belirlerken estetik bir açı yakalayın. Daha düzgün bir fotoğraf için hemen hemen akıllı telefonların hepsinde bulunan ızgara özelliğini kullanabilirsiniz. Ayrıca odaklanmak istediğiniz objenin arka planında bulunan dağınıklığı göz ardı etmeyin. Unutmayın şeytan ayrıntıda gizlidir. Bu yüzden arka planın fotoğrafınızın kompozisyonunu mahvetmesine izin vermeyin.
 7. Fotoğraf çekerken kullanacağınız tuş veya ekrana basma hareketi titreşim yaratabilir. El titremenizi en aza indirgemek için zamanlayıcı özelliğini kullanın.
 8. Fotoğraflarınızda altın oran ve simetriyi göz önünde bulundurun. Çoğu profesyonel fotoğrafçıya göre bir fotoğrafta en önemli şeylerin başında altın oran ve simetri gelir. İnsan beyninin orantılı ve simetrik biçimin “güzel” diye adlandırdığı zaten bilimsel alanda uzmanlarınca kanıtlanmıştır. Bunu kullanın.
 9. Eğer fotoğraflarınızı sosyal medyada paylaşmak için çekiyorsanız kendinize özel bir renk teması oluşturun. Örneğin bir sonbahar teması için kırmızı, sarı, kahverengi gibi sıcak renkler seçerken, bir yaz teması için yeşil, mavi, mor gibi soğuk renkleri tercih edebilirsiniz.
 10. Telefonunuza indireceğiniz photoshop yani fotoğraf düzenleme programlarıyla resimlerinizde oynama yapın. Örneğin fotoğrafınızın rengiyle, boyutuyla, şekliyle, ışığıyla hatta arka planıyla bile oynayabilirsiniz. Sizin için önerebileceğimiz programlar ise şunlar;
  a. VSCO
  b. Google Snapseed
  c. Adobe Photoshop Express
  d. Enlight
  e. Aviary
 11. Son olarak yapabileceğiniz diğer bir şey ise profesyonel fotoğrafçıların Instagram hesaplarını incelemek olabilir. Böylelikle kendiniz için ilham ve bakış açısı oluşturabilirsiniz.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim