Fondöten Nasıl Uygulanır? Fondöten Uygulamasının Püf Noktaları Nelerdir?

NAVİGASYONDoğru Renk SeçimiCilt Tipine Uygun Fondöten SeçimiMakyaj BazıFondöten Nasıl Uygulanır? 1. Adım 2. Adım: 3. Adım: 4. Adım: Fondöten, özellikle cilt rengi eşitsizlerini veya sivilceleri gizlemek ve cildin kusursuz görünmesi için kullanılmaktadır. Fondöten, bir makyajın olmazsa olmazıdır. Ancak fondöten […]

31.07.2018 - 23:10
31.07.2018 - 23:10
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Fondöten, özellikle cilt rengi eşitsizlerini veya sivilceleri gizlemek ve cildin kusursuz görünmesi için kullanılmaktadır. Fondöten, bir makyajın olmazsa olmazıdır. Ancak fondöten uygulamasını doğru yapmıyorsanız cildinizin kötü görünmesine sebep olabilirsiniz. İşte doğru fondöten uygulamasının püf noktaları.

  1. Doğru Renk Seçimi

Fondöten seçiminde en önemli olan konulardan biri renk seçimidir. Fondöteninizin rengi cilt tonunuzla aynı olmalıdır. Ten renginizden daha açık ya da koyu renkte bir fondöten uygulaması doğal makyaj görüntüsünü bozar. Bu nedenle fondöteni seçerken elinize değil boynunuza uygulayarak seçiminizi yapın ve gün ışığında kontrol edin.

  1. Cilt Tipine Uygun Fondöten Seçimi

Her cilt tipinin özellikleri farklıdır. Bu nedenle cilt tiplerine göre farklı özelliklere ve içeriklere sahip fondötenler bulunmaktadır.

Kuru ciltler likit ya da krem türünde fondötenler seçerken, yağlı ciltler ise pudra ya da hafif formüle sahip sıvı şeklindeki fondötenleri tercih etmelilerdir.

Sıvı formda olan fondötenleri en güzel şekilde uygulamanın yolu fırça kullanmaktır. Dairesel hareketlerle eşit bir şekilde yayarak mükemmel bir görüntü yakalayabilirsiniz. Pudra ve benzeri fondöten türleri için ise makyaj süngeri en büyük yardımcınız olacaktır.

  1. Makyaj Bazı

Makyaj bazı her ne kadar gereksiz gibi düşünülse de iyi bir makyaj için gereklidir. Makyaj bazı, fondötenlerin direk kapatamayacağı kusurları örtmesine yardımcı olur ve fondötenin cilt üzerinde doğal ve pürüzsüz görünmesini sağlar. Aynı zamanda özellikle yağlı ciltlerde görülen zamanla fondötenin aldığı parlak ve yağlı görünümü engeller. Baz, güzel bir makyaj için gereklidir.

  1. Fondöten Nasıl Uygulanır?

 1. Adım

Fondöteni uygulamadan önce teninizi iyice temizleyin ve cilt türünüze uyan bir nemlendirici ile nemlendirme işlemi yapın. Nemlendirmeden sonra baz uygulaması yapabilirsiniz. Fondöten öncesi bu uygulamaları yapmak fondötenin yüzünüzde eşit miktarda yayılmasını ve pürüzsüz bir görünüm elde edilmesini sağlar. Ancak çok fazla nemlendirici ya da baz uygulamaktan kaçının. Aksi taktirde cildiniz parlar ve yapışkanlık hissi verir.

Doğru yapılan nemlendirme işlemi sayesinde fondöten yüzünüzde daha kalıcı olur.

2. Adım:

Fondöten uygulamasını yaparken üç farklı uygulama çeşidi vardır, bunlar;

  • Makyaj süngeri,
  • Fırça,
  • Parmaklar

Bu yöntemler arasında en çok uygulanan yöntem fırça olmakla beraber çoğu kadın zamandan tasarruf etmek amacıyla parmaklarıyla uygulama yapmaktadır. Süngerin az tercih edilmesinin nedenleri ise hijyenik olmaması, çabuk kirlenmesi ve sık sık yıkama işlemi gerektiriyor olmasıdır.

3. Adım:

Fondöten hakkında yanlış düşüncelerden birisi de miktarının fazlalaşmasıyla kapatıcılığının arttığının düşünülmesidir. Fazla kullanılan fondöten, maske gibi durup estetik olmayan bir görüntüye neden olabilmektedir. Fondöteni uygularken dikkat etmeniz gereken noktalar fondöteni cilde yedirerek yuvarlak hareketler ile sürmenizdir. Bununla birlikte göz ve ağız kenarları gibi ince çizgilere sahip bölgelerde az miktarda uygulama yapılmalıdır.

4. Adım:

Fondöten uygulama işlemini yukarıda anlatılanlar doğrultusunda bitirdikten sonra hafif renkli ya da transparan bir pudra yardımıyla sabitleme işlemi yapabilirsiniz. Böylelikle fondöteninizin kalıcılığı ve sabitliği artacaktır. Böylelikle makyajınızın geri kalan işlemlerine devam edebilirsiniz.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Etiketler
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim