Folik Asit Nedir? Faydaları Nelerdir? Nelerde Bulunur?

NAVİGASYONFolik Asit Nedir?Folik Asidin Faydaları Nelerdir?Folik Asit Nelerde Bulunur? Başta hamileler için büyük öneme sahip olan folik asidin adını her geçen gün daha sık duymaktayız. Eksiliğinde anne ve bebek sağlığını büyük riske atan bu materyal, genetik olarak da önemli bir bileşendir. Folik asit nedir, nerelerde bulunur ve faydaları nelerdir sorularının yanıtları aşağıdaki yazımızdadır. Folik Asit […]

06.07.2018 - 2:57
06.07.2018 - 18:26
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Başta hamileler için büyük öneme sahip olan folik asidin adını her geçen gün daha sık duymaktayız. Eksiliğinde anne ve bebek sağlığını büyük riske atan bu materyal, genetik olarak da önemli bir bileşendir. Folik asit nedir, nerelerde bulunur ve faydaları nelerdir sorularının yanıtları aşağıdaki yazımızdadır.

folik asit nedir

Folik Asit Nedir?

Folik Asit Nedir?

Suda çözünebilen bir madde olan folik asit aslında B9 vitaminin bir başka formudur. B12 vitaminine benzeyen bu madde, aslında genetik materyali oluşturan bileşenlerden biri olan nükleik asidin yapımında kullanılan önemli bir B vitaminidir. B9 vitamini ve bu vitaminin türevleri bebeklerde beyin ve işitme sağlığını koruma, kırmızı kan hücrelerini meydana getirme gibi önemli yaşamsal faaliyetlerde rol alır.

Folik asit, yani bir diğer adıyla folat, sinir sistemi ve beyin gelişimine bağlı doğumsal hastalıkları ve bebeğin maruz kalacağı riskleri azaltmak açısından hayati öneme sahiptir. Birçok farklı meyve ve sebzeden doğal olarak bulunduğu gibi ilaç formunda da takviyesi yapılabilmektedir. Anne adayının beslenme alışkanlıklarının folik asit bakımından fakir gıdalardan yana olması bu maddenin eksikliğine yol açmakta, yalnızca gebeliği ve bebekleri değil, çölyak hastalığı için neden oluşturmasıyla tüm yetişkinler için risk oluşturmaktadır. Yetişkinlerin günlük alması gereken folik asit miktarı 400 mcg olarak belirlenmişken bu sayı hamile kalmayı planlayan kadınlar için 800 mcg. olarak artar.

folik asit nedir

Folik Asidin Faydaları

Folik Asidin Faydaları Nelerdir?

B9 vitamini ve türevlerinden biri olan folik asit, sadece vücudun işlevlerinin sürekliliği için değil, gelişimi için de tartışmasız bir öneme sahip. Uzmanlara göre folik asidin faydaları başlıca şu şekilde sıralanabilir:

  • Genetik materyallerin üretimi ve onarımı
  • Hücre bölünmesine yardım
  • Yaşa bağlı işitme problemlerinin engellenmesi
  • Beyin gelişimi ve sağlığının korunması

Folik asit yalnızca var olan sağlığı korumak için değil, birtakım hayati risk içeren hastalıkları da önlemek için özellikle gebelerde büyük önem arz eder. Nöral tüp defektlerinden olan spina bfida, anensefali gibi hastalıkları yeterli folik asit desteği ile engellemek mümkündür. Otizm, yarım dudak ve/veya damak, romatoid artrit folik asit desteği ile engellenebilen önemli kalıtımsal hastalıklardandır.

folik asit nedir

Folik Asit İçeren Besinler

Folik Asit Nelerde Bulunur?

Ispanak, marul gibi koyu ve iri yapraklı yeşil sebzeler folik asit içeriği en yüksek doğal kaynaklardır. Ancak bu sebzeleri pişirdiğimizde folik asit oranı önemli ölçüde düşeceği için sebzeleri çiğ tüketmeyi tercih etmek gereklidir.

Folik asit içeren besinler şu şekilde sıralanabilir: Brokoli, lahana, Brüksel lahanası, kuşkonmaz, karnabahar, mercimek, sakatatlar, portakal, papaya ve kivi başta olmak üzere meyve grupları, süt, ay çekirdeği, bezelye…

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim