Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Folik Asit Nedir? Faydaları Nelerdir? Nelerde Bulunur?

Son Güncelleme:
 Folik Asit Nedir? Faydaları Nelerdir? Nelerde Bulunur?

Başta hamileler için büyük öneme sahip olan folik asidin adını her geçen gün daha sık duymaktayız. Eksiliğinde anne ve bebek sağlığını büyük riske atan bu materyal, genetik olarak da önemli bir bileşendir. Folik asit nedir, nerelerde bulunur ve faydaları nelerdir sorularının yanıtları aşağıdaki yazımızdadır.

folik asit nedir

Folik Asit Nedir?

Folik Asit Nedir?

Suda çözünebilen bir madde olan folik asit aslında B9 vitaminin bir başka formudur. B12 vitaminine benzeyen bu madde, aslında genetik materyali oluşturan bileşenlerden biri olan nükleik asidin yapımında kullanılan önemli bir B vitaminidir. B9 vitamini ve bu vitaminin türevleri bebeklerde beyin ve işitme sağlığını koruma, kırmızı kan hücrelerini meydana getirme gibi önemli yaşamsal faaliyetlerde rol alır.

Folik asit, yani bir diğer adıyla folat, sinir sistemi ve beyin gelişimine bağlı doğumsal hastalıkları ve bebeğin maruz kalacağı riskleri azaltmak açısından hayati öneme sahiptir. Birçok farklı meyve ve sebzeden doğal olarak bulunduğu gibi ilaç formunda da takviyesi yapılabilmektedir. Anne adayının beslenme alışkanlıklarının folik asit bakımından fakir gıdalardan yana olması bu maddenin eksikliğine yol açmakta, yalnızca gebeliği ve bebekleri değil, çölyak hastalığı için neden oluşturmasıyla tüm yetişkinler için risk oluşturmaktadır. Yetişkinlerin günlük alması gereken folik asit miktarı 400 mcg olarak belirlenmişken bu sayı hamile kalmayı planlayan kadınlar için 800 mcg. olarak artar.

folik asit nedir

Folik Asidin Faydaları

Folik Asidin Faydaları Nelerdir?

B9 vitamini ve türevlerinden biri olan folik asit, sadece vücudun işlevlerinin sürekliliği için değil, gelişimi için de tartışmasız bir öneme sahip. Uzmanlara göre folik asidin faydaları başlıca şu şekilde sıralanabilir:

  • Genetik materyallerin üretimi ve onarımı
  • Hücre bölünmesine yardım
  • Yaşa bağlı işitme problemlerinin engellenmesi
  • Beyin gelişimi ve sağlığının korunması

Folik asit yalnızca var olan sağlığı korumak için değil, birtakım hayati risk içeren hastalıkları da önlemek için özellikle gebelerde büyük önem arz eder. Nöral tüp defektlerinden olan spina bfida, anensefali gibi hastalıkları yeterli folik asit desteği ile engellemek mümkündür. Otizm, yarım dudak ve/veya damak, romatoid artrit folik asit desteği ile engellenebilen önemli kalıtımsal hastalıklardandır.

folik asit nedir

Folik Asit İçeren Besinler

Folik Asit Nelerde Bulunur?

Ispanak, marul gibi koyu ve iri yapraklı yeşil sebzeler folik asit içeriği en yüksek doğal kaynaklardır. Ancak bu sebzeleri pişirdiğimizde folik asit oranı önemli ölçüde düşeceği için sebzeleri çiğ tüketmeyi tercih etmek gereklidir.

Folik asit içeren besinler şu şekilde sıralanabilir: Brokoli, lahana, Brüksel lahanası, kuşkonmaz, karnabahar, mercimek, sakatatlar, portakal, papaya ve kivi başta olmak üzere meyve grupları, süt, ay çekirdeği, bezelye…


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
İmmün plazma tedavisi nedir?
2 04 2020 - 10:55
Koronavirüs Hayalet Pozitif Nedir?
31 03 2020 - 16:13
Bilim Kurulu Nedir? Bilim Kurulu’nun Görevleri ve Üye Listesi
31 03 2020 - 15:40
Klorokin Nedir? Koronavirüs Tedavisinde Klorokin’in Önemi
31 03 2020 - 15:22
Süper Taşıyıcı Nedir? Kimler Süper Taşıyıcı Olabilir?
31 03 2020 - 12:14
Uzaktan Eğitimde Kullanılan Zoom Uygulaması Nedir?
31 03 2020 - 10:51
Yorum Yap